Jak kupować bezpieczne zabawki dla niemowlaka?

2012-10-03 16:54

Zabawki dla dziecka rozwijają, bawią, uczą. Ale mogą być też przyczyną kłopotów. Przeczytaj albo posłuchaj jak kupować zabawki dla niemowlaka, by były one dla niego bezpieczne.

Zabawki dla niemowlaka

i

Autor: _photos.com|photos.com Jak kupować bezpieczne zabawki dla niemowlaka?

Spis treści

  1. Zabawki dla niemowlaka: dostosowane do wieku
  2. Uważaj na okazje w internecie
  3. Zabawki dla niemowlaka: zwróć uwagę na opakowanie
  4. Zabawki dla niemowlaka: dokładnie obejrzyj zabawkę przed zakupem
  5. Zabawki dla niemowlaka: co robić, jeśli trafisz na bubel?

Dużo się pisze o tym, że swoje zabawki powinno mieć już nawet kilkutygodniowe maleństwo. Bo zabawki dla niemowląt nie służą już, jak kiedyś, tylko do zabawy. Dzięki nim niemowlę szybciej poznaje świat, uczy się nowych kształtów, kolorów i dźwięków. Dlatego dzisiejsi rodzice czy dziadkowie nie mają wyrzutów sumienia, kiedy kupują maluchowi kolejne grzechotki, układanki czy przytulanki – wszak to wszystko po to, by dziecko harmonijnie się rozwijało.

Zabawki dla niemowlaka: dostosowane do wieku

Zabawki dla noworodka powinny być w mocno kontrastowych albo intensywnych kolorach, np. czarno-białe, czerwone, żółte, zielone. Sprawdzają się te, na których mocno zaakcentowano twarze, np. klocki z narysowanymi oczami czy ustami, bo maluszki skupiają wzrok właśnie na takich elementach. Około 3.–5. miesiąca życia, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat nie tylko wzrokiem, ale i dotykiem, warto kupować mu zabawki o zróżnicowanej fakturze, np. chropowatej albo pofałdowanej. Później, około 5.–6. miesiąca, kiedy niemowlak umie już chwytać różne przedmioty, atrakcyjne stają się dla niego zabawki wydające dźwięki po ściśnięciu ich albo potrząśnięciu.

Dobrze wiedzieć

Uważaj na okazje w internecie

Na portalach aukcyjnych można trafić na atrakcyjne zabawki, których nie ma w Polsce. Nie rzucaj się jednak na takie superoferty. Może się bowiem okazać, że kupisz wycofany ze sklepów bubel. Najlepiej wpisz w wyszukiwarkę nazwę zabawki i poczytaj opinie rodziców na jej temat. Sprawdź też na stronie internetowej producenta, czy dany produkt nie został wycofany ze sprzedaży. Przed zakupem upewnij się, czy na opakowaniu jest znaczek CE (dla zabawek wyprodukowanych w Unii Europejskiej) albo ASTM – F963 (dla zabawek wyprodukowanych w USA i stamtąd sprowadzonych).

Zabawki dla niemowlaka: zwróć uwagę na opakowanie

Malec na pierwsze urodziny dostanie zapewne kilka nowych, kolorowych i grzechoczących cudeniek. Zanim je kupisz, zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek dla najmłodszych dzieci. Na opakowaniu zabawki dla dziecka powinny się znajdować:

  • informacja, dla dzieci w jakim wieku zabawka jest przeznaczona
  • znak bezpieczeństwa CE; umieszczając go na opakowaniu, producent deklaruje, że zabawka została wyprodukowana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa
  • nazwa i adres producenta albo importera
  • instrukcja obsługi w języku polskim (nadrukowana na opakowaniu albo włożona do środka)
  • informacja o umiejętnościach koniecznych do korzystania z danej zabawki
  • informacja o sposobie konserwacji
  • ewentualnie dodatkowe ostrzeżenia, np. takie, że zabawka może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej (dotyczy to zabawek będących miniaturą urządzeń albo sprzętu dla dorosłych, np. zdalnie sterowanych pojazdów)
  • dodatkowym atutem są atesty albo certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka; jeśli zabawka je posiada, to znak, że na pewno jest dla maluszka bezpieczna.

Zabawki dla niemowlaka: dokładnie obejrzyj zabawkę przed zakupem

Zanim dokonasz zakupu, sprawdź:

  • z jakiego materiału została zrobiona zabawka i czy łatwo można ją wyprać albo wyczyścić w inny sposób
  • czy nie ma ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć dziecko, albo wąskich, wystających elementów, którymi maluch mógłby wykłuć sobie oko
  • czy nie ma otworków, w których mogłyby zaklinować się paluszki malca
  • czy nie ma małych części, które dziecko mogłoby oderwać i połknąć albo włożyć sobie do ucha czy noska
  • oszacuj jej wagę; zabawki dla niemowląt powinny być jak najlżejsze – masywną grzechotką dziecko może się uderzyć
  • czy nie jest uszkodzona, a wszystkie jej elementy są starannie połączone
  • przy większych zabawkach (np. huśtawkach, leżaczkach czy jeździkach) sprawdź wytrzymałość na nacisk
  • powąchaj, czy tworzywo, z którego zrobiono maskotkę lub grzechotkę, nie wydziela nieprzyjemnego, drażniącego zapachu
  • w przypadku zabawek elektrycznych sprawdź, czy kable są dobrze schowane
  • jeśli zabawka jest wyposażona w baterie, zorientuj się, czy klapka, pod którą się je wsuwa, jest dodatkowo zamykana na zapadkę albo śrubkę, aby maluszek nie był w stanie samodzielnie wyjąć baterii (może je połknąć, co jest bardzo niebezpieczne).

Zabawki dla niemowlaka: co robić, jeśli trafisz na bubel?

Gdy zabawka rozpadła się, zaczęła wydzielać dziwny zapach albo masz inne zastrzeżenia do jej jakości, zgłoś to do Inspekcji Handlowej. Inspektorzy skontrolują jakość produktu i jeśli będą mieli zastrzeżenia, ukarzą producenta bubla, a zabawka zostanie wycofana ze sprzedaży.

miesięcznik "M jak mama"