Niemowlę nie chce spać, choć wcześniej nie było z tym problemu? Po kilkunastu dniach, kiedy ustali się już wasz ramowy program dnia, będziesz w stanie wychwycić sytuacje, które odbiegają od normy.
Są dzieci, które śpią znacznie krócej, bo taką mają naturę – i nie jest to powód do niepokoju. Ale czasem zły sen niemowlaka jest spowodowany konkretną przyczyną. Dlatego uważnie obserwuj swoje niemowlę. Oto, co może przeszkadzać noworodkowi spać.
Spis treści
- Niemowlę nie śpi - problemy "pieluszkowe"
- Dyskomfort niemowlaka, a problemy ze snem
- Niedogodne warunki w domu
- Złe samopoczucie
- A może winne są emocje...
Niemowlę nie śpi - problemy "pieluszkowe"
- Niemowlę nie chce spać, bo ma wysypkę albo odparzenia
Być może przyczyną nocnych kłopotów są problemy ze skórą. Jeśli na skórze wokół pupy zauważysz czerwone plamy, to znak, że pojawiły się odparzenia. Staraj się pielęgnować skórę dziecka delikatnymi preparatami przywracającymi naturalne pH. Używaj chusteczek nawilżających i pieluszek dobrze chłonących wilgoć. Stosuj kremy zapobiegające odparzeniom.
Takie kosmetyki mają nie tylko działanie przeciwzapalne, ale też kojące podrażnienia. Dlatego można je zastosować również wtedy, gdy na skórze malucha pojawiła się swędząca pokrzywka (bo np. uczulił go jakiś składnik diety albo któryś kosmetyk). W takim przypadku warto dziecku podać wapno (działa przeciwalergicznie, sposób dawkowania podany jest w ulotce), a rano skontaktować się z pediatrą.
Przeczytaj: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?
- Niemowlę nie chce spać, bo ma pełną pieluszkę
Spanie z wilgotnym bagażem między nogami nie jest przyjemne, zwłaszcza gdy w środku jest kupa. Większość dzieci daje wtedy płaczem znać, że trzeba je przewinąć. Zmieniając pieluszkę, nie zapalaj górnego światła (wystarczy mała lampka) – dzięki temu dziecko szybciej zaśnie.
Dyskomfort niemowlaka, a problemy ze snem
- Niemowlę nie chce spać, bo coś je uwiera
Może pieluszka jest zapięta zbyt ciasno, a może w ciałko dziecka wpija się sztywna metka od kaftanika? Każda z tych przyczyn działa niczym ziarnko grochu, odbierające sen księżniczce z bajki. Obejrzyj dokładnie ubranko malca i zmień je w razie potrzeby.
- Niemowlę nie chce spać, bo jest mu niewygodnie
Być może przyczyna nocnych pobudek leży po stronie materaca, np. jest źle ułożony. W takim wypadku wyjmij materacyk z łóżeczka, „strzepnij” i ułóż pościel na nowo. Przyczyną niewygody może być też poduszka, która uwiera malucha. Wyjmij ją – niemowlakowi nie jest potrzebna, a czasem nawet bywa przyczyną kłopotów.
- Niemowlę nie chce spać, bo jest głodne
Żołądek niemowląt ma niewielką pojemność. System trawienny jest przystosowany do częstych, ale małych posiłków. Dlatego najczęstszą przyczyną tego, że maluch budzi się w nocy albo nie może zasnąć, jest głód. Dzieci karmione piersią budzą się w nocy nawet co dwie godziny, bo mleko mamy jest szybciej trawione niż mieszanka.
Dzieci „butelkowe” dają zaś rodzicom pospać nieco dłużej, nawet 3–4 godziny. Nakarm malca, nie zapalając światła i nie robiąc zbytniego hałasu – są wtedy spore szanse, że od razu ponownie zaśnie.
Sprawdź: Higiena snu – jak zadbać o prawidłowy sen niemowlęcia?
Niedogodne warunki w domu
- Niemowlę nie chce spać, bo w domu jest za głośno
W nocy nawet włączony telewizor może zakłócić spokojny sen dziecka, zwłaszcza jeśli oglądacie komedię i co chwila wybuchacie śmiechem. Przestraszonego hałasem malca trudno będzie utulić, dlatego lepiej zawczasu ściszyć telewizor. Jeśli maluch obudzi się z tego powodu, ponoś go, dopóki się nie uspokoi.
- ...albo za cicho
Niektórym dzieciom przeszkadza spać idealna cisza w domu, bo znajome odgłosy dają im poczucie bezpieczeństwa. Jeśli twój malec lubi zasypiać przy cicho grającym radiu, nie wyłączaj go, nim nie zaśnie.
- Niemowlę nie chce spać, bo jest mu gorąco
Niemowlęta często mają chłodne stopy i dłonie, bo ich system termoregulacji nie pracuje jeszcze prawidłowo. Tymczasem rodzice przekonani, że dziecko stale marznie, ubierają je na noc ciepło i przykrywają kołderką. To błąd. Niemowlę, nawet jeśli zaśnie, będzie się budził – cały spocony.
