Też obkładasz niemowlę poduszkami i wychodzisz tylko na chwilę? Wystarczyły 3 minuty [WIDEO]

2024-08-07 15:08

Większość rodziców tak robi, zwłaszcza jeśli chodzi o sen niemowlęcia w ciągu dnia. Usypiamy malucha na własnym łóżku, leżąc koło niego, a gdy śpi już wystarczająco głęboko, nie przenosimy go do łóżka, obawiając się wybudzenia go. To błąd, który może skończyć się bardzo źle. Czasami bowiem nie doceniamy sprawności własnych dzieci.

Niemowlę omal nie spadło z łóżeczka.

i

Autor: Getty Images/ Instagram screenshot Niemowlę omal nie spadło z łóżeczka.

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo śpiącego na dużym łóżku lub na kanapie malucha wielu rodziców układa dookoła poduszki. Myśląc, że to zapewni mu odpowiednią barierę przed upadkiem, wychodzimy z pokoju, zaglądając do malca co jakiś czas. O tym jak złudne to przekonanie, dowodzi filmik, który opublikowała na swoim kanale @e_fizjoteka, fizjoterapeutka dziecięca, Magdalena Adaś. 

Problemy skórne u niemowląt - Plac Zabaw odc. 7

Zabezpieczanie dziecka poduszkami nie wystarcza

Na wideo z kamer domowych pewnej rodziny widać doskonale, jak wybudzone niemowlę, które jeszcze nie potrafi raczkować, a jedynie niesprawnie obracać się samodzielnie na brzuch, szybko przemieszcza się po łóżku przesuwając jednocześnie poduszki. Robi to unosząc pupę i plecy, jednocześnie odpychając się nogami.

W ten sposób dziecko które początkowo spało w swoim łóżeczku, z wyjętymi bocznymi szczebelkami, by mogło być przystawione do łóżka rodziców, w kilka chwil pokonało przeszkodę z ustawionych poduszek i znalazło się na krańcu łóżka rodziców. Patrząc na odliczający sekundy zegar umieszczony na nagraniu widać, że cała "podróż" zajęła niemowlakowi raptem 3 minuty. 

Czy da się wyspać z niemowlakiem w jednym łóżku?

Fizjoterapeutka zwraca też uwagę na fakt komfortu snu. Skoro niemowlę tak szybko przemieszcza się po łóżku, to we śnie również zmienia pozycję i "migruje" na łóżko rodziców.

Nie ma opcji, że 2 rodziców i dziecko wyśpią się na jednym łóżku. Albo będziesz w pół śnie, zastanawiając się, czy przypadkiem nie zagnieciesz dziecka, jak zaśniesz. Albo doświadczysz sytuacji jak z filmu - twoje dziecko będzie się tak dużo wiercić, że i tak nie zaśniesz

- komentuje ekspertka. 

Wady i zalety spania z dzieckiem

Wielu rodziców decyduje się na spanie z dzieckiem lub korzystanie z łóżeczka dostawnego ze względu na wygodne karmienie nocne, a także większe poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie mocniejszy sen dziecka. Z drugiej jednak strony, wspólne spanie zgodnie z ekspertami zwiększa ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej. Może też rodzić problemy z intymnością między partnerami. 

A jakie są wasze doświadczenia dotyczące bezpieczeństwa i komfortu spania razem z dziećmi?