Wysokie temperatury sprawiły, że rodzice maluchów już ruszyli na poszukiwania sandałków dla swoich pociech. Zwykle to mamy interesują się tym, jaki rodzaj obuwia wybrać a także jak zmierzyć stopę dziecka by dobrać właściwy rozmiar.
Młode mamy zastanawiają się nie tylko nad tym kiedy kupić dziecku pierwsze buty, często długo szukają także każdej kolejnej pary bucików. Nie ma w tym nic dziwnego - fachowa wiedza jest dziś na wyciągnięcie ręki, a dobrze wiemy, że wybór właściwego obuwia ma wpływ nie tylko na to, czy dziecku będzie wygodnie eksplorować świat.
Spis treści
Fizjoterapeuci radzą jak wybrać buty dla dziecka
Doskonałym źródłem informacji dotyczących tego, jak wybrać pierwsze buty dla dziecka a także każdy ich rodzaj - kalosze, trzewiki, sandałki czy sneakersy, są publikacje przygotowywane przez fizjoterapeutów dziecięcych. Ich profile cieszą się w ostatnich latach ogromną popularnością, a w komentarzach nierzadko czytamy opinie mam, które wprost piszą, że nie kupują butów bez jasnej rekomendacji specjalisty.
Publikowane co sezon przeglądy bucików z sieciówek pomagają rodzicom wybrać sklep, w którym warto szukać obuwia dziecięcego. Tym bardziej, że ważniejsze od marki czy wyglądu są konstrukcja buta, jego elastyczność czy materiał, z jakiego są wykonane.
Warto wiedzieć, że kiedyś głoszone zalecenia są już nieaktualne, bo eksperci wiedzą już, że dziecięcy but wcale nie powinien mieć specjalnie sztywnego zapiętka, a już na pewno nie powinien mieć grubej, sztywnej podeszwy. Nie kupujemy też dziecku butów z wkładką o 1,5 cm dłuższą od długości stopy, ani nie szukamy modelu, który koniecznie sięga powyżej kostki, nawet jeśli mowa o sandałkach.
Czytaj też: Wiosenne buty nagle okazały się za małe? Mama pokazała trik, który zachwyci rodziców
Cechy dobrych sandałków
Zastanawiasz się, jak kupić dobre sandałki dla dziecka, zwłaszcza jeśli to będą pierwsze tego typu buty dla dziecka? Nie zwracaj szczególnej uwagi na aplikacje, bajkowe motywy, a w przypadku obuwia dziewczęcego - mnogość kokardek, cekinów czy innych błyskotek. Fizjoterapeutka przekonuje, że cechą dobrego sandałka jest to, że "zapiętek jest lekko wzmocniony, ale elastyczny".
Lepiej, by pięta była zabudowana, dzięki temu stópki dziecka, które chodzi dopiero od niedawna będą stabilniejsze (stopa nie będzie się przesuwać).
Oto cechy dobrych sandałków dla dziecka:
- lekkie,
- podeszwa płaska, pozbawiona obcasa (nawet najniższego!),
- zginają się w 1/3 długości (bliżej przodu),
- można je skręcić w ósemkę w obie strony,
- zapiętek lekko wzmocniony, ale niezbyt sztywny, elastyczny,
- płaska wkładka,
- regulowane zapięcie.
Fizjoterapeutka Karolina Wolnik-Piernicka, która na Instagramie prowadzi profil @fizjomommy radzi, by elastyczne buty kupować dziecku jak najdłużej, nawet do 7. - 8. roku życia, bo tak długo kształtuje się chód.
Czytaj też: Hitowy model trampek dla dzieci bije rekordy popularności. Fizjoterapeutka rozcięła but i ostrzega