Niemowlę kwili, popłakuje, nie chce współpracować, a Ty ze zniecierpliwieniem czekasz na to, jak zacznie mówić? Prawda jest taka, że do klasycznej komunikacji dziecko potrzebuje sporo czasu i mało który maluch komunikuje się płynne przed 2. urodzinami.
Warto jednak znaleźć alternatywę, która nie tylko pozwoli ci się dogadać z dzieckiem, ale też być może przyspieszy naukę mówienia. Te gesty i dźwięki, niemowlę powinno znać, ale to rodzic musi o to zadbać. Jeśli nauczysz ich dziecko, wygrasz w rodzicielstwo. Będzie mniej stresów, a więcej uroczych chwil i możliwości do budowania relacji.
Spis treści
- Opisuj, co robisz
- Te gesty i dźwięki przydadzą się niemowlakowi podczas jedzenia
- Gesty i dźwięki do wyrażania dyskomfortu
- Te gesty i dźwięki pomogą wyrazić emocje
Opisuj, co robisz
Czy wiesz, że naśladowanie czynności jest wstępem do naśladowania dźwięków i słów? Dzięki opisywaniu słowami tego co robisz, maluch będzie z czasem potrafił naśladować twoje gesty, czy dźwięki, które wydajesz, a to świetny początek do nauki pierwszych słów.
Zanim jednak to nastąpi, masz szansę na rozwój innej formy komunikacji. To wydobywanie dźwięków i gestykulacja. Warto skupić się na 6 kluczowych komunikatach.
Te gesty i dźwięki przydadzą się niemowlakowi podczas jedzenia
- gorące
W sumie każdy z nas kojarzy mówienie "si" do dzieci, sugerując, że coś jest gorące. Mówiąc to, możemy też mocno dmuchać na jedzenie, ucząc tym samym, by dziecko tak reagowało na jedzenie, które jest dla niego zbyt ciepłe.
- mniam
To urocze pomrukiwanie nie tylko sprawi przyjemność rodzicom, ale też pozwoli maluchowi w celebrowaniu posiłków i cieszeniu się z poznawania nowych smaków. Zanim dziecko wypowie słowo "mniam", możesz uczyć go pomrukiwania "mmmmm" i głaskania się po brzuszku.
Polecany artykuł:
Gesty i dźwięki do wyrażania dyskomfortu
- boli
"Auć", "ała" to także dźwięki, które przydadzą się w codziennej komunikacji. Wypowiadając te dźwięki przy dziecku, ucz je także pokazywania miejsca, które boli. Możesz to początkowo robić na swoim przykładzie, albo pokazując na zabawkach.
- zimno
"Brrr" i zacieranie dłońmi ramion to typowe znaki, że jest nam zimno, które łatwo przyswoi małe dziecko, a dzięki którym dowiesz się więcej o jego samopoczuciu.
Te gesty i dźwięki pomogą wyrazić emocje
- zdziwienie, zaskoczenie, zastanawianie się
"Ojoj", "ojej", które mówisz w emocjonujących chwilach, łapiąc się przy tym dłońmi za policzki, nauczy dziecko okazywania swoich stanów emocjonalnych innych niż silne wzburzenie manifestowane zazwyczaj płaczem.
- wysyłanie buziaczków
Kierowanie ręki do ust i cmokanie w kierunku dziecka to pierwszy sposób na okazywanie uczuć, zanim jeszcze maluch nauczy się mówić, że kocha i lubi. To bardzo przyjemne dla rodziców i reszty rodziny, ale też dla maluszka, który czuje sprawczość swoich zachowań, obserwując euforię rodziny reagującej na jego "wyznania".
Zabawki z lat 90., które dzieci wciąż uwielbiają