Balsam, spray czy sztyft? Podpowiadamy, jaki preparat z filtrem wybrać dla dziecka

2022-06-28 13:18

Jaki jest najlepszy krem ​​przeciwsłoneczny dla dzieci? Jaka forma preparatu z filtrem sprawdzi się najlepiej? Specjaliści wyjaśniają, czy kupować balsam, spray czy sztyft i jakie filtry są zalecane do stosowania u najmłodszych dzieci.

Balsam, spray czy sztyft?

i

Autor: Getty images Jaki preparat z filtrem jest najlepszy dla dziecka?

Od wielu lat kwestia konieczności stosowania kremów z filtrem nie jest już dyskutowana. Wszyscy wiemy, że promienie słoneczne choć są potrzebne (choćby z powodu syntetyzowania witaminy D), to jednak mogą szkodzić skórze, dlatego kupujemy kremy z filtrem.

Gdy jednak staniemy przed półką z preparatami na słońce, zaczynamy się zastawiać, jakiego filtra używać dla delikatnego ciała dziecka: mineralnego czy chemicznego? Specjaliści radzą, aby najmłodsze maluchy używały wyłącznie tych pierwszych z zaznaczeniem, że powinny być skuteczna na promienie UVA i UVB.

Koniec problemów z filtrami? O nie. Gdy już znajdziemy preparaty z odpowiednim filtrem, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka forma preparatu jest najlepsza dla dziecka: sztyft, balsam czy spray.

Spis treści

  1. Sztyft, balsam czy spray?
  2. Czy kilkulatek może używać kremy dla dorosłych?
  3. Jaką wysoką ochronę SPF wybrać dla dziecka?
Poparzenia słoneczne

Sztyft, balsam czy spray?

Zdaniem specjalistów dermatologów i pediatrów, nie ma to znaczenia, wszystko zależy od preferencji rodzica, ale i dziecka. U maluchy które nie lubią współpracować w kwestii stosowania kosmetyków, łatwiej zaaplikować preparat w sprayu. Warto jednak wiedzieć, że powinno się go potem wsmarować w ciało malca.

Balsamy są wydajniejsze i łatwiejsze do stosowania na dużych powierzchniach ciała (plecy, nogi), a sztyfty za to sprawdzają się lepiej na mniejszych, np. buzi. Wiele mam stosuje trick znany z tiktoka, a polegający na nakładaniu na buzię dziecka balsamu za pomocą pędzla do makijażu - dla małych dziewczynek to atrakcyjny sposób aplikacji, pozwalający im na zabawę w "malowanie się".

Dla starszych dzieci, które samodzielnie smarują się kremem, najlepszy jest preparat w sztyfcie. Ta forma ułatwia aplikacje filtra niezbyt wprawnym rączkom dziecka. Produkty z filtrami mineralnymi często zabarwiają skórę na biały kolor, co ułatwia maluchowi sprawdzenie, czy dokładnie posmarował całe ciało.

Czytaj również: Alergia na słońce u dziecka. Jakie są przyczyny uczulenia na słońce?

Jak prawidłowo chronić niemowlę i małe dziecko przed słońcem?

Czy kilkulatek może używać kremy dla dorosłych?

Większość firm produkujących kremy z filtrem ma produkty przeznaczone wyłącznie dla dzieci i te, produkowane z myślą o dorosłych. Najmłodsze dzieci powinny używać wyłącznie kremów dla dzieci - są one delikatniejsze, pozbawione substancji zapachowych, nie wywołują więc alergii. Kilkulatka można posmarować kremem dla dorosłych, pod warunkiem, że nie ma skłonności do uczuleń.

Jaką wysoką ochronę SPF wybrać dla dziecka?

SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej w stosunku do czasu, który spędzamy na słońcu. Oznacza to, że krem SPF 30 daje bezpieczeństwo przebywania na słońcu 30 razy dłużej niż bez żadnej ochrony. Dzieci w wieku 6 miesięcy i starsze powinny używać co najmniej "15-tki".

Dzięki tym kilku zasadom, zapewnisz dziecku maksimum bezpieczeństwa na słońcu:

  • Stosuj krem ​​przeciwsłoneczny z filtrem chemicznym na około 15 do 30 minut przed wyjściem na słońce, filtry mineralne chronią zaraz po aplikacji
  • Nie zapomnij o posmarowaniu usu, dłoni, stóp, ramion i karku oraz o ust
  • Nie żałuj kremu ​​​​przeciwsłonecznego. Dermatolodzy zalecają stosowanie „zasady łyżeczki”: użyj 9 łyżeczek kremu przeciwsłonecznego na całe ciało: 1 łyżeczkę na twarz i szyję, 1 łyżeczkę na przód tułowia i 1 na tył tułowia, 1 łyżeczkę na każde ramię i 2 łyżeczki na każdą nogę
  • Aplikację preparatu powtarzaj co dwie-trzy godziny lub natychmiast po wyjściu z wody - kremy wchłaniają się, a także zmywają z potem czy wodą
  • Stosuj wodoodporny krem ​​przeciwsłoneczny, jeśli dzieci będą przebywać w wodzie lub pływać. Wodoodporny filtr przeciwsłoneczny działa w wodzie do 80 minut.
Warto wiedzieć

Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych?

  • Mineralny filtr przeciwsłoneczny (zwany również nieorganicznym lub fizycznym filtrem przeciwsłonecznym) ma w składzie  tlenek cynku lub tytanu. Działa się na wierzchu skóry jako bariera dla promieni słonecznych. Mineralny filtr przeciwsłoneczny zaczyna 'pracować" zaraz po nałożeniu, ale łatwo go zmyć pod wpływem wody lub potu.
  • Chemiczny filtr przeciwsłoneczny (zwany również organicznym filtrem przeciwsłonecznym) chroni skórę, pochłaniając promienie słoneczne. Zamienia promienie w ciepło, a następnie uwalnia je ze skóry. Ponieważ wchłania się w górną warstwę skóry, nie pozostawia na skórze białawego nalotu i nie zmywa się tak łatwo. Zaczyna działać po 15-30 minutach od aplikacji.