Chłodne powietrze to sojusznik odporności. W przeciwieństwie do tego w pomieszczeniach, ogrzanego kaloryferami, nie wysusza śluzówek i pomaga wytworzyć tolerancję na niskie temperatury. Dzięki regularnym zimowym spacerom w okresie niemowlęcym starsze dzieci chorują mniej, bo organizm potrafi sobie radzić w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Spaceruj, kiedy jest najcieplej, najlepiej około południa – wcześniej jest za chłodno, potem również robi się zimno.
>> 6 rad na udany zimowy spacer z niemowlakiem >>
Na spacer nie wychodź, jeśli temperatura spadnie poniżej minus 10 stopni, lub mocno wieje. W domu lepiej zostań także wtedy, gdy jest wietrzno i wilgotno, bo w takie dni niską temperaturę odczuwa się znacznie silniej. Jednak nie rezygnuj ze spacerów, jeśli temperatura spadła tylko trochę poniżej zera.
Zimowy spacer: 3 rzeczy, dzięki którym dziecko nie zmarznie
Maluch nie zmarznie, jeśli spełnisz trzy podstawowe warunki. Po pierwsze, dziecko musi mieć odpowiedni wózek – dla noworodków i młodszych niemowląt najlepsza jest gondola (nie spacerówka rozkładana do pozycji poziomej, ani fotelik wpięty w stelaż). Po drugie, wózek musi być odpowiednio wyposażony, a na materacyku powinna znaleźć się dodatkowa warstwa ochronna. Po trzecie wreszcie, dziecko trzeba ubrać stosownie do pogody, dbając nie tylko o to, by nie zmarzło, ale też – by się nie zgrzało. O tym, jak przygotować malucha do zimowych spacerów i zadbać o to, by było mu ciepło, piszemy w lutowym numerze M jak Mama.