Kangurowanie lepsze od inkubatora. WHO wprowadza nowe rekomendacje dla wcześniaków

2022-11-16 11:02

W przededniu światowego Dnia Wcześniaka WHO prezentuje nowe rekomendacje dotyczące dzieci przedwcześnie urodzonych. "Wcześniaki powinny mieć zapewniony kontakt skóra do skóry natychmiast po urodzeniu, aby poprawić ich szanse przeżycie" - twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia.

wcześniak na piersi mamy

i

Autor: Getty images Kangurowanie lepsze od inkubatora. WHO wprowadza nowe rekomendacje dotyczące wcześniaków

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe wytyczne, mające na celu zwiększenie szans przeżycia i poprawy zdrowia wcześniaków (czyli dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży) oraz noworodków z niską masą urodzeniową (poniżej 2,5 kilograma). Co ciekawe, rekomendacje te oznaczają odejście od wcześniejszych zaleceń ustalonych przez tę samą instytucję.

Zgodnie z nowymi, bo opublikowanymi 15 listopada, wytycznymi WHO, kangurowanie wcześniaków i kontakt skóra do skóry, powinny rozpocząć się natychmiast po narodzinach dziecka, z pominięciem inkubatora. Wcześniejsze instrukcje wymagały krótkiej separacji od rodzica, ponieważ dziecko najpierw wymagało przebywania w inkubatorze przez około trzy-cztery dni.

"Oznacza to znaczącą zmianę - w porównaniu z wcześniejszymi wytycznymi i powszechnymi praktykami klinicznymi, odzwierciedlającą ogromne korzyści zdrowotne płynące z zapewnienia opiekunom i ich wcześniakom bliskości po urodzeniu bez konieczności rozdzielania się" - czytamy w komunikacie WHO.

Spis treści

  1. Rodzi się coraz więcej wcześniaków
  2. Kangurowanie lepsze od inkubatora
  3. Nowe rekomendacje nie tylko dla krajów słabo rozwiniętych
Pielęgnacja wcześniaka w domu

Rodzi się coraz więcej wcześniaków

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, liczba przedwczesnych porodów rośnie. To około 15 milionów urodzeń rocznie lub więcej niż jedno na dziesięć urodzeń na całym świecie. Przedwczesny poród jest obecnie główną przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. 

Podobnie smutne są statystyki dotyczące narodzin małych dzieci - według WHO rocznie ponad 20 milionów noworodków przychodzi na świat z niską wagę urodzeniową.

Według WHO, miejsce urodzenia ma ogromny wpływ na szansę przeżycia wcześniaków. Największy odsetek dzieci umierających z powodu wcześniactwa i niskiej masy urodzeniowej dotyczy krajów nisko rozwiniętych - przeżywa zaledwie 10 procent takich maluchów. W krajach rozwiniętych przeżywają prawie wszystkie. 

Czytaj również: Kangurowanie zdrowego noworodka – czy jest potrzebne i dlaczego?

Wcześniaki doganiają rówieśników dopiero w liceum. Ale eksperci uspokajają

Kangurowanie lepsze od inkubatora

Wcześniaki i małe dzieci często mają trudności z kontrolowaniem temperatury ciała i często potrzebują pomocy medycznej w oddychaniu, ponieważ brakuje im tkanki tłuszczowej. Poprzednie zalecenia mówiły o konieczności oddzielenia dziecka od matki w pierwszych dniach po przedwczesnym porodzie i stabilizowania stanu malca w inkubatorze przez pierwsze 3 do 7 dni. 

Jednak badania wykazały, że rozpoczęcie kangurowania zaraz po porodzie jest dużo skuteczniejsze: ratuje życie większej liczbie dzieci, zmniejsza infekcje i hipotermię oraz pomaga w karmieniu piersią

"Większość z nich można uratować dzięki wykonalnym, opłacalnym środkom, w tym wysokiej jakości opiece przed, w trakcie i po porodzie, profilaktyce i leczeniu powszechnych infekcji oraz kangurowaniu matki – chodzi o łączenie kontaktu skóra do skóry w specjalnym nosidle lub chuście z głównym opiekunem, zwykle matką, z wyłącznym karmieniem piersią"- czytamy w rekomendacjach.

– Pierwszy uścisk z rodzicem jest nie tylko ważny emocjonalnie, ale także absolutnie krytyczny dla poprawy szans przeżycia i wyników zdrowotnych dzieci małych i wcześniaków – powiedziała dr Karen Edmond, specjalista ds. zdrowia noworodków w WHO.

- W czasach COVID-19 wiemy, że wiele kobiet było niepotrzebnie oddzielanych od swoich dzieci, co może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia dzieci urodzonych wcześnie lub z niską wagą. Te nowe wytyczne podkreślają potrzebę zapewnienia wspólnej opieki rodzinom i wcześniakom oraz zapewnienia rodzicom najlepszego możliwego wsparcia w tym często wyjątkowo stresującym i niespokojnym okresie.

Czytaj również: Skóra do skóry po cesarce - jak szybko mama dostaje dziecko po cc?

Nowe rekomendacje nie tylko dla krajów słabo rozwiniętych

Jak zapewnia WHO, nowe rekomendacje mają szczególne znaczenie w krajach słabo rozwiniętych, ale powinny być wdrożone również w innych miejscach na świecie, aby wszędzie rodzice i noworodki mogli być razem przez cały czas.

Organizacja podkreśla również znaczenie karmienia piersią dla dzieci przedwcześnie urodzonych: badania pokazują, że zmniejsza ono ryzyko infekcji. W sytuacjach, gdy mama nie może podawać piersi, dziecko powinno być karmione mlekiem z banków mleka.

„Wcześniaki mogą przetrwać, rozwijać się i zmieniać świat – ale każde dziecko musi mieć taką szansę ” – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.