– Używany materac, tak jak wkładka w używanych butach, przyjmuje kształt ciała pierwszego właściciela – wyjaśnia dr Brodowski. – Może więc być niewygodny, wpływać na kręgosłup dziecka i powodować wady postawy. Choćby dlatego wybierając materac dla niemowlaka nie warto oszczędzać.
Materac dla niemowlaka ma wpływ na kręgosłup dziecka, uważa dr Maciej Brodowski, ortopeda z Centrum Medycznego Enel-Med. Jego zdaniem od tego, jaki materac dla niemowlaka wybierzemy, zależy zdrowie dziecka.
Spis treści
- Powinien zapewniać komfort dla pleców
- Dobry materac oddycha i nie uczula
- Materace dla dzieci: rodzaje, wady, zalety
Powinien zapewniać komfort dla pleców
Odpowiedni materac jest ważny z innego jeszcze powodu. Przez pierwsze miesiące dziecko spędza w łóżeczku nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Powinno więc być mu w nim wygodnie. Pogląd, że dobry materac to twardy materac, na szczęście trafił już do lamusa.
– Materac dla niemowlaka nie może być ani za twardy, ani za miękki – uważa dr Brodowski. – Ze względów ortopedycznych materac dla dziecka powinien być również elastyczny, tzn. dopasowywać się do kształtu ciała i pozycji, jakie dziecko przybiera podczas snu. Chodzi o to, by kręgosłup dziecka był równomiernie podparty na całej długości.
Czytaj również: Jak utrzymać materacyk w czystości?
Dlaczego warto stosować ochraniacz na materac?
Dobry materac oddycha i nie uczula
Kupując materac dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę na inne jego właściwości. Niektóre materace dla dzieci (np. lateksowe czy kokosowe) reklamowane są jako „antyalergiczne” – ich wnętrze nie jest bowiem atrakcyjne dla alergenów, np. roztoczy czy grzybów.
Te lateksowe czy wypełnione łuską gryki materace są przyjazne dla skóry, gdyż tworzywo, z jakiego je zrobiono, nie nagrzewa się od temperatury ciała, a dodatkowo w środku ma cały system kanalików, którymi może swobodnie przepływać powietrze. Dzięki temu dziecko w łóżeczku nie poci się i nie ma potówek.
W sprzedaży są też materace dla dzieci składające się z kilku warstw (np. kokosu i łuski gryczanej). Zwykle są dwustronne, a więc można korzystać na zmianę z właściwości różnych materiałów.
Materace dla dzieci: rodzaje, wady, zalety
- Materac dla niemowlaka z pianki poliuretanowej. Najbardziej podatny na odkształcenia. Pod wpływem ciężaru dziecka pianka się deformuje, więc po pewnym czasie na materacu mogą się tworzyć górki i dołki (cena: 30–80 zł).
- Materac dla niemowlaka z pianki termoelastycznej – materac wykonany z tworzywa, które reaguje na temperaturę ciała dziecka i pod jej wpływem dostosowuje się do sylwetki (cena: 300–350 zł).
- Materac dla niemowlaka kokosowy – wypełniony matą z naturalnego włókna kokosowego, zwykle obszyty bawełną. Ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Dopasowuje się do kształtu sylwetki, nie odkształca się, przepuszcza powietrze. Jego odmianą jest materacyk kokosowo-piankowy: między dwiema warstwami maty kokosowej znajduje się pianka poliuretanowa (cena: 70–140 zł).
- Materac dla niemowlaka lateksowy – materac wykonany z lateksu, czyli mleczka kauczukowego. Wewnątrz warstwy lateksu są pionowe kanaliki, dzięki którym materac „oddycha”. Materiał jest elastyczny, dlatego materac dopasowuje się do kształtu ciała (cena: 210–450 zł).
- Materac dla niemowlaka z łuską gryczaną. Pod naciskiem ciała wkład z łuski dopasowuje się do sylwetki, zapewniając kręgosłupowi właściwe podparcie (cena: 50–160 zł).
- Materac dla niemowlaka bonellowy, czyli sprężynowy. Sprężyny są połączone i otoczone pianką poliuretanową. Materac dopasowuje się do sylwetki, ale jest odporny na odkształcenia (cena: 160–240 zł).
- Materac dla niemowlaka kokosowo-piankowy z łuską gryczaną. Ma trzy warstwy. Pierwszą stanowi łuska gryki, wszyta w specjalne komory, drugą – pianka poliuretanowa, ostatnią zaś – mata z włókna kokosowego (cena: 130–180 zł).
- Materac dla niemowlaka kokosowo-bonellowy. Materac ma dwie warstwy: po jednej stronie jest pianka poliuretanowa, a po drugiej mata kokosowa. Pomiędzy nimi znajdują się sprężyny. Jest odporny na odkształcenia (cena 130–200 zł).
Czytaj również: Łóżeczko dziecięce: jak wybrać łóżko dla niemowlaka? Przegląd
Łóżeczko turystyczne - czy warto kupić składane łóżeczko na wakacje?
miesięcznik "M jak mama"