Sen człowieka dorosłego i jego przebieg znacząco różnią się od snu dziecka. Na nasz sen składa się kilka różnych faz aktywności mózgu, które różnią się rodzajem emitowanych przez niego fal. Faza w której występują marzenia senne to faza REM (od ang. Rapid Eye Movement).
U człowieka dorosłego faza ta trwa przez ok 20 proc. czasu snu. U dziecka trwa ona nawet przez połowę tego czasu. To częściowo przyczyna tego, że niemowlęta często budzą się w nocy z krzykiem. Dlaczego tak jest - wyjaśniamy.
Spis treści
- Dlaczego niemowlak budzi się w nocy z płaczem?
- Dlaczego sen niemowlęcia jest tak ważny?
- Niespokojny sen noworodka
Dlaczego niemowlak budzi się w nocy z płaczem?
Obserwując śpiące niemowlę, możemy zauważyć częste ruchy gałek ocznych, grymasy i drgania kończyn. Niekiedy dziecko płacze przez sen lub wręcz budzi się z płaczem. Dlaczego?
Faza REM obejmuje sen lekki, łatwo jest wtedy dziecko wybudzić. Podczas lekkiego snu zwiększa się dwukrotnie ukrwienie mózgu, również wtedy wytwarzane są specjalne białka, stanowiące budulec mózgu.
W tej fazie mózg przetwarza informacje z całego dnia, porządkując sobie nową wiedzę i kompetencje. Również w tej fazie następuje wzrost mózgu, który przez pierwsze 2 lata życia osiąga objętość odpowiadającą 70 proc. wielkości mózgu osoby dorosłej.
Podczas badań naukowych stwierdzono jednak, że mózg niemowlaka pozostaje aktywny nie tylko w trakcie snu lekkiego, ale także w fazie snu głębokiego, wciąż reagując na bodźce z otoczenia. Pamiętajmy, że dobowy cykl snu i czuwania jest kontrolowany głównie przez okresy światła i ciemności.
Ciemność powoduje wydzielanie się w mózgu melatoniny, hormonu regulującego sen. Dlatego też nie powinniśmy zostawiać dziecku światła na noc, bo może to doprowadzić do rozregulowania snu.
Czytaj również: Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka: jak je rozpoznać?
Biały szum: co to takiego i dlaczego pozwala dziecku zasnąć? krzykiem?
Dlaczego sen niemowlęcia jest tak ważny?
- Podczas snu aktywuje się hormon wzrostu
- Wytwarzane są nowe neurony
- Dziecko przybiera na wadze i rośnie
- Sen wpływa pozytywnie na apetyt malucha i jego samopoczucie
- Sen nocny ma większy wpływ na rozwój dziecka niż sen w trakcie dnia
- Niedobory snu mogą spowolnić rozwój dziecka i jego wzrost
Niespokojny sen noworodka
Możemy tylko próbować odgadnąć o czym śnią niemowlęta. Z pewnością w ich marzeniach sennych nie pojawiają się rozmowy i komunikaty werbalne, ponieważ sny mogą zawierać jedynie już poznane obrazy i komunikaty. Dlaczego więc dziecko budzi się z płaczem? Być może śni mu się, że mama wychodzi z pokoju albo widzi kogoś obcego.
Lęk separacyjny i strach przed obcymi to najczęstsze sytuacje stresowe u tak małych dzieci. Pamiętajmy również, że dziecko może płakać nie tylko dlatego, że miało zły sen. Być może jest mu niewygodnie, ma mokrą pieluszkę albo w pokoju jest nieprawidłowa temperatura. Zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie nie pozwalają się cieszyć głębokim, spokojnym snem.
Czytaj również: Niebezpieczne pozycje do snu dla noworodka. Mogą powodować SIDS!
Niemowlę wybudza się zaraz po odłożeniu? Śpi tylko z wami? Zobacz, co radzi konsultantka snu