By dziecko dobrze spało, w pokoju powinno być nie więcej niż 20ºC. Zanim przykryjesz go dodatkowym kocykiem, dotknij jego karku. Jeśli jest rozgrzany albo spocony, to znaczy, że maluch jest ubrany zbyt ciepło.
- Niemowlę nie chce spać, bo coś brzydko pachnie
Maluszki mają czuły węch i mogą reagować płaczem na zapachy, do których nie są przyzwyczajone. Przeszkadza im zwłaszcza dym z papierosów, dlatego nie pal przy dziecku i nie pozwalaj na to nikomu innemu. Dokuczliwy może być również zapach perfum albo środków czystości.
Jeśli to zapach nie daje mu zasnąć, musisz wywietrzyć pokój. Na czas wietrzenia wynieś dziecko do innego pomieszczenia, żeby go nie przeziębić.
Dowiedz się: Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka?
Złe samopoczucie
- Niemowlę nie chce spać, bo ma zatkany nos
Przewody nosowe u małego dziecka są wąskie, a noworodek oddycha wyłącznie przez nos. U zdrowego dziecka na błonie śluzowej przewodów nosowych osadzają się drobinki pyłu, kurzu i zanieczyszczeń – to dlatego masz wrażenie, że dziecko sapie podczas oddychania. Ale maluch może też mieć katar – błony śluzowe są wtedy obrzęknięte, a w nosie zalega wydzielina.
Podobne objawy daje alergiczny nieżyt nosa. By dziecko dobrze spało, powinnaś przed położeniem go do łóżka oczyścić niemowlakowi nosek. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnego aspiratora (kupisz go w każdej aptece i w sklepach z artykułami dla dzieci).
Nosek można udrożnić również morską wodą w sprayu, która rozpuszcza zaschniętą wydzielinę (pamiętaj, by podczas tego zabiegu główka dziecka była nieco wyżej niż reszta ciała!).
- Niemowlę nie chce spać, bo zaczyna się infekcja
Małe dzieci robią się płaczliwe z powodu choroby, która dopiero się zaczyna i jeszcze nie daje objawów. Jeśli w dzień dziecko zachowywało się inaczej niż zwykle, a wieczorem trudno je utulić, w nocy niemal na pewno się rozchoruje. Dlatego przygotuj się na taką sytuację. Pierwszym objawem bywa zazwyczaj podwyższona temperatura.
Gdy malec obudzi się rozpalony, a gorączka przekroczy 38,5ºC, podaj mu środek zawierający np. paracetamol (podawaj preparaty przeznaczone dla dzieci). Gorączkującego dziecka nie przykrywaj kołdrą. Żeby obniżyć gorączkę, możesz owinąć mu nóżki ręcznikiem zmoczonym w chłodnej wodzie.
Przystaw maluszka do piersi albo daj mu coś do picia. Jeśli gorączka jest wysoka (40ºC) i nie daje się obniżyć, wezwij lekarza.
- Niemowlę nie chce spać, bo coś je boli
Jeśli maluch budzi się z płaczem, podkurcza nóżki i ma twardy brzuszek, zapewne dokucza mu kolka. Weź go wtedy na ręce, ponoś, pomasuj brzuszek i daj mu herbatkę antykolkową albo przyłóż do brzuszka ciepły okład. Jeśli jednak dziecko rozpaczliwie płacze i nie daje się uspokoić, wezwij lekarza, bo może to być sygnał, że dzieje się coś niedobrego.
- Niemowlę nie chce spać, bo ma zaparcia
U niemowląt zaparcia zdarzają się one często. Jeśli malec usiłuje zrobić kupę, a nie może, pomóż mu w tym, smarując odbyt wazeliną i delikatnie wsuwając weń czopek z gliceryny (są w aptekach). Możesz też dopajać dziecko herbatkami ziołowymi, np. herbatką ułatwiającą trawienie.
Wezwij lekarza albo jedź z niemowlęciem na nocny dyżur, jeśli:
- dziecko rozpaczliwie płacze, napina mięśnie bądź „przelewa się” przez ręce
- ma wysoką temperaturę i drgawki
- silnie wymiotuje
- jest bardzo blade
- niepokoi cię coś innego w jego wyglądzie czy zachowaniu.
A może winne są emocje...
- Niemowlę nie chce spać, bo miało za dużo wrażeń
Jeśli dzień obfitował w wydarzenia, w których dziecko było głównym bohaterem (długi spacer, wizyta rodziny itp.), maluchowi może być trudno się wyciszyć. Pomóc powinna ciepła kilkuminutowa kąpiel i delikatny masaż oliwką, który rozluźnia mięśnie. W pokoju, w którym układasz dziecko do snu, powinna palić się tylko mała lampka.
- Niemowlę nie chce spać, bo potrzebuje czułości
Może w ciągu dnia miałaś niewiele okazji do zabawy z dzieckiem? Potrzeba bliskości jest tak wielka, że malec da ci o tym znać nocnym płaczem. Przytul go, pobujaj, i nie daj sobie wmówić, że przez to wychowasz dziecko na małego despotę.
miesięcznik "M jak mama"