Spis treści
- Czy wcześniaki mają problemy z nauką?
- Wcześniaki w szkole - badania
- Im późniejszy poród, tym większe tempo
- Najmłodszy wcześniak w Polsce
Czy wcześniaki mają problemy z nauką?
Jak pokazują statystyki, aż 11 procent noworodków na całym świecie rodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Obserwacje specjalistów pokazują, że dzieci urodzone przedwcześnie mają problemy z nauką. Potwierdzają to badania Uniwersytetu Oksfordzkiego, które wykazały, że narodziny przed 37. tygodniem ciąży wiążą się z gorszymi osiągnięciami w szkole podstawowej. Jednak im późniejszy termin porodu, tym większa szansa na dogonienie rówieśników już w szkole średniej.
Na szczęście wszystko się wyrównuje i to jest najważniejszym efektem badań oksfordzkich naukowców. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci urodzone po 32. tygodniu ciąży. Chociaż wiadomo, że dzieci urodzone przedwcześnie mają gorsze wyniki w szkole podstawowej, to jednak ich wyniki w szkole średniej były już identyczne jak u dzieci urodzonych w terminie.
Wcześniaki w szkole - badania
W nowym badaniu, które opublikowano w sierpniu 2022 roku, obserwowano świadectwa i wyniki testów ponad 14 000 dzieci. Naukowcy przyjrzeli się osiągnięciom szkolnym dzieci w wieku 11 lat i ponownie, gdy mieli już 16 lat.
Okazało się, że w szkole podstawowej różnice w umiejętnościach szkolnych wcześniaków znacząco się różniły od wyników dzieci urodzonych o czasie. Zarówno w kwestii umiejętności językowych, jak i w nauce matematyki. Ale nie trwało do do końca edukacji.
Czytaj również: Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć? Oto proste sposoby
Wiek korygowany: wyliczanie wieku wcześniaka, ubranka dla wcześniaka
Im późniejszy poród, tym większe tempo
Sytuacja zmieniała się pod koniec szkoły średniej, kiedy to większość wcześniaków doganiała rówieśników i miała takie same wyniki jak inne dzieci, urodzone o czasie. Najlepiej radziły sobie maluchy urodzone między 32 a 38 tygodniem - ich osiągnięcia edukacyjne wszole średniej nie różniły się od reszty klasy.
Gorzej natomiast uczyły się maluchy urodzone przed 32. tygodniem ciąży - te nie zawsze dawały radę i nadal odstawały od wyników rówieśników.
Najmłodszy wcześniak w Polsce
O wcześniactwie mówi się, kiedy dziecko urodzi się przed 37. tygodniem ciąży. Jednym z najmłodszych wcześniaków w Polsce jest Paulinka, która urodziła się 27 października 2019 roku po 22. tygodniach i jednym dniu ciąży swojej mamy. Ważyła 600 gram. Najmłodszym wcześniakiem na świecie, któremu udało się przeżyć, wpisanym do Księgi Rekordów Guinessa, jest Curtis Means, który urodził się 4 lipca 2020 roku w Birmingham w Alabamie (USA). Urodzony w w zaledwie 21 tygodniu chłopczyk ważył jedynie 420g.