Ile kosztuje opieka nad wcześniakami?
Jak podaje portal Medexpress.pl, powołując się na raport Międzynarodowego Forum dotyczącego poprawy standardów opieki nad noworodkami "Postawmy razem pierwsze kroki", rodzice wcześniaków wydają co roku z własnej kieszeni aż 32 miliony złotych na ich leczenie.
Pieniądze przeznaczone są głównie na prywatne rehabilitacje i wizyty u specjalistów. Jeśli rodzic wcześniaka miałby czekać chociaż 2 miesiące na wizytę u genetyka, okulisty lub urologa z NFZ-u, mogłoby to się źle skończyć dla jego dziecka. Terapie zajęciowe, integracja odruchów, logopeda to kolejne koszta. Nie wspominając o niezbędnym sprzęcie, który NFZ czasem refunduje tylko częściowo.
Urlop macierzyński dla mamy wcześniaka
Paragraf 1 w 180 artykule Kodeksu pracy jasno określa, że długość podstawowego urlopu macierzyńskiego wynosi w Polsce 20 tygodni. Przedwczesny poród nie stanowi tu wyjątku - mama wcześniaka ma od pracy tyle wolnego, ile jej koleżanka, która urodziła dziecko w terminie. W przypadku dzieci, które z przyjściem na świat się bardziej pośpieszyły, oznacza to kłopotliwą sytuację. Kiedy podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego się kończy, dziecko może jeszcze być w szpitalu.
Fundacja Wcześniak zwróciła się do Rzecznika Praw Dziecka, aby urlop macierzyński był w przypadku najmłodszych liczony od dnia wypisania ze szpitala. Długość urlopu pozostałaby niezmienna. Na razie rodzice różnie rozwiązują tę kwestię. Jedno z nich przechodzi na urlop wychowawczy bądź rezygnuje z pracy. Trudno podzielić czas pomiędzy zarabianie pieniędzy a rehabilitację wcześniaka. Dlatego rezygnuje się z pierwszego, tracąc jednocześnie środki na to drugie.
Czytaj: Wirus RSV zagrożeniem dla wcześniaka. Jak go rozpoznać i uniknąć?
Wcześniak w szpitalu: koszty utrzymania przy życiu
Koszty leczenia wcześniaków zaczynają się już w szpitalu, gdzie lekarze wałczą o utrzymanie dzieci przedwcześnie urodzonych przy życiu. Jak zauważa prof. Maria Kornacka, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy Szpitalu Klinicznym im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, przygotowanie jednego stanowiska do leczenia wcześniaka to koszt nawet 500-600 tysięcy złotych.
Nie są to jednak pieniądze zmarnowane. Śmiertelność noworodków ze skrajnym wcześniactwem ciągle spada. Wszystko dzięki wprowadzonemu w 1995 roku 3-poziomowemu systemowi hospitalizacji. Wskazuje on, by dzieci urodzone z najniższą masą urodzeniową rodziły się w szpitalach 2. i 3. stopnia referencyjności.
Dlatego, aby nie zmarnować potencjału technologicznego, pomagającego ratować najmłodsze dzieci, należy z większą uwagą edukować lekarzy i pielęgniarki nimi się zajmujące. W tym celu kilka lat temu powstała kampania edukacyjno-informacyjna "O!Słoń wcześniaka", skierowana nie tylko do personelu medycznego, ale również ich rodziców. Czas poświęcony na zgłębianie wiedzy jest nie mniej ważny niż pieniądze wydane na opiekę medyczną i leki.
Pomoc dla rodziców wcześniaków
Warto dodać, że rodzice dzieci urodzone na skutek porodu przedwczesnego mogą liczyć na coraz większą pomoc. Tym razem na szczęście bezpłatną. Na stronach wczesniak.org.pl i wczesniak.pl dostępnych jest mnóstwo niezbędnych informacji, porad. Są również informacje o grupach wsparcia dla rodziców wcześniaków, które działają w różnych miastach Polski. Spotkania odbywają się cyklicznie, można na nich porozmawiać o wspólnych sukcesach, problemach i poznać rodziców innych maluchów.
- Rodzic wcześniaka potrzebuje wsparcia ze strony innych rodziców. Poczucia jedności i braku osamotnienia w problemie. Takie spotkania bardzo motywują, rodzic po ich skończeniu czuje się znacznie silniejszy - stwierdza Małgorzata Ptaszkiewicz, psycholog Bydgoskiej Grupy Wsparcia dla Rodziców Wcześniaków działającej przy Szpitalu im. Jana Biziela w Bydgoszczy. - Takie spotkania nierzadko owocują nowymi projektami, rodzice uczą się od siebie nawzajem. Polecają najlepszych specjalistów i metody leczenia, najbardziej właściwe sposoby opieki nad wcześniakiem. Jako mama dziecka urodzonego przedwcześnie sama wiem, jak bardzo to ważne.
Jeśli urodziłaś wcześniaka, porozmawiaj na naszym forum z innymi mamami w podobnej sytuacji!