Butelki antykolkowe to najchętniej kupowane butelki dla niemowląt. Chyba każda mama, która spodziewa się dziecka, słyszała o niemowlęcej kolce choćby z opowieści bardziej doświadczonych koleżanek.
Dlatego gdy kilka lat temu butelki antykolkowe pojawiły się w polskich sklepach, praktycznie od razu znalazły się na wyprawkowych listach zakupów przyszłych rodziców. I trudno się dziwić. Według pediatrów ta przypadłość atakuje nawet 40 proc. niemowląt w wieku do 4. miesiąca życia.
Spis treści
- Czy butelki antykolkowe faktycznie działają?
- Kiedy warto kupić butelkę antykolkową?
- Czym jest kolka niemowlęca?
- Zobacz przegląd butelek antykolkowych i kup od razu jedna z nich!
Czy butelki antykolkowe faktycznie działają?
Wśród ich użytkowniczek zdania są podzielone. Są mamy, które nie stosują innych butelek do karmienia, a ich dzieci kolki nie miały. Są też takie, które na butelkach antykolkowych srodze się zawiodły, bo mimo ich stosowania maluchy cierpiały z powodu bólów brzuszka. Dlaczego?
Przyczyną prawdopodobnie jest to, że kolka – jak sądzą eksperci – pojawia się z wielu różnych powodów, tymczasem butelka antykolkowa eliminuje tylko jeden z nich, to znaczy nadmierne połykanie pęcherzyków powietrza przez malucha podczas karmienia. Butelki antykolkowe są zaprojektowane w ten sposób, by zapobiegać dostawaniu się pęcherzyków do mleka. Dzięki temu malec nie połyka powietrza.
Różne są jednak technologie, za pomocą których udało się osiągnąć ten efekt. W niektórych butelkach do karmienia pęcherzyki zatrzymuje wentyl powietrza w smoczku, w innych to zadanie spełnia system odpowietrzający, w jeszcze innych takie działanie zapewnia zakrzywiony kształt trzonu butelki.
Co ciekawe, niektóre butelki dla dzieci tego typu reklamowane są również jako remedium na częste zapalenia uszu, gdyż nie tylko pomagają zmniejszyć kolkę, lecz także zapobiegają ulewaniu pokarmu, dzięki czemu mleko nie dostaje się do przewodów słuchowych malucha.
Czytaj: Kolka niemowlęca: które sposoby na kolkę są skuteczne a których lepiej unikać?
15 zasad karmienia butelką. Poradnik dla mam karmiących sztucznie
Butelki do karmienia. Ranking nietypowych butelek do karmienia - galeria
Kiedy warto kupić butelkę antykolkową?
Na pewno wtedy, gdy malec karmiony zwykłą butelką cierpi już z powodu silnych cowieczornych bólów brzuszka, bo – jak twierdzą producenci – zmiana zwykłej butelki do karmienia na butelkę antykolkową, która zapobiega połykaniu pęcherzyków powietrza, może pomóc zmniejszyć częstotliwość oraz intensywność występowania kolki.
Czy warto jednak kupować ją na zapas? To zależy. Kolka nie pojawia się u wszystkich niemowląt – nawet jeśli masz już starsze dziecko, które cierpiało z powodu kolki, to wcale nie oznacza, że kolejny maluch też ją będzie miał.
Czym jest kolka niemowlęca?
Kolka jelitowa u małych dzieci jest bardzo powszechna. Szacuje się, że choruje na nią już co drugie niemowlę. Kolka jest jednym ze schorzeń, których przyczyny trudno jednoznacznie określić. Lekarze uważają, że główną przyczyną bólu są gazy powstające w nierozwiniętym jeszcze układzie pokarmowym dziecka.