Jakie KOŁA do wózka dziecięcego? Małe, duże, piankowe, plastikowe [PORADNIK]

2014-04-02 14:08

Koła w wózku dziecięcym mogą być małe albo duże, wykonane z pianki, plastiku albo pompowane. To od tego, jakie koła ma wózek, zależy, czy dobrze poradzi sobie z jazdą po śniegu i po nierównościach. Sprawdź, które koła najlepiej wybrać!

Jakie KOŁA do wózka dziecięcego? Małe, duże, piankowe, plastikowe [PORADNIK]

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Małe koła tylko na gładkie nawierzchnie
  2. Duże koła sprawdzą się w wymagającym terenie
  3. Pompowane czy pełne? To zależy od nawierzchni
  4. Jak dbać o koła? 5 wskazówek eksperta

Koła w wózku dziecięcym to element, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Od wielkości kół warto zależy bowiem, czy wózek lepiej sprawdzi się na gładkiej nawierzchni, czy też będzie dawał sobie radę w terenie trudniejszym, np. na wyboistych gruntowych drogach czy pokrytych śniegiem parkowych alejkach.

Małe koła tylko na gładkie nawierzchnie

Małe koła zazwyczaj wykonane są z pianki, a ich średnica nie przekracza 15 cm. Najczęściej spotykane są w lekkich wózkach spacerowych, rzadziej w gondolach. Wózkiem z małymi kołami łatwiej się manewruje. Modele z takimi kołami najlepiej sprawdzają się na gładkiej nawierzchni – bardzo równych alejkach, asfaltowych chodnikach. Nie radzą sobie natomiast z jazdą w miejscach, gdzie nawierzchnia jest połatana, dziurawa, ciężko prowadzi się je po piasku i śniegu, gdyż w nich grzęzną.

Duże koła sprawdzą się w wymagającym terenie

Duże koła mogą być piankowe albo pompowane, mają średnicę powyżej 20 cm. Montowane są zarówno w spacerówkach, jak i w wózkach głębokich jedno- i wielofunkcyjnych. Wózki z dużymi kołami sprawdzają się w każdym terenie, zwłaszcza wymagającym – na nierównościach, dziurawych chodnikach, gruntowych drogach; wygodniej jest też wjeżdżać na krawężniki.

Pompowane czy pełne? To zależy od nawierzchni

Koła w wózkach mogą być pompowane (mają wtedy oponę i dętkę) albo pełne – są wówczas wykonane z pianki (czystej albo połączonej z kauczukiem). Pompowane dobrze amortyzują wstrząsy, dzięki czemu wózek prowadzi się łatwiej, a dziecko leżące w środku ma większy komfort, bo nie odczuwa wstrząsów. Ciśnienie w oponach można regulować, zmniejszając lub zwiększając ilość powietrza. Są one jednak sporo cięższe od piankowych, i niestety bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne – można je przebić tak samo jak koło w rowerze.

Pełne są lżejsze od pompowanych, plusem jest też to, że nie da się ich przebić. Gorzej jednak amortyzują wstrząsy. Dlatego, choć teoretycznie wózkiem z takimi kołami można jeździć w trudnym terenie, z uwagi na komfort malca lepiej unikać dróg kamienistych i nierównych. Na kołach piankowych mogą się pojawić różne ubytki i uszkodzenia wynikające z eksploatacji – w takim przypadku zazwyczaj naprawa jest nieopłacalna i trzeba wymienić całe koło.

Jak dbać o koła? 5 wskazówek eksperta

  • Jeśli chcesz, aby wózek Ci posłużył, zakonserwuj koła preparatem na bazie silikonu (ten sam preparat możesz później użyć do konserwacji roweru)
  • Czyść koła systematyczne – w przypadku deszczowej pogody nawet dwa razy w tygodniu
  • Nie myj kół pod bieżącą wodą – inaczej zardzewieją ich stalowe elementy
  • Aby je oczyścić, przedmuchaj je sprężonym powietrzem lub oczyść preparatem zalecanym przez producenta, a następnie przetrzyj ściereczką
  • Gdy z kołem zacznie dziać się coś złego, udaj się do serwisu
miesięcznik "M jak mama"