Dziecko urodziło się w 30 tygodniu ciąży z wrodzonym całkowitym blokiem przedsionkowo-komorowym. 17 lipca 2020 zespół specjalistów z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego postanowił przeprowadzić u malca zabieg wszczepienia stymulatora serca, który zakończył się sukcesem.
U dziecka już w okresie płodowym rozpoznano całkowity blok serca. Matka dziecka była pod opieką ośrodka specjalistycznego, gdzie przyjęto strategię wyczekującą i leczenie objawowe płodu. Gdy jednak stan dziecka zaczął się pogarszać i nasilały się objawy niewydolności serca, skontaktowano się z UCK WUM. Kobietę w ciąży przetransportowano do UCK WUM, gdzie przeprowadzono cesarskie cięcie.
Noworodek przyszedł na świat z objawami niewydolności sercowo-oddechowej. Po podjęciu czynności resuscytacyjnych przez neonatologów i zaintubowaniu dziecka, ze względu na brak reakcji na leczenie farmakologiczne, dziecko zostało natychmiast przekazane na blok operacyjny.
Zespół lekarzy (w składzie: dr n. med. Michał Buczyński z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Ogólnej Dzieci kierowanej przez prof. Macieja Karolczaka i dr n. med. Piotr Wieniawski z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej kierowanej przez prof. Bożenę Werner) wszczepił wcześniakowi stymulator Microny II SR+ ST. Jude Medical - najmniejszy obecnie dostępny elektrodowy stymulator na świecie ważący 12,8 gramów o objętości 5,9 cm3.
Operacja przebiegła bez powikłań. Czas od przyjęcia matki na salę porodową do zakończenia operacji wszczepienia stymulatora u dziecka wyniósł mniej niż 2 godziny - czytamy w komunikacie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak podaje WUM, obecnie noworodek ma 11 dni i jest w dobrym stanie: oddycha samodzielnie, kurczliwości lewej komory serca znacznie się poprawiła.