Kolektor pokarmu - laktacyjne cudo, czy kolejny modny gadżet?

2021-08-17 9:59

Wśród mam karmiących piersią, coraz popularniejszymi gadżetami stają się kolektory pokarmu. Bywają mylone z laktatorami i choć na zachodzie właśnie tak są określane, to ich zastosowanie jest zupełnie inne. Zobacz sama, co potrafi kolektor pokarmu, nazywany też przez producentów magiczną buteleczką. My byłyśmy zaskoczone!

Kolektor pokarmu

i

Autor: Getty Images Kolektor pokarmu

Kolektor pokarmu, bywa mylony z laktatorem. Tak naprawdę, to nic innego jak sylikonowa buteleczka ze specjalną końcówką, którą przysysa się do jednej piersi, gdy drugą karmi się dziecko. Pokarm, który wycieka wówczas mimowolnie z wolnej piersi spływa do buteleczki, zamiast wsiąkać we wkładki laktacyjne i bluzkę. Czy zatem kupno kolektora ma w ogóle sens?

Spis treści

  1. Jak używać kolektora pokarmu?
  2. Czy kupno kolektora pokarmu ma sens?
  3. Zalety kolektora pokarmu
  4. Kolektory pokarmu - przegląd 2021
Jaki laktator wybrać: ręczny czy elektryczny?

Jak używać kolektora pokarmu?

Nie ma nic prostszego. Wystarczy ścisnąć silikonową buteleczkę i w tym samym momencie przyłożyć do piersi. W momencie puszczenia butelki, sama zassie ona pierś do środka.

Mamy, które korzystają z kolektorów zachwycają się, nie tylko łatwością w użyciu, bo poza zassaniem piersi nie trzeba robić nic, ale też łatwością w myciu i przechowywaniu.

Silikonowa buteleczka zmieści się wszędzie, a jej kształt niczym karafka, z zagiętym w bok lejkiem, ułatwia utrzymanie w czystości. Większość buteleczek ma też zatyczki, które pozwolą na łatwe przechowywanie mleka w lodówce.

Przeczytaj także: Odciąganie pokarmu w pracy: jak zrobić to dyskretnie i skutecznie?

Czy kupno kolektora pokarmu ma sens?

Podczas karmienia, gdy jedna pierś pracuje, druga z taką samą intensywnością produkuje mleko. Cieknie z niej, właśnie dlatego potrzebujemy wkładek laktacyjnych. Ale one często przeciekają. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele cennego pokarmu może wyciec z niekarmiącej piersi. Niektóre mamy zbierają nawet 60 ml pokarmu podczas jednego karmienia!

Nie od dziś wiadomo, jak drogocennym dla zdrowia płynem jest kobiece mleko. Szkoda je tracić, gdy można:

  • przechować w lodówce lub zamrozić, na wypadek dłuższego wyjścia bez maluszka,
  • wykąpać niemowlę we własnym mleku - ma ono bardzo pielęgnaacyjne właściwości,
  • podać mleko starszakowi, np. w okresie przeziębieniowym. 

Czytaj też: Pękające brodawki - jak radzić sobie z podrażnionymi i pękającymi brodawkami?

Zalety kolektora pokarmu

Wiele mam, które niezadowolone były z laktatorów, tak samo ręcznych, jak i mechanicznych, chwali sobie kolektory pokarmu. Dlaczego?

  • Kolektor zbiera mleko podczas, gdy mama karmi dziecko drugą piersią. Nie trzeba poświęcać dodatkowego czasu na odciąganie, czy zbieranie zapasowego mleka. 
  • Kolektor jest cichy, nie buczy, jak mechaniczne laktatory, po prostu wisi przy piersi. 

Kolektory pokarmu - przegląd 2021