Od kiedy niemowlę zaczyna wyraźnie widzieć?

2022-04-22 15:30

Zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna widzieć? Wzrok noworodka jest dość słaby. Ale wzrok niemowlaka bardzo szybko się rozwija i dzięki odpowiedniej stymulacji szybko staje się bliski perfekcji. Przeczytaj, jak się wyostrza wzrok niemowlaka.

niemowlę wzrok

i

Autor: Getty Images Jak widzą niemowlęta?

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Tuż po narodzinach dziecko widzi przedmioty znajdujące się 20–30 cm od jego oczu, czyli może skoncentrować się na twojej twarzy podczas karmienia piersią. Nie dostrzega w niej szczegółów, a jedynie kontury. Najłatwiej zauważa zderzenia jaskrawych barw, na przykład czerwieni z żółtym albo bieli z czarnym.

Spis treści

  1. Kiedy noworodek zaczyna widzieć?
  2. Kiedy niemowlę zaczyna widzieć?
  3. Jak wspomagać rozwój wzroku dziecka?
Przesiewowe badania słuchu i wzroku u noworodków

Kiedy noworodek zaczyna widzieć?

Można powiedzieć, że w pierwszych dniach życia ostrość wzroku dziecka wynosi około 5 proc. docelowej ostrości wzroku. To niewiarygodne, jak słabo widzi maleństwo. Ale jeszcze bardziej niewiarygodne jest tempo rozwoju wzroku niemowlaka. Z każdym dniem małe oczka widzą coraz więcej i już w szóstym miesiącu życia dziecko widzi aż 800 razy lepiej niż po urodzeniu!

Zobacz: Co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia?

Nie przesadzimy, twierdząc, że na początku dziecko radzi sobie bez doskonałego wzroku. Noworodek widzi tylko to, co mu jest potrzebne, czyli np. nachyloną nad nim twarz matki. Ale też poznaje świat innymi zmysłami, które są dużo lepiej rozwinięte niż wzrok. Świetnie rozpoznaje zapachy, bardzo dobrze słyszy.

Samo oko dziecka jest jeszcze niedojrzałe. Działa na innej zasadzie niż w późniejszych miesiącach i latach życia dziecka. Znajdujące się w środku oka tzw. czopki, których zadaniem jest m.in. odbieranie koloru i dostrzeganie szczegółów, są nieliczne i dość rozproszone. Za to otaczające je pręciki są bardzo liczne i to one odpowiadają za analizę ruchu i doskonale pracują w półmroku.

Dowiedz się: Jak pielęgnować oczy dziecka?

Noworodek lubi więc przyćmione światło i nie widzi otaczających go przedmiotów jako stałego obrazu (tak jak my, dorośli), lecz przeskakuje wzrokiem z jednej rzeczy na drugą. Można powiedzieć, że dziecko zdecydowanie lepiej widzi przedmioty w ruchu niż te, które tkwią w jednym miejscu. Wkrótce się to zmieni.

Kiedy niemowlę zaczyna widzieć?

Wraz z doskonaleniem innych umiejętności, takich jak chwytanie zabawek czy swobodne poruszanie głową, jego wzrok niemowlaka się wyostrza. Poprawia się także samo widzenie dziecka. O ile w pierwszych miesiącach życia dziecko ogląda świat dwuwymiarowo jak na zdjęciu, o tyle w drugim półroczu zaczyna dostrzegać głębię.

Dzięki temu, że zwiększa się pole jego widzenia, lepiej ocenia położenie przedmiotów, co jest niezbędne w okresie nauki raczkowania i chodzenia.

Przeczytaj: Zez u niemowląt czyli uciekające oczka.

Jak wspomagać rozwój wzroku dziecka?

Skoro noworodek lubi kontrasty i najlepiej widzi kontury, poprzyczepiaj w różnych miejscach pokoju, na jasnej ścianie lub jasnych meblach wycięte z czarnego, czerwonego i granatowego kartonu duże figury geometryczne. Możesz też przymocować do łóżeczka baloniki w jaskrawych kolorach.

Dziecko chętnie będzie przyglądało się wirującej nad łóżeczkiem karuzelce. Poza tym już w pierwszych tygodniach życia zaproponuj dziecku prostą zabawę w pokazywanie różnych przedmiotów i opowiadanie, do czego one służą. Na początek polecamy grzechotki w zdecydowanych kolorach, które wydają miłe dźwięki. Przesuwaj je wolno nad twarzą niemowlaka, który leży na pleckach. Czekaj, aż jego oczka „zahaczą” o poruszającą się zabawkę i pilnuj, by za nią nadążały.

Niemowlę potrafi lokalizować dźwięk, a więc grzechotki będą dla niego łatwe do odnalezienia wzrokiem. Trzymiesięczne dziecko, które pewnie trzyma główkę w pionie, może z tobą oglądać świat za oknem – chodzących ludzi, jeżdżące po ulicach samochody. To doskonały trening zdolności dziecka do koncentrowania wzroku i korzystania z obu oczu naraz.

Kiedy niemowlę widzi przedmiot w ruchu, uczy się skupiać na nim uwagę i wodzić wzrokiem. Warto mu także zamontować w łóżeczku specjalne lusterka dla dzieci. Będzie chętnie ćwiczył przewrotki na boki i energiczne ruchy całym ciałem, byle tylko dostrzec swoje odbicie.

Wraz z umiejętnością trzymania przedmiotów w dłoniach dziecko zacznie je bacznie obserwować. Tę zdolność wykorzysta pod koniec pierwszego roku życia, kiedy można zaproponować mu układanie pierwszych dwuelementowych puzzli albo zabawę w dopasowywanie kształtów i wrzucanie ich do sorterów.

Wtedy też umiejętność dobrego patrzenia pomoże mu w rozwoju pamięci. Już 9-miesięczne dziecko może bawić się w „znikające przedmioty” oraz „akuku”, bo wie, że mogą istnieć rzeczy oraz osoby, które widział wcześniej, a które nagle traci z zasięgu swojego wzroku.

miesięcznik "M jak mama"