Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Pensylwanii, opublikowane w zeszłym tygodniu w Journal of Adolescent Health, udowadnia, że to, co dzieci robią na ekranach przed snem, ma ogromne znaczenie. Nie chodzi o sam czas spędzony przed urządzeniami, a o konkretne aktywności.
Okazuje się, że pasywny czas przed ekranem, taki jak oglądanie telewizji bajek, seriali, przeglądanie TikToka lub surfowanie po Internecie jest mniej destrukcyjny dla jakości snu dzieci. Znacznie gorszy okazał się czas przed ekranem interaktywnym, na przykład wysyłanie SMS-ów, aktywność w mediach społecznościowych i przede wszystkim - granie w gry wideo.
Dowiedz się: Dlaczego dziecko wierci się i rzuca podczas snu? Przyczyn może być kilka
Spis treści
- Rodzaj czasu ekranowego jest ważny
- Co robią dzieci tuż przed snem?
- Jaki czas ekranowy najgorzej wpływa na sen?
- Interaktywność skraca sen dzieci
Przeczytaj: "Skandynawska metoda spania" ratuje związki. Banalnie prosta, a zadziwiająco skuteczna
Rodzaj czasu ekranowego jest ważny
W badaniu przez tydzień obserwowano 475 nastolatków. Ich organizmy śledzono w ciągu dnia i nocy poprzez urządzenia noszone na nadgarstkach. Monitorowano czas spędzany przed ekranem, ale też rodzaje aktywności ekranowej.
Czas ekranowy podzielono na różne kategorie. Jedną z nich były e-maile, komunikatory internetowe, SMS-y i media społecznościowe. Drugą telewizja i filmy. Jeszcze inną oglądanie wideo oraz surfowanie po Internecie. Pozostałą aktywnością były gry.
Najdokładniej przyglądano się aktywności na godzinę przed położeniem się spać.
Co robią dzieci tuż przed snem?
Badacze odkryli, że dzieci i nastolatki spędzały średnio dwie godziny dziennie na wysyłaniu SMS-ów i wiadomości, 1,7 godziny na oglądaniu filmów, seriali i programów oraz 1,3 godziny na graniu w gry wideo. Do tego dochodziła mniej niż godzina na surfowanie w Internecie.
Młodzi nie spali mało, bo średnio 7,8 godziny na dobę.
Jaki czas ekranowy najgorzej wpływa na sen?
Okazało się, że wbrew pozorom, rytm snu najbardziej zaburza komunikacja za pośrednictwem urządzeń. Nastolatki, które rozmawiały i wysyłały SMS-y na godzinę przed snem, zasypiały średnio o 30 minut dłużej.
To nie wszystko. Badanie wykazało również, że każda godzina w ciągu dnia spędzana na komunikowania się z przyjaciółmi poprzez ekrany, odejmowała średnio 11 minut snu w nocy. Na każdą godzinę grania w gry wideo przypadało z kolei 9 minut snu w ciągu nocy mniej.
Interaktywność skraca sen dzieci
Z badań można wysnuć jeden wniosek - pewne aktywności związane z ekranami, jak oglądanie filmów przed snem, nie są tak negatywne dla regeneracji, jak inne.
- Być może jest tak, że te bardziej pasywne czynności są mniej stymulujące psychicznie niż czynności interaktywne, takie jak pisanie SMS-ów i granie w gry wideo - skomentowała Anne-Marie Chang, profesor nadzwyczajny w dziedzinie zdrowia biobehawioralnego i współautorka badań w magazynie Science Daily.
Jest to całkiem logiczne. Gry czy rozmowy pobudzają adrenalinę, z kolei bardziej monotonne czynności, jak scrollowanie TikToka czy oglądanie serialu mogą być bardziej wyciszające.
Źródło:
scarymommy.com