Sapanie, pojękiwanie i bulgotki. Dlaczego niemowlę wydaje takie dziwne odgłosy w czasie snu?

2022-12-12 13:38

Warkot, pojękiwania, charczenie i bulgotanie – to typowe odgłosy śpiącego niemowlęcia. Dlaczego malec wydaje takie dziwne dźwięki podczas snu i co one oznaczają? Wyjaśniamy i radzimy, kiedy przekręcić na drugi bok, a kiedy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

mama ze śpiącym noworodkiem w łóżku

i

Autor: Getty images Przerażające dźwięki wśród nocnej ciszy. Dlaczego niemowlę wydaje takie dziwne odgłosy?

"Śpi jak niemowlę..." – to powiedzenie określające mocny i spokojny sen nie ma sensu, potwierdzi to każdy rodzic. Sen niemowlęcia, zwłaszcza w okresie noworodkowym, nie ma nic wspólnego ze spokojem. Jest nerwowy, przerywany i pełen niezwykłych dźwięków.

Dlaczego niemowlę charczę, bulgocze, stęka i pojękuje przez sen? Kiedy jest to normalne, a kiedy wymaga konsultacji z lekarzem? Wyjaśniamy, skąd się biorą dziwne dźwięki u śpiącego niemowlęcia. 

Spis treści

  1. Dziwne dźwięki w nocnej ciszy 
  2. Normalne odgłosy wydawane przez śpiące niemowlę
  3. Dlaczego niemowlęta wydają takie dziwne dźwięki nocą?
  4. Nienaturalne odgłosy w czasie snu, które powinny cię niepokoić
Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc: błędy rodz

Dziwne dźwięki w nocnej ciszy 

Noc jest wyjątkowo stresującym czasem dla każdego świeżo upieczonego rodzica. Po pierwsze, stresuje nas myśl, że gdy śpimy, malec jest pozostawiony „bez opieki” (nawet jeśli jest w łóżeczku stojącym tuż obok naszego).

Dlatego nasz sen jest lekki, a nasz umysł czujny – liczymy oddechy dziecka lub podrywamy się, gdy ich nie słyszymy. Budzimy się na każdy dziwny dźwięk, a takich śpiące niemowlę wydaje setki, których pochodzenia nie znamy.

Jeśli martwisz się każdym z takich odgłosów, to wiedz, że większość jest normalna i możesz je całkowicie zignorować. Bulgotanie i pomruki, jęki i charczenie - jeśli je usłyszysz, po prostu przewróć się na drugi bok i śpij dalej. Oto odgłosy niemowlęcia, które nie powinny cię niepokoić – wyjaśniamy, skąd się biorą.

Czytaj również: Sposoby na dłuższy sen niemowlaka: co robić, żeby niemowlę przespało całą noc?

Ile powinno spać niemowlę na poszczególnych etapach pierwszego roku życia?

Normalne odgłosy wydawane przez śpiące niemowlę

Regularne oddychanie

To zrozumiałe: regularne posapywanie przez sen jest jak najbardziej w porządku. Śpiący noworodek oddycha szybciej niż dorosły, ale liczba oddechów może spadać w czasie snu. W wieku 0-3 miesiący powinna wynosić ok. 30-60 oddechów na minutę.

Nieregularny oddech

Też nie jest niepokojącym objawem, ponieważ płuca noworodka nie działają jeszcze na 100 procent swojej wydolności, a jego mózg wciąż próbuje się z nimi dogadać. Organizm dziecka dopiero uczy się regulować oddech, dlatego czasem możesz zaobserwować krótkie okresy szybkiego oddychania, potem wolnego, a nawet chwili całkowitego zatrzymania się oddechu.

Dopóki te okresy są krótkie - trwają sekundy, a nie minuty, dziecko nie wykazuje oznak niepokoju, a jego rytm oddechowy wraca do normy - możesz przypisać to naturalnemu rozwojowi dziecka. 

