Letnia WYPRAWKA NIEMOWLAKA: czego potrzebują dzieci urodzone latem?

2021-05-24 13:09

Zapewne masz już listę rzeczy, które musisz kupić przed przyjściem maluszka na świat. Ale czy wiesz, że niemowlęta urodzone latem potrzebują kilku dodatkowych akcesoriów? A i te, które standardowo kupuje się dzieciom w wyprawce niemowlaka, muszą spełniać dodatkowe kryteria. Warto je poznać, zanim ruszysz na zakupy. Jak powinna wyglądać letnia wyprawka niemowlaka?

Letnia WYPRAWKA NIEMOWLAKA

i

Autor: Getty Images Letnia WYPRAWKA NIEMOWLAKA: czego potrzebują dzieci urodzone latem?

Kompletując wyprawkę dla noworodka, który urodzi się w ciepłe dni, nie ma sensu kupować grubego kombinezonu, swetrów czy ocieplanych śpioszków. Choć noworodek ma jeszcze niezbyt sprawny system termoregulacji – a więc jego ręce i stopy mogą być przez cały czas lodowate – to jednak wcale nie znaczy, że ciągle marznie. Zbyt ciepło ubrany da o tym znać rozpaczliwym płaczem, a na jego ciele pojawią się potówki. Jeśli dni są upalne, malca można przykrywać cienkim bawełnianym kocykiem, a nawet zwykłą tetrową pieluszką. A co będzie na pewno potrzebne? Co powinna zawierać letnia wyprawka dla niemowlaka? Oto nasz przewodnik.

Spis treści

  1. Letnia wyprawka niemowlaka: przewiewne ubranka
  2. Letnia wyprawka niemowlaka: oddychające pieluszki
  3. Letnia wyprawka niemowlaka: wózek z wentylacją
  4. Letnia wyprawka niemowlaka: krem przeciwsłoneczny
  5. Letnia wyprawka niemowlaka: preparat odstraszający owady
  6. Letnia wyprawka niemowlaka: zasłonka przeciwsłoneczna do samochodu

Letnia wyprawka niemowlaka: przewiewne ubranka

Podstawą stroju noworodka są kaftaniki, body (z długim i krótkim rękawkiem), śpioszki i pajacyki. Najbardziej praktyczne są te, które łatwo założyć i zdjąć (np. śpioszki z rozpinanym dołem).

  • Liczba polecana na pierwsze miesiące to 5–6 sztuk z każdego rodzaju. Najlepiej mieć ich jednak tyle, byś swobodnie mogła przebierać malca, nie martwiąc się tym, że któregoś ciuszka brakuje, bo nie zdążył wyschnąć po praniu.
  • Do tego zestawu dokup jeszcze ze dwie polarkowe bluzy (na wypadek chłodniejszych dni) i kilka par skarpetek.
  • Pamiętaj też o nakryciach główki. Latem nie potrzebujesz czapeczki dla dziecka do domu, do nakładania na główkę po kąpieli (jest wymagana tylko wtedy, jeśli w mieszkaniu jest chłodno). Ale nakrycie spacerowe jest konieczne. Idealna czapeczka powinna mieć osłonki na uszka, może mieć też daszek osłaniający oczka. Nie powinna być natomiast zbyt gruba, by nie przegrzewać malca.

Kompletując ubranka, pamiętaj, że muszą być lekkie i przewiewne. Jeśli nie będą przepuszczały powietrza, skóra dziecka będzie stale pokryta czerwonawymi kropkami potówek. Dlatego przed zakupem czytaj metki i nie kupuj ubrań szytych ze sztucznych włókien. Dla dla tak małych dzieci najlepsza jest odzież z bawełny, zwłaszcza organicznej. Lepiej kupować ciuszki o rozmiar większe. Zbyt dopasowane body czy śpioszki mogą być przyczyną częstych odparzeń, bo ściskając pieluszkę, sprawiają, że przylega ona do ciała, przez co nie jest w stanie tak skutecznie odprowadzać moczu od ciała dziecka.

Czytaj także: Jak ubierać niemowlaka latem? Czy latem dziecko musi nosić skarpetki i czapkę? [GALERIA]

Letnia wyprawka niemowlaka: oddychające pieluszki

Od tego, jakiej jakości będą pieluszki, zależy częstotliwość odparzeń u dziecka. Zdaniem wielu doświadczonych rodziców latem nie sprawdzają się zwykłe pieluszki tetrowe. By nie przemiękały, i tak trzeba na nie założyć majteczki z ceraty – nie przepuszczają one powietrza, więc gdy pieluszka zrobi się mokra, skóra pod nią szybko może ulec podrażnieniu. Jeśli jesteś zwolenniczką pieluszek wielorazowych, lepiej wybrać takie, które kształtem przypominają pieluszki jednorazowe, ale można je prać.

