"Zasnęła przy karmieniu, nad ranem dziecko nie oddychało". Jak spać z niemowlęciem, by było bezpieczne?

2022-05-27 9:43

Coraz częściej mówi się o nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Jak się okazuje, wielokrotnie ciężko ją odróżnić od tragicznych wypadków w trakcie spania niemowlęcia w łóżku rodziców. Choć spanie z dzieckiem, zdarza się w życiu prawie każdej rodziny, może być dość ryzykowne. Jak częste są przypadki śmierci niemowląt śpiących z rodzicami w łóżkach?

Nagła śmierć łóżeczkowa

i

Autor: Getty Images Jak często zdarzają sie wypadki podczas spania z dzieckiem?

W zeszłym roku głośno było o sprawie śmierci niemowlęcia z Hajnówki w województwie podlaskim. 2-miesięczne niemowlę, które spało z rodzicami w łóżku, po tym jak jego mama zasnęła przy karmieniu, nad ranem nie oddychało. Biegli nie byli w stanie podać bezpośredniej przyczyny zgonu. Czy było to SIDS, czy może wina uduszenia przez pościel lub ciała rodziców. Takich przypadków jest więcej. Jak uniknąć tragedii?

Spis treści

  1. Przyczyna śmierci nie do rozpoznania
  2. Jak spać z dzieckiem bezpiecznie?
M jak mama - Jak przygotować niemowlę do zmiany czasu?

Przyczyna śmierci nie do rozpoznania

Kilka lat temu, pewna brytyjska para rodziców z miasteczka Crowborough, nagłośniła sprawę tragicznej śmierci swojego synka, którego zabrała do spania we własnym łóżku, z powodu ogromnego zmęczenia. Tam patolog także miał problemy z rozpoznaniem przyczyn śmierci dziecka.

Dowiedz się: Spanie z dzieckiem ma swoje wady i zalety - poznaj je wszystkie

Hipotez było kilka. Mogła to być śmierć łóżeczkowa, ale także przygniecenie przez rodziców, a nawet wynik przegrzania. Jak zaznaczał w swoim raporcie patolog, ciepło z ciał rodziców śpiących obok mogło na tyle podwyższyć temperaturę ciała chłopca, że dziecko zmarło z przegrzania.

Jak spać z dzieckiem bezpiecznie?

Przypadki tragicznych śmierci dzieci śpiących z rodzicami mimo wszystko są rzadkie. Zwolenników tzw. co-sleepingu jest wielu, z uwagi na budowanie bliskości i wygodę związaną z brakiem konieczności wstawania do dziecka.

Sprawdź: Spać z dzieckiem, czy nie? Spytaliśmy 4 specjalistów

Zawsze trzeba jednak pamiętać, o dwóch ważnych zasadach:

  • nigdy nie spać z dzieckiem po alkoholu - choćby po niewielkiej ilości,
  • nie spać z dzieckiem, gdy poprzednia noc była nieprzespana lub gdy jest się silnie zmęczonym.

Dla obawiających się ryzyka, a jednak chcących mieć maluszka blisko siebie, dobrym rozwiązaniem mogą być też łóżeczka dostawne.