Spis treści
- Otulacz dla niemowlaka - przytulnie i ciepło
- Otulacz dla niemowlaka: ważna wygoda
- Jak wybrać otulacz?
- Nasze propozycje otulaczy dla maluszka
Otulacz to rzecz przydatna w pierwszych tygodniach życia dziecka. W tym okresie noworodek w łóżeczku przyjmuje pozycję, która przypomina embrionalną: ma zgięty kręgosłup, a główka i rączki są blisko siebie. Właśnie tak układał się w brzuchu mamy, w którym nie było zbyt wiele miejsca.
Po porodzie nagle ma wokół siebie mnóstwo przestrzeni, światło i dźwięki, których nie zna. To go dezorientuje, a czasem nawet przeraża. Dlatego może płakać pozornie bez powodu i mieć kłopoty z zasypianiem.
Otulacz dla niemowlaka - przytulnie i ciepło
Spokojny, zdrowy sen jest niezbędny dla noworodka, który przez kilka pierwszych tygodni przesypia większość doby. By nic go nie zakłócało, warto właściwie przygotować miejsce do spania.
Łóżeczko powinno stać w ustronnym miejscu, mieszczenia – aby nie docierały doń głośne dźwięki. Najlepszym źródłem światła będzie lampka – tak ustawiona, by światło nie padało bezpośrednio na materacyk ani na twarz maluszka.
Przez kilka pierwszych tygodni noworodka dobrze jest też otulać. Noworodki otulane były od wieków, jednak zadaniem sztywnych becików było utrzymanie ciepła, a nie zapewnienie maluchowi poczucia bezpieczeństwa.
Dopiero współczesne badania potwierdziły, że otulanie ma sens również wtedy, gdy maluch jest niespokojny, płacze, nie może zasnąć albo budzi się ze snu bez powodu. Otulone dziecko czuje, że przestrzeń wokół jest ograniczona, dzięki czemu zyskuje poczucie bezpieczeństwa, nawet jeśli w pobliżu nie ma mamy.
Gorącym zwolennikiem takiego postępowania jest amerykański pediatra Harvey Karp. Opracowana przez niego metoda utulania noworodków (tzw. metoda Karpa), bazująca przede wszystkim na otulaniu, działa, bo dziecko ma zapewnione wrażenia do złudzenia przypominające te, które odczuwało w brzuchu mamy.
Czytaj: Noś, tul, kołysz. Rola dotyku w życiu noworodka. Dlaczego jest taki ważny?
Kołyska dla dziecka: wybrać łóżeczko czy kołyskę?
Ochraniacz do łóżeczka: czy potrzebny? Poznaj opinie
Otulacz dla niemowlaka: ważna wygoda
Otulanie polega na owinięciu wokół ciała dziecka cienkiego kocyka bądź specjalnego otulacza, tak by ściśle przylegał do skóry, ale nie uciskał ani nie krępował ruchów. Niemowlaka trzeba uprzednio nakarmić i przewinąć, a jeśli w pokoju jest ciepło, rozebrać do body i pieluszki. W przypadku otulacza sposób otulania podaje producent w instrukcji obsługi.
Jeśli masz kocyk lub pieluszkę, ułóż niemowlaka tak, by dolną częścią materiału można było przykryć nóżki, a bocznymi – owinąć rączki. Otulamy tylko ciało – główka zawsze musi zostać odkryta. Otulanie daje najlepsze efekty do 3. miesiąca życia, dopóki dziecko nie przyzwyczai się do nowego otoczenia. Później lepiej je ograniczyć, bo może utrudniać rozwój motoryczny dziecka.
Jak wybrać otulacz?
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, czy produkt ma atest Oeko-Tex Standard 100, który gwarantuje bezpieczeństwo materiałów i barwników użytych do produkcji. Trzeba też sprawdzić, czy nie ma ostrych metek, guzików czy troczków, które mogą się plątać (lepsze są rzepy), a tkanina jest miękka i przyjemna.
Najlepiej sprawdza się bawełna – czysta albo z niewielką domieszką syntetyków, dzięki którym jest elastyczna. Jeśli zamierzasz otulać dziecko tylko w domu, w którym jest ciepło, lepiej wybrać otulacz z tkaniny jednowarstwowej.