Spał "jak złoto", a teraz nie może zasnąć i często się wybudza? Trenerka snu mówi, jak sobie z poradzić

2022-12-15 14:04

Niemowlak, który pięknie zasypiał, po paru tygodniach znacznie częściej się wybudza i ma trudności w zasypianiu? Martwisz się, że może coś mu dolegać? Trenerka snu zdradza, jaka może być tego przyczyna i podpowiada, jak możesz mu pomóc.

Niemowlak

i

Autor: Getti Images Krótkie drzemki i trudności w zasypianiu niemowlaka? Trenerka snu podpowiada, jak sobie z nimi poradzić

Sen dziecka w pierwszych tygodniach jego życia to niemal 18-20 godzin w ciągu doby. Budzi się w zasadzie tylko na karmienie, co 2–3 godziny. Dzień od nocy zaczyna rozróżniać dopiero w okolicach 2. miesiąca życia.

Rytm dnia niemowlaka w drugim miesiącu bywa bardzo zmienny. Przez ten cały czas dziecko rośnie, a jego mózg intensywnie się rozwija. W ciągu kilku tygodni może zmienić się wszystko. Maluszek, który wspaniale zasypiał, nagle może częściej się wybudzać.

Anna jest mamą trójki dzieci i trenerką snu, która prowadzi swój profil na Instagramie @littlewinkssleep. W jednym ze swoich postów wyjaśnia, co kryje się za krótkimi drzemkami niemowlaka i ich problemami z zasypianiem.

Zobacz także: Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka?

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Rozwój mózgu niemowlaka

Między 5., a 8. tygodniem życia niemowlaka następuje pewnego rodzaju skok rozwojowy jego mózgu.

Wato podkreślić, że sen osoby dorosłej i maluszka wygląda zupełnie inaczej. Mózg niemowlaka pozostaje przez cały czas aktywny, nawet podczas snu. Dodatkowo odbiera wszystkie bodźce z otoczenia.

Specjalistka podkreśla, że w drugim miesiącu życia niemowlaka mogą pojawić się:

  • krótkie drzemki,
  • przypadkowe przebudzenia,
  • trudności z zasypianiem.

Trenerka zaznacza, że jest to całkowicie normalne i ma związek z intensywnym rozwojem mózgu niemowlaka. Przez ten okres trzeba po prostu przejść, ale możemy go sobie trochę ułatwić.

Wspieranie zasypiania

Trenerka snu zwraca uwagę, że w okresie między 5 – 8 tygodniem, czas czuwania dziecka wynosi około 65 minut. Warto to zapamiętać i nie martwić się, jeżeli maluszek w tym czasie nie chce zasnąć.

Podkreśla również, że widząc zmęczone i śpiące dziecko, które ewidentnie ma problem z zaśnięciem, warto mu w tym pomóc. Możemy do tego wykorzystać wszelkie techniki, które w jego przypadku się sprawdzają.

Jeżeli lubi być bujane – bujaj, jeżeli najlepiej zasypia na świeżym powietrzu – idź na spacer.

Problemy ze snem w nocy

Częste wybudzanie się niemowlaka w nocy, może być ciężkim okresem w życiu jego rodziców.

Chcąc nauczyć dziecko odróżniać dzień od nocy, możemy ograniczyć wszystkie drzemki dzienne do 3 godzin. Dzięki temu maluch zaśnie na dłużej, gdy nadejdzie wieczór. Niezbędne jest także wprowadzenie rutyny zasypiania, która z pewnością będzie w tym okresie bardzo korzystna.

W nocy może być także pomocne odpowiednie przygotowanie pokoju, w którym śpi noworodek.  Stwórzmy dla niego ciemne, przytulne pomieszczenie, w którym będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo.

Pamiętajmy, dziecko zacznie spać coraz dłużej, aż pewnego dnia prześpi spokojnie całą noc.

Zobacz także: Ile powinno spać niemowlę na poszczególnych etapach pierwszego roku życia?