Szykując wyprawkę dla noworodka przyszli rodzice mają różne wątpliwości. Często pytają, czy można zrezygnować z zakupu gondoli, która jest sporym wydatkiem, a niestety służy dziecku tylko przez chwilę? Na niekorzyść gondoli przemawia także fakt, że nie można jej kupić osobno, ale właśnie w zestawie ze spacerówką, która nie zawsze jest wygodna dla dziecka. Wolą kupić spacerówkę osobno, taką jaka im się podoba i za mniejsze pieniądze. Czy jednak rezygnacja z zakupu wózka głębokiego to dobry pomysł? Sprawdziliśmy, co na ten temat sądzą pediatrzy.
Przeczytaj: Wyprawka noworodka lekarskim okiem [wywiad]
Spis treści
- Dlaczego gondola jest najlepszym rozwiązaniem?
- A może nosić noworodka w chuście lub w nosidle?
- Na spacery w foteliku samochodowym?
- Czy spacerówka z funkcją gondoli to dobry wybór?
Dlaczego gondola jest najlepszym rozwiązaniem?
Zdaniem lekarek Moniki Działowskiej i Aleksandry Multan, autorek nowo wydanej książki “Zdrowy maluszek. Wyprawka noworodka lekarskim okiem” gondola jest podstawowym zakupem, z którego lepiej nie rezygnować. Ma płaską powierzchnię, która sprawia, że pod kręgosłupem dziecka jest równo, a więc optymalnie dla jego rozwoju. Żaden inny wózek i sprzęt nie da dziecku takiego komfortu jak gondola.
“Ze spacerówki dziecko zacznie korzystać, dopiero kiedy będzie samodzielnie siedzieć, czyli średnio w 5.-7. miesiącu życia (i nie powinno tego robić wcześniej). Jak przez ten czas wychodzić na spacery?” - piszą. Nie warto przez tak długi czas pozbawiać dziecka spacerów, które są ważne dla budowania jego odporności i rozwoju psychospołecznego.
Przeczytaj: Wady postawy powstają już u niemowląt - nieświadome błędy rodziców
A może nosić noworodka w chuście lub w nosidle?
Noworodka można wprawdzie nosić w chuście, ale jak podkreślają lekarki dziecko nie powinno w niej przebywać długo, gdyż jest nieruchome. Tymczasem maluszki powinny się jak najwięcej ruszać.
Z nosidłami zaś sprawa wygląda tak, że są one przeznaczone dla dzieci, które już potrafią siedzieć. Także w pierwszych miesiącach życia maluszka stają się bezużyteczne. Zaś moment, kiedy będzie można ich użyć zbiega się z czasem, w którym możemy swobodnie zacząć korzystać ze spacerówki.
Polecamy: Nosidełko dla niemowląt - które najbezpieczniejsze? Wywiad z fizjoterapeutą
Na spacery w foteliku samochodowym?
Zdaniem Moniki Działowskiej i Aleksandry Multan to rozwiązanie również nie jest najfortunniejsze. “Pozycja dziecka w foteliku jest bezpieczna w czasie jazdy (w przeciwieństwie do pozycji leżącej), jednak zdecydowanie nie sprzyja prawidłowemu rozwojowi organizmu dziecka w pierwszych miesiącach życia” – piszą. Podkreślają przy tym, że zbyt długie przebywanie maluszka w foteliku może powodować: asymetrię ułożenia, skrzywienie kręgosłupa, ograniczanie ruchów oraz zwiększenie ryzyka tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Fotelik to sprzęt, w którym dziecko powinno przebywać jak najkrócej i tylko w trakcie jazdy samochodem. W czasie dłuższych podróży zalecane są przerwy co 2 godziny.
A co z fotelikami, które rozkładają się na płasko? To rozwiązanie wydaje się lepsze od tradycyjnego fotelika, ale nadal dziecko nie leży w nim całkowicie płasko, a powinno. Dodatkowo zapięte pasy ograniczają swobodę jego ruchów.
Przeczytaj: Jak wybrać fotelik samochodowy dla noworodka?
Czy spacerówka z funkcją gondoli to dobry wybór?
Producenci wózków szybko odpowiedzieli na potrzeby rodziców i na rynku pojawiły się także spacerówki z funkcją gondoli. Czy jednak dorównują one wózkom głębokim? Zdecydowanie nie. Często łączenie podłoża (punkt, w którym spacerówka ma zgięcie) wypada właśnie pod kręgosłupem dziecka, a powinno tam być płasko i równo.
Z gondoli zatem nie wato rezygnować, ale jeśli chcemy oszczędzić pieniążki, warto pomyśleć o zakupie używanej.