Wolisz jednorazówki? Przed zakupem sprawdź ich jakość. Unikaj twardych, szeleszczących, sztywnych w dotyku – jest spore prawdopodobieństwo, że wykonano je z materiałów słabo przepuszczających powietrze, a więc skóra pod taką pieluszką będzie stale wilgotna i podrażniona. Na początek nie rób dużego zapasu – wystarczy kupić jedno małe opakowanie i jeśli się sprawdzą, dokupić następne.

Letnia wyprawka niemowlaka: wózek z wentylacją

To jeden ze strategicznych zakupów – o tej porze roku za sprawą pięknej pogody z pewnością często będziecie z niego korzystać. Ważne jest nie tylko to, by ładnie się prezentował, ale przede wszystkim – by był praktyczny. Z obserwacji sprzedawców wynika, że dla dzieci urodzonych latem rodzice częściej wybierają wózki z jasnym obiciem. Ale niezależnie od koloru warto sprawdzić, czy wózek wykonany jest z materiału, który nie płowieje pod wpływem silnego słońca.

Zwróć też uwagę na to, czy w budce jest tzw. okienko wentylacyjne – czyli fragment tkaniny, którą można odpiąć, tworząc w okolicach główki dziecka coś w rodzaju wywietrznika. W upały z pewnością je docenisz. Warto sprawdzić też rodzaj tkaniny, jaką została obita budka wózka. W wielu modelach jest to tkanina z tzw. filtrem UV, czyli o splocie tak gęstym, że nie przenika przez nie promieniowanie. Ta opcja może stanowić dodatkową ochronę przeciwsłoneczną dla dziecka. Ale liczy się również to, czy budkę można łatwo i bezszmerowo złożyć (bo w upalne dni pod rozłożoną budką maluszkowi może być za gorąco).

I wreszcie akcesoria. Te typowo letnie to moskitiera i parasolka przeciwsłoneczna. Moskitiera powinna być gęsto tkana (by nie przelatywały przez nią drobne owady, np. meszki), ale jednocześnie musi dobrze przepuszczać powietrze. Parasolka po przymocowaniu do wózka nie może się chwiać – podczas spaceru może być ciężko utrzymać ją w ustalonej pozycji. Dobrze, jeśli można zamontować ją po obu stronach wózka i by montaż nie był trudny. Przyda się też folia przeciwdeszczowa – taka, którą można częściowo rozsunąć, by do dziecka docierało powietrze. Niezbędna jest pojemna torba spacerowa (albo duży kosz pod wózkiem), która pomieści potrzebne akcesoria.

Czytaj także: Wózki dziecięce: jak chronić niemowlę przed upałem [7 porad]

Letnia wyprawka niemowlaka: krem przeciwsłoneczny

Niemowląt nie wolno opalać. Ich skóra jest jeszcze bardzo delikatna i nie ma w pełni wykształconych mechanizmów obronnych. Już kilkanaście minut na słońcu bez ochrony może się dla takiego malucha skończyć bolesnym poparzeniem. By do tego nie dopuścić, maluszka trzeba chronić przed słońcem również za pomocą odpowiedniego kremu z filtrem. Ważny jest jednak rodzaj filtra i faktor ochronny. Krem dla najmłodszych musi zawierać filtr mineralny, który odbija promieniowanie. Najlepiej, by miał jak najwyższy współczynnik ochrony – co najmniej SPF 30.

Letnia wyprawka niemowlaka: preparat odstraszający owady

Najbardziej dokuczliwe są owady żywiące się ludzką krwią – komary, meszki. Po ukąszeniu powstaje odczyn zapalny, skóra robi się czerwona, zaczyna piec. Owady mogą też przenosić różne choroby, a ich ukąszenia mogą wywołać reakcje alergiczne o rozmaitym stopniu nasilenia. Dlatego warto przed nimi chronić malca. Można to zrobić, nakładając na wózek albo łóżeczko moskitierę. Innym rozwiązaniem są odstraszacze na prąd bądź baterie – emitują ultradźwięki, których owady bardzo nie lubią. Można też kupić preparat odstraszający owady (dopuszczony do stosowania u niemowląt). Takie środki mają różne formy, np. spraye do psikania ubranek, opaski nakładane np. na wózek czy plastry nalepiane na ubranko.

Letnia wyprawka niemowlaka: zasłonka przeciwsłoneczna do samochodu

Przyczepiona do szyby chroni malca przed słońcem, bo rozprasza promienie. By ochrona była skuteczna, osłonka musi pasować rozmiarem do szyb waszego auta – warto je więc wcześniej zmierzyć. Wielu rodziców chwali zasłonki w formie rozciąganych rolet, które można zwinąć, gdy nie są potrzebne. Niektóre są czarne, inne mają wzory. Dla dziecka nie ma to znaczenia. Ważne, by osłonka była mało przejrzysta – inaczej nie spełni swojego zadania.

Zobacz także: Akcesoria do samochodu dla dzieci. Wybieramy najbardziej przydatne

Niemowlę w upały: dlaczego nie chce spać? Gdzie kłaść spać dziecko latem [PORADY]

miesięcznik "M jak mama"