Moczenie nocne u dzieci: co robić, gdy dziecko wciąż siusia w nocy?

Jak poradzić sobie z moczeniem nocnym u dzieci? Jakie są przyczny nocnego moczenia? Czasem zdarza się, że czterolatek już od np. roku kontroluje się w dzień, ale w nocy jest wciąż… jak niemowlę. Co robić, gdy dziecko siusia w nocy?

Moczenie nocne

i

Autor: thinkstockphotos.com Gdy czterolatek moczy się w nocy, zwykle nie ma powodu do niepokoju.

Spis treści

  1. Moczenie nocne u dzieci a względy medyczne
  2. Moczenie nocne u dzieci a stres
  3. Moczenie nocne: jak możesz ułatwić dziecku kontrolowanie pęcherza?
  4. Moczenie nocne a pampersy

Oczywiście, moczenie nocne u dzieci dla rodziców jest wielkim powodem do niepokoju, nierzadko też zwyczajnie wstydzą się, że ich dziecko nadal śpi w pieluszce. Warto zatem wyjaśnić, czy jest się czym martwić, kiedy moczenie nocne może być problemem i jak w końcu ostatecznie pożegnać pampersy i nauczyć dziecko korzystać z nocnika w nocy.

Moczenie nocne u dzieci a względy medyczne

Na początek jednak musimy odnieść się do kwestii medycznych. Kiedy moczenie nocne może faktycznie stanowić informację, że z organizmem dziecka dzieje się coś niepokojącego?

Według lekarzy, powodów do niepokoju związanych z moczeniem nocnym u dzieci nie ma co najmniej do momentu ukończenia przez dziecko 5. roku życia (według niektórychspecjalistów - nawet do 6. roku życia). Jeśli więc dziecko ma 3 czy 4 lata i występuje u niego moczenie nocne, warto po prostu jeszcze poczekać. Gdy jednak skończy już 5 lat i nadal nie budzi się w nocy i nie potrafi skorzystać z nocnika, to czas już udać się do lekarza. Specjalista zleci wykonanie USG jamy brzucha, badań moczu, przeprowadzi też wywiad z rodzicami (pytania mogą też dotyczyć tego, kiedy mama i tata przestali siusiać w nocy jako dzieci, więc warto porozmawiać ze swoimi rodzicami).

W większości przypadków, gdy dziecko nadal siusia w nocy, chociaż jest zdrowe, mówimy o izolowanym moczeniu pierwotnym. To taki rodzaj moczenia nocnego, które nigdy nie zostało przerwane dłuższym, niż sześciomiesięcznym okresem przerwy.

>> Nietrzymanie moczu u dzieci powyżej 3. roku życia. Moczenie dzienne: przyczyny i leczenie

Moczenie nocne u dzieci a stres

Bardzo często rodzice moczącego się w nocy czterolatka słyszą przypuszczenia, że być może powodem moczenia nocnego jest po prostu stres. Może być on związany z pojawieniem się rodzeństwa, kłótniami rodziców czy problemami w przedszkolu. Czy rzeczywiście przyczyną mogą być złe emocje?

Niekoniecznie. Oczywiście, możemy podejrzewać taką sytuację, ale tylko wówczas, gdy dziecko zaczęło siusiać po co najmniej półrocznym okresie „suchym”. Jeśli do tej pory malec w ogóle nie nauczył się kontrolować pęcherza podczas snu, to raczej przyczyna problemów związanych z moczeniem nocnym tkwi gdzie indziej.

>> Moczenie nocne - jakie są psychologiczne aspekty moczenia nocnego?

Moczenie nocne: jak możesz ułatwić dziecku kontrolowanie pęcherza?

Dziecku, które wciąż siusia w nocy, nie jest łatwo. Co szalenie istotne i należy to podkreślać – moczenie nocne nie jest zależne od jego woli! Śpiące dziecko nie ma wpływu na to, że w nocy jego organizm „nie dał” mu sygnałów o konieczności przerwania snu i oddania moczu. Najgorsze, co możemy zatem zrobić, to do poczucia zawstydzenia dołożyć złość albo nawet kary za moczenie nocne. Ujmując to bardziej dosadnie, sami moglibyśmy siebie ukarać za to, że nagle zaczął boleć nas brzuch. Brzmi absurdalnie, ale pokazuje, w jak niewielkim stopniu mamy kontrolę nad pewnymi aspektami działania naszego organizmu.

Jeśli chcesz pomóc dziecku w pokonaniu moczenia nocnego, to kieruj się następującymi krokami:

  • W godzinach wieczornych nie podawaj dziecku napojów gazowanych albo soków owocowych – stymulują pęcherz moczowy do pracy. Nie oznacza to jednak, że trzeba odmawiać spragnionemu dziecku płynów! Podaj mu po prostu wodę.
  • Rozmawiaj z dzieckiem, tłumacz mu, co się dzieje i dlaczego pojawia się moczenie nocne. Wspieraj jego motywację poprzez tłumaczenie etapów jego rozwoju („Kiedyś siusiałeś w dzień, a teraz uda ci się opanować to i w nocy. Czasem trwa to nieco dłużej, ale każdemu się udaje”).
  • Zapewnij dziecku łatwy dostęp do nocnika albo toalety. Możesz postawić nocnik przy łóżku albo po prostu zostawić zapaloną na noc lampkę – tak, aby dziecko nie bało się pójść do toalety.
  • Koniecznie pilnuj tego, aby przed snem dziecko się wysiusiało.
  • Stosuj nieprzemakalne prześcieradła – jeśli materac będzie mokry od moczu, dziecku nie będzie się w nim dobrze spało, nie wspominając już o nieprzyjemnym zapachu.

Moczenie nocne a pampersy

Wiele osób sądzi, że przyczyna moczenia nocnego u dzieci leży po stronie rodziców – a uściślając, chodzi o zakładanie czterolatkowi pampersów na noc. Nie jest to jednak takie proste. Sygnał o potrzebie kontrolowania pęcherza jest czymś, co powinno się pojawiać niezależnie od tego, czy dziecko ma pieluszkę, czy też nie. Potwierdzeniem tego jest fakt, że wiele dzieci w pewnym momencie swojego życia po prostu budzą się rano z suchymi pieluszkami, co stanowi sygnał, iż malec zaczyna kontrolować wypróżnianie. Oczywiście, warto próbować kłaść dziecko bez pampersa. Jeśli jednak po trzech tygodniach różnicy w ogóle nie widać, to nie ma sensu męczyć i siebie i dziecka -  nie tutaj leży problem.

>> Moczenie nocne: jak pomóc dziecku, które moczy się w nocy?