Odgłosy trawienia

Niemowlę je i trawi pokarm przez całą dobę, dlatego też ​​jego układ pokarmowy nie zwalnia w nocy, lecz pracuje na pełnych obrotach. Możesz usłyszeć burczenie lub bulgotanie w jego brzuchu, a nawet bekanie lub oddawanie gazów podczas snu. 

Dziwny dźwięk może powodować też refluks żołądkowy, cofające się mleko może zatykać gardło i powodować nierówne odgłosy oddychania. O ile nie wykazują innych objawów choroby, nie martw się tym.

Dźwięki wydawane podczas oddychania

Istnieje szeroka gama „normalnych” dźwięków, które może wydawać dziecko podczas oddychania w czasie snu. Drogi oddechowe niemowląt są wąskie, więc suche powietrze lub nawet odrobina śluzu może powodować w nich gwizdy lub grzechotanie.

Wiele noworodków ma tzw. wiotkość krtani, czyli dolegliwość objawiającą się zbyt miękką i elastyczną tkanką chrzęstną, która ma tendencję do zapadania się. Ogranicza to przepływ powietrza przez krtań powodując tzw. stridor - specyficzny, świszczący oddech podczas wdychania powietrza. Wada mija wraz z wiekiem. 

Odgłosy głodu

Małe dziecko jest zawsze głodne, nawet jeśli śpi i jadło zaledwie 10 minut temu. Możesz usłyszeć wiele odgłosów mlaskania, ssania i drapania, gdy maluch drzemie. Potraktuj to jako znak, że prawdopodobnie wkrótce się obudzi i będzie chciało jeść.  

Inne dźwięki

Niemowlęta często w nocy płaczą, kwilą, jęczą i chrząkają, czkają i śmieją się. Te odgłosy powodują gazy, sny, potrzeba przytulenia się do mamy...Bądź przygotowana na nie, i nie wstawaj za każdym razem do dziecka, które tylko wydało jakiś dźwięk, ale nie płacze i nie obudziło się.

Każda twoja ingerencja sprawia, że dziecko nie nauczy się zasypiać samodzielnie po krótkiej pobudce, lecz będzie oczekiwało twojej pomocy w ponownym zaśnięciu - w starszym wieku okaże się to problemem, który nie pozwoli ci się wysypiać.

Dlaczego niemowlęta wydają takie dziwne dźwięki nocą?

Głównym powodem tego, że malec nie śpi spokojnie, lecz kręci się, wybudza, płacze, kwili lub posapuje jest to, że jego organizm cały czas się rozwija.

Część układów dziecka nadal jest niedojrzała, co oznacza wiele nieszkodliwych, ale nieprawidłowych działań, które przyczyniają się do dziwnych odgłosów. Tak jest np. z układem trawiennym, który nie jest jeszcze doskonały lub z układem oddechowym, którego elementy są jeszcze wąskie i małe. 

Poza tym cykl snu dziecka jest inny niż u dorosłego - są krótkie, co oznacza, że noworodki ​​nieustannie się budzą i zasypiają. Niemowlęta dłużej przebywają w fazie snu REM, który jest lżejszy i charakteryzuje się aktywnością mózgu. Pocieszające jest to, że im dziecko starsze, tym będzie spało spokojniej i ciszej.

Czytaj również: Zastanawiasz się, co męczy i drażni twojego maluszka? Tych 4 rzeczy niemowlę nie lubi najbardziej

Nienaturalne odgłosy w czasie snu, które powinny cię niepokoić

Do jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem dziecka lub nawet skorzystania z pomocy pogotowia powinny cię skłonić następujące sytuacje:

  • szybkie oddychanie trwające dłużej niż kilka sekund, ponad 60 oddechów na minutę, jeśli malec ma mniej niż rok
  • chrząkanie pod koniec każdego oddechu. Sporadyczne pomruki są w porządku, ale jeśli dziecko chrząka po każdym oddechu, może to oznaczać, że coś blokuje jego drogi oddechowe.
  • brak oddechu - długie przerwy, podczas których dziecko przestaje oddychać (ponad 10 sekund) oznaczają bezdech i są niebezpieczne.