Skóra WCZEŚNIAKA: jak pielęgnować skórę pod pieluszką

2013-04-08 17:10

Skóra wcześniaka jest cieńsza i bardziej delikatna niż donoszonego noworodka. Dlatego skóra wcześniaka jest szczególnie narażona na podrażnienia i odparzenia wywołane przez mocz i kał znajdujące się w pieluszce. Dowiedz się, jak pielęgnować skórę pod pieluszką u wcześniaków, by uniknąć odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry.

wczesniak jak pielegnowac skore pod pieluszka

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Wcześniak: dokładnie myj pupę dziecka
  2. Wcześniak: jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry?

Pielęgnacja skóry na pupie u wcześniaka to dla rodziców największe wyzwanie, i to z dwóch powodów. Po pierwsze, skórze noworodka szkodzi amoniak, który powstaje na skutek rozkładu moczu i kału. Po drugie, skóra wcześniaka (w przeciwieństwie do skóry dziecka urodzonego o czasie) ma odczyn zasadowy o pH od 6,3 do 6,7, i z tego powodu szybko namnażają się na niej drożdżaki. Stanowią one element skórnej flory bakteryjnej i w normalnych warunkach nie robią dziecku krzywdy. Jednak kiedy jest ich zbyt dużo, mogą wywoływać infekcje grzybicze i bolesne dla wcześniaków zakażenia skóry. Najważniejsza jest stała kontrola zawartości pieluszki. Nawet jeśli noworodek nie zrobił kupy, nie czekaj, aż pieluszka zrobi się miękka od moczu, bo dla skóry wcześniaka jest on tak samo szkodliwy jak kał. W ciągu dnia zmieniaj ją co dwie godziny, w nocy – po każdym karmieniu i zawsze wtedy, kiedy poczujesz, że jest w niej kupa.

>>Pielęgnacja skóry wcześniaka: pieluszkowe zapalenie skóry>>

Wcześniak: dokładnie myj pupę dziecka

Podczas przewijania wcześniaka dokładnie myj dziecku pupę. Czym? Są dwie szkoły dotyczące pielęgnacji wcześniaków. Jedni pediatrzy uważają, że nic nie oczyści pupy wcześniaka lepiej niż wata albo gazik zmoczone w przegotowanej ciepłej wodzie. Inni polecają wilgotne chusteczki oczyszczające dla niemowląt. Jeśli wybierzesz ten drugi sposób, pamiętaj, że dla wcześniaków nadają się wyłącznie nieperfumowane chusteczki do skóry wrażliwej. Powinny mieć pH zbliżone do naturalnego. Informacja o pH chusteczek dla noworodków powinna być umieszczona na opakowaniu, ale jeśli jej nie ma, można sprawdzić to samodzielnie. Wystarczy prosty test. Kup w aptece papierki lakmusowe i przyciśnij je do chusteczek, a potem porównaj z kolorem na wzorniku dołączonym do opakowania papierków. Oczyszczając wcześniakowi pupę, bądź delikatna. Zbyt mocne tarcie watą albo chusteczkami może uszkodzić cieniutki naskórek wcześniaka i spowodować podrażnienie. Jeśli myjesz pupę wodą, nie wycieraj jej ręcznikiem, tylko delikatnie osuszaj, przykładając do niej płaty miękkiej ligniny. Po oczyszczeniu skóry z resztek kału i moczu nasmaruj wcześniakowi pupę kremem zapobiegającym odparzeniom.

>>Jak dbać o skórę wcześniaka? 9 sprawdzonych porad położnej>>

Dobrze wiedzieć

Wcześniaki bardziej niż inne dzieci są narażone na atopowe zapalenie skóry. Dlatego zwracaj uwagę na dobór kosmetyków: dla wcześniaków wskazane są emolienty, które łagodzą podrażnienia, zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu się skóry i odbudowują ochronną barierę naskórka.

Wcześniak: jakie kosmetyki do pielęgnacji skóry?

Nie ma kosmetyków przeznaczonych specjalnie dla wcześniaków – możesz stosować każdy krem na odparzenia, pod warunkiem że twój maluch nie reaguje na niego podrażnieniem. Najbezpieczniejsze są kosmetyki z linii do skóry wrażliwej. Kremy powinny mieć naturalny odczyn pH. Uwaga: u dziewczynek kremem smaruj tylko skórę – omijaj błony śluzowe, bo łatwo je podrażnić. Jeśli mimo starannej pielęgnacji pupy na skórze wcześniaka  pojawiają się odparzenia, może być konieczna interwencja lekarza. Metody, które dają dobre efekty w leczeniu odparzeń u donoszonych noworodków, jak wietrzenie pupy czy smarowanie skóry kremem łagodzącym, u wcześniaków mogą zawodzić, gdyż niedojrzała skóra nie potrafi się jeszcze regenerować. Dlatego nie zwlekaj i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, bo niewyleczone odparzenia skóry wcześniaka mogą przekształcić się w pieluszkowe zapalenie skóry – rozległy, bardzo bolesny dla dziecka rumień.

Zobacz film: Opieka nad wcześniakiem

miesięcznik "M jak mama"