Spis treści
Możliwość podglądania niemowlęcia na ekranie własnego tabletu, telefonu czy na monitorze komputera istnieje od niedawna. A pojawiła się wraz z rozpowszechnieniem w naszych domach routerów, dzięki którym możliwy jest odbiór bezprzewodowego internetu.
Nianie Wi-Fi - sterowane z telefonu
By podglądać dziecko za pomocą standardowej niani elektronicznej, potrzebny jest nadajnik, zainstalowany w pokoju malucha, i odbiornik, który rodzic nosi przy sobie. Nianie, o których dziś piszemy, odbiornika nie potrzebują, bo jego rolę pełni dowolne urządzenie mobilne (niekiedy także komputer PC) wybrane przez rodzica. Po zainstalowaniu na nim specjalnej aplikacji, która współpracuje z umieszczoną w pokoju dziecka kamerą, rodzic może obserwować malucha na przykład na swoim smartfonie. Aplikacja daje też możliwość dowolnego sterowania obrazem, jaki rodzic widzi na ekranie (np. przybliżania go, by obejrzeć szczegóły), sprawia, że do malucha można mówić czy zdalnie włączać mu kołysanki, jakie zostały wgrane przez producenta i znajdują się na karcie pamięci niani stojącej w pokoju malca. Można również kontrolować, czy temperatura w pokoju dziecka jest odpowiednia (umożliwiają to czujniki zainstalowane w kamerze, które przekazują informacje do aplikacji zainstalowanej w telefonie). By mieć pewność, że malucha nie obserwuje nikt poza rodzicami i dziadkami, połączenie jest szyfrowane; by uzyskać dostęp, trzeba się najpierw zalogować.
Nianie Wi-Fi - dla mobilnych
Standardowa niania elektroniczna ma zasięg do 200–300 m, który może się zmniejszyć, jeśli na drodze sygnału, za którego pomocą przekazuje do odbiornika dźwięk lub obraz, znajdą się jakieś przeszkody. Zasięg niań wyposażonych w moduł lub przystawkę Wi-Fi jest praktycznie nieograniczony – jedynym wymogiem jest to, by i kamera, i telefon lub smartfon miały dostęp do internetu. Dzięki temu leżące w łóżeczku lub bawiące się niemowlę może podglądać nie tylko opiekun, znajdujący się w sąsiednim pokoju, ale też to z rodziców, które jest akurat w pracy czy wyjechało na delegację, a nawet dziadkowie mieszkający w innym mieście. Dzięki niani z Wi-Fi możemy też kontrolować np. pracę opiekunki, która zostaje z maluchem podczas naszej nieobecności.
Niania Wi-Fi - jak ją zainstalować
By korzystanie z niań tego typu było możliwe, trzeba mieć w domu router Wi-Fi, dzięki któremu uzyskujemy dostęp do bezprzewodowego internetu, oraz smartfon albo tablet, również z dostępem do internetu (np. przez połączenie LTE/3G), wyposażony w system operacyjny, z którym współpracuje niania. Warto wiedzieć, że różne modele niań współpracują z różnymi systemami operacyjnymi – niektóre z systemem Android, inne z kolei wyłącznie z modelami firmy Apple, wyposażonymi w system operacyjny iOS. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny model niani, upewnij się, że będzie ona kompatybilna z twoim smartfonem lub tabletem.
miesięcznik "M jak mama"