Walczyli o to od lat. Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków stanie się faktem

2024-11-16 13:00

O tym, że rodzice wcześniaków powinni mieć dłuższy urlop niż rodzice dzieci urodzonych w terminie, mówi się już długo. Po wygranych wyborach, nowe władze zapewniały, że w nadchodzącej kadencji zrobią wszystko, by rodzice wcześniaków mieli więcej czasu na opiekę nad dziećmi.

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków

i

Autor: Getty Images Walczyli o to od lat

Póki co, rodzice dzieci urodzonych przed terminem porodu, mogą liczyć na taki sam urlop jak inni rodzice po narodzeniu dziecka. Czyli: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego oraz 41 tygodni urlopu rodzicielskiego. Po zmianie przepisów wymiar urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków ma się wydłużyć. I trwać 8 lub 15 tygodni. Zależy od tego, o ile za wcześnie maleństwo przyszło na świat.

Hospitalizacja dziecka kradnie rodzicom czas na celebrowanie rodzicielstwa

W ostatnich latach porody wcześniaków stanowią od 6 do 7 procent wszystkich narodzin. Każdy taki przedwczesny poród to ogromny stres dla rodziców maleństwa. Niemowlę często musi spędzić w szpitalu jeszcze wiele tygodni. A każdemu dniu hospitalizacji dziecka, jego najbliższym towarzyszy nadzieja, że stanie się to jak najszybciej.Długość pobytu w szpitalu i dalszego leczenia to za każdym razem kwestia indywidualna. Wszystko zależy od tego, jak wcześnie dziecko przyszło na świat i z jakimi problemami zdrowotnymi musi się mierzyć. Bez względu na to, jak długo rodzice muszą czekać na upragniony dzień zabrania dziecka do domu - spora część lub nawet całość urlopu macierzyńskiego mija w czasie hospitalizacji wcześniaka.

Ciągnące się w nieskończoność dni i tygodnie w szpitalu nie są odpoczynkiem i celebrowaniem rodzicielstwa. Po powrocie do domu taki maluszek wymaga ogromu opieki, nierzadko rehabilitacji – czas spędzony w szpitalu nie powinien być im odbierany.

- czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków

Rodzice wcześniaków walczyli o to od lat. Pod koniec października 2024 roku Rada Ministrów przyjęła już projekt ustawy zmieniającej dotychczasowe przepisy.

Silne państwo to państwo, które nigdy nie zapomina o najmniejszych. A trudno wyobrazić sobie kogoś mniejszego niż wcześniak

- powiedziała wtedy Agnieszka Dziemianowicz Bąk, stojąca na czele MRPiPS.

Kto będzie mógł skorzystać z urlopu?

Z tzw. urlopu uzupełniającego, będą mogli skorzystać pracujący rodzice dzieci urodzonych:

  • urodzonych ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g,
  • urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową większą niż 1000 g i
  • urodzonych po ukończeniu 37 tygodnia ciąży, jeśli dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie (pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie – w wymiarze tygodnia uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie).

Oznacza to, że skorzystać ze świadczenia będą mogli nie tylko rodzice (opiekunowie prawni, rodzice zastępczy lub adopcyjni) wcześniaków, ale i dzieci urodzonych w terminie, lecz wymagającymi hospitalizacji z innych przyczyn.

Urlop dla rodziców wcześniaków: kiedy 8 a kiedy 15 tygodni?

Urlop trwający do 15 tygodni jest dla rodziców-pracowników, których dziecko przyszło na świat przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g. Za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu - do 15 tygodnia po porodzie - rodzic otrzyma tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.Urlop do 8 tygodni jest dla rodziców-pracowników, których dziecko przyszło na świat po 28. tygodniu ciąży lub masą urodzeniową nie większą niż 1000 g. Za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu - do 8 tygodnia po porodzie - rodzic otrzyma tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego.

Czy boisz się porodu?

Pytanie 1 z 5
Okazuje się, że bliska osoba nie będzie mogła ci towarzyszyć podczas porodu. Co robisz?