Spis treści
Nie każdy wie, że chusta dla dziecka może pomóc w rozwoju naszego niemowlaka. Poprzez noszenie dziecka ciągle przy sobie możesz pogłębić z nim więź. Tulenie się do mamy sprawia też, że dziecko czuje się bezpieczne i może spokojnie się rozwijać!
Rodzaje chust do noszenia dziecka
Chusty do noszenia dziecka dzielą się na cztery główne rodzaje: tkane, elastyczne, kółkowe i kieszonkowe. Przy ich zakupie zawsze powinnaś dostać instrukcję wiązania, ale wiele porad możesz znaleźć również w internecie.
- tkane (wiązane) - to najpopularniejszy rodzaj chust. Zwykle pas takiego materiału ma ok. 70 cm szerokości oraz od 2,5 do 5 m długości. W takiej chuście można nosić dziecko w pozycji na biodrze, z przodu lub na plecach. Może służyć przez wiele lat. Jedyną jej wadą jest kwestia wprawy - prawidłowe zawiązanie wymaga doświadczenia.
- elastyczne - zwykle wykonane są z bawełny, przez co są elastyczne. Przeznaczona wyłącznie do noszenia dziecka w pozycji pionowej z przodu. Dzięki takiej chuście ciężar dziecka rozkłada się równomiernie na oba barki, co zmniejsza ryzyko bólów kręgosłupa.
- kółkowe - taką chustę łatwo dostosować do wielkości i wzrostu dziecka. Przeznaczona do noszenia dzieci w pozycji leżącej. Prosta w regulacji i nie wymaga specjalnych wiązań. Zakłada się ją na jedno ramię, co może być problemem dla osób, które mają skłonności do bólów kręgosłupa.
- kieszonkowe (pouch) - taki rodzaj chusty należy dopasować do wzrostu rodzica oraz dziecka. Niemowlaka nosi się w niej w pozycji leżącej, a starsze dziecko w pozycji siedzącej, podpierając się na biodrze rodzica. Nie jest ona jednak ekonomiczna, ponieważ dziecko szybko z niej wyrasta.
Chusty dla dzieci: czy są dobre? Jak nosić niemowlaka? >>
Chusta dla dziecka: materiał
Wiele rodziców obawia się, że dziecko wypadnie z chusty. Jeżeli jest wykonana z porządnego materiału, nic takiego nie ma prawa się wydarzyć (dlatego podczas wyboru swojej chusty zwróć uwagę na materiał). Tkana chusta najlepiej, żeby była wykonana z bawełny o splocie skośno-krzyżowym. To sprawia, że dziecko jest dobrze podtrzymywane oraz nie stanowi ciężaru dla rodzica.
Niektóre z tkanych chust zawierają domieszkę bambusa, który powoduje, że tkanina jest bardziej wytrzymała oraz chroni przed wilgocią, czyli jest przewiewna. Chusty elastyczne powinny być wykonane w 100 proc. z bawełny, ponieważ ma ona największe właściwości elastyczne. Jeżeli twoje dziecko cierpi na alergię i nie chcesz ryzykować, kup chustę wykonaną z bawełny organicznej, która posiada właściwości antyalergiczne.
Rozmiar chusty dla dziecka
Kupując chustę, dobierz ją do swojego wzrostu. Wiele z chust jest uniwersalnych i pasuje do każdej sylwetki (szerokość zazwyczaj wynosi od 50 do 70 cm). Chusty tkane i elastyczne występują w rozmiarach: S (3,5-4 m), M (4-4,5 m), L (4,5-5 m), XL (ponad 5 m) oraz XXL. Wybierając swój rozmiar, dopasuj go do tego, który nosisz w ubraniach. Chusty powinny być na tyle długie, aby owijać dziecko trzema warstwami materiału. Jeżeli wybierzesz chustę kółkową lub kieszonkową przy doborze rozmiaru zmierz sobie odległość między ramieniem a przeciwlęgłym biodrem. Wówczas rozmiary będą następujące: S (56-59 cm), M (60-62 cm), L (63-65 cm), XL (66-68 cm).