Czy niemowlę może spać na brzuchu? Odpowiadamy, czy ta pozycja jest niebezpieczna

2022-02-08 9:51

O ile układanie niemowlaka, a nawet noworodka w pozycji pronacyjnej w czasie aktywności jest niezwykle ważne dla jego rozwoju, to w czasie snu dziecko powinno być układane na pleckach. Odpowiedź na pytanie, czy niemowlę może spać na brzuchu, jest więc jednoznaczna.

Czy niemowlę może spać na brzuchu? Odpowiadamy, czy ta pozycja jest niebezpieczna

i

Autor: Getty images Czy niemowlę może spać na brzuchu? Odpowiadamy, czy ta pozycja jest niebezpieczna

Czy niemowlę może spać na brzuszku? Zarówno polscy specjaliści jak i eksperci z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej zalecają, aby dziecko w pierwszym roku życia układać do snu zawsze na pleckach.

Jest to bowiem najbezpieczniejsza pozycja dla dzieci, które nie potrafią jeszcze samodzielnie podnosić główki ani zmienić pozycji. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlę nie powinno spać na brzuchu. 

Spis treści

  1. Jak układać dziecko do snu?
  2. Dlaczego niemowlę nie powinno spać na brzuchu?
  3. Co zrobić, kiedy dziecko samo przekręci się w nocy na brzuszek?
  4. Wyjątki od reguły
  5. Kiedy układać niemowlę na brzuszku?
  6. Od kiedy dziecko może bezpiecznie spać na brzuchu?
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodz

Jak układać dziecko do snu?

Dzieci w pierwszym roku życia najlepiej układać do snu na pleckach. Niemowlę powinno spać na dobrej jakości, dość twardym materacu, przykrytym dobrze dopasowanym, przylegającym prześcieradłem.

Nie należy dziecku podkładać pod główkę poduszki, przykrywać go kocykiem ani układać wokół niego żadnych zabawek czy pluszowych maskotek. Dziecko powinno mieć tyle wolnej przestrzeni, aby swobodnie oddychać bez potrzeby zmiany pozycji.

Każdy zbędny element wyposażenia łóżeczka to potencjalne niebezpieczeństwo. Dziecko wtulone w pluszową maskotkę wygląda słodko, ale nie ma swobody oddychania.

Jeśli jest na tyle małe, że nie potrafi jeszcze samodzielnie zmienić pozycji lub unieść główki, aby złapać oddech lub zapłakać, to połączenie może być bardzo niebezpieczne. Taka zabawka może stać się śmiertelnym zagrożeniem.

Czytaj również: Ochraniacz do łóżeczka: czy potrzebny? Poznaj opinie

Niebezpieczne pozycje do snu dla noworodka. Mogą powodować SIDS!

Czy niemowlęta mają sny? Sprawdź, o czym śni twój maluszek

Dlaczego niemowlę nie powinno spać na brzuchu?

Z tych samych powodów nie powinno się układać dzieci do snu na brzuszku. Dziecko leżące na brzuchu (a także na boczku) ma dostęp do znacznie mniejszej ilości powietrza niż leżące na pleckach.

Dzieci układane do snu na brzuszku są zdecydowanie bardziej narażone na SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. To oczywiście najgorszy scenariusz, ale należy mieć tego świadomość.

Niedotlenienie i przegrzanie na skutek wdychania wydychanego przez siebie powietrza to istotne czynniki występowania SIDS.

Co zrobić, kiedy dziecko samo przekręci się w nocy na brzuszek?

Lepiej nie pozostawiać go w tej pozycji. To że nieświadomie przekręciło się na brzuszek nie oznacza wcale, że w razie potrzeby będzie potrafiło zmienić pozycję. Dlatego, nawet jeśli dziecko samo przekręci się podczas snu na boczek czy na brzuch, należy je delikatnie przełożyć z powrotem na plecki.

Wyjątki od reguły

  • W wyjątkowych przypadkach może zdarzyć się, że lekarz zaleca układanie dziecka na brzuszku do snu. Są to pojedyncze przypadki wyboru mniejszego zła, kiedy pozycja supinacyjna jest niewskazana ze względu na stan zdrowia dziecka. Wtedy, podkreślamy, na wyraźne zalecenie lekarza, dziecko może spać na brzuszku. Nie należy jednak podejmować takiej decyzji samemu, bez wyraźnych zaleceń pediatry.
  • Niekiedy położne zalecają układanie dziecka do snu na brzuszku na krótkie drzemki w ciągu dnia w czasie, kiedy dziecko jest pod uważną obserwacją opiekuna. Pamiętajmy jednak, że taka drzemka nie powinna trwać dłużej niż 15 min., nie powinniśmy w tym czasie zajmować się niczym innym, nic też nie powinno w tym czasie odwracać naszej uwagi od dziecka.

Zobacz najlepsze łóżeczka turystyczne nie tylko na wakacyjny wyjazd

Kiedy układać niemowlę na brzuszku?

Pozycja na brzuszku jest dozwolona, wręcz zalecana, w czasie aktywności dziecka. Układanie dziecka w takiej pozycji wspomaga jego rozwój motoryczny, jest niezbędne do nauki unoszenia główki, a z czasem unoszenia się na rękach, pełzania i raczkowania. Ponadto wspomaga rozwój mięśni szyi, karku i pleców i rąk.

Warto to robić jak najczęściej, ale zawsze wtedy, gdy dziecko jest pod naszą nieustanną obserwacją i kiedy w każdej chwili możemy zareagować na nosek wciśnięty w podłoże czy nieumiejętność zmiany przez dziecko niewygodnej pozycji.

Jeśli dziecko nie przepada za leżeniem na brzuszku, warto je do tego przyzwyczajać małymi kroczkami. Układanie malca na brzuchu rodziców w pozycji półleżącej, noszenie ułożonego na brzuszku na przedramieniu rodzica noworodka, kilkusekundowe zmiany pozycji na brzuszek wielokrotnie w ciągu dnia - to delikatne metody przyzwyczajenia maleństwa do pozycji na brzuchu.

Kiedy niemowlę przyjmuje już zmianę pozycji na brzuszek bez zniecierpliwienia, można spróbować wydłużać czas przebywania w niej ustawiając coś interesującego w zasięgu wzroku dziecka. A najlepiej położyć się naprzeciwko i uśmiechać się - nie ma dla dziecka nic bardziej pociągającego niż taka uśmiechnięta twarz mamy czy taty.

Czytaj również: Ile powinno spać niemowlę? Dowiedz się wszystkiego o śnie swojego maluszka

Kalendarz rozwoju dziecka. Zobacz, co potrafi dziecko w 1, 2, 3... miesiącu życia

Monitor oddechu - jaki warto kupić? Ranking monitorów oddechu

Od kiedy dziecko może bezpiecznie spać na brzuchu?

Przyjmuje się, że dziecko może bezpiecznie spać na brzuchu od momentu, kiedy nauczy się samodzielnie zmieniać pozycję. Zwykle dzieje się tak ok. 8 miesiąca życia, ale jest to kwestia bardzo indywidualna. Umiejętność ta powinna być przez dziecko całkowicie opanowana i wyćwiczona.

Nie można dziecka kłaść do snu na brzuchu po tym, jak jeden czy dwa razy udało mu się samodzielnie przekręcić. Najlepiej jest odczekać do czasu aż dziecko ukończy 1. rok życia.

Wtedy większość niemowlaków ma już opanowane te umiejętności i niebezpieczeństwo kłopotów z oddychaniem z powodu nieodpowiedniej pozycji podczas snu zdecydowanie maleje.