Rowerek trójkołowy na przestrzeni lat znacznie zmienił swoje funkcje. Kiedyś był jedynie dobrym rozwiązaniem dla dzieci wczesno-przedszkolnych, początkujących w jeździe, bo łatwo było utrzymać na nim równowagę. Dziś, rowerek trójkołowy to pojazd, z którego dziecko może korzystać już od czasów niemowlęcych. Wszystko za sprawą dobrze dopasowanych oparć, bezpiecznych pasów i dołączonych poręczy do pchania rowerka przez rodzica. Dlatego taki rowerek, jeśli wybierzemy odpowiedni model, można już kupić dla 8-9 miesięcznego dziecka. Z całą pewnością z rowerka trójkołowego może korzystać maluch, który sam stabilnie siedzi.
Spis treści
- Rowerek trójkołowy z wieloma funkcjami czy zwykły?
- Koła – to im trzeba przyjrzeć się najbardziej
- Przydatne funkcje i akcesoria w rowerku trójkołowym
- Rowerek trójkołowy – nasz przegląd 2022
Rowerek trójkołowy z wieloma funkcjami czy zwykły?
Rodzice zastanawiający się nad kupnem rowerka trójkołowego, z pewnością będą myśleć nad tym, czy kupić zwykły rowerek trójkołowy z pałąkiem do prowadzenia, czy rowerek wielofunkcyjny.
Najważniejszą kwestią jest to, kiedy dokonujemy zakupu. Dla najmłodszych maluszków z pewnością lepszy będzie rowerek z takimi funkcjami, jakie posiadają wózki. To też świetny wybór dla rodziców dzieci, których okolice 9. miesiąca życia przypadają na ciepły okres w roku i które niechętnie korzystają z wózka. Dzięki rowerkowi wielofunkcyjnemu, zwykły spacer, czy zakupy mogą okazać się o wiele prostsze.
Jeśli zaś chcemy kupić rowerek starszemu dziecku, mającemu 2-2,5 roku, zwykły model będzie wystarczający, ale powstaje wówczas kolejne pytanie. Czy dziecko nie jest już za duże na taki rowerek i czy nie lepiej postawić na rowerek biegowy, który jednocześnie będzie pracował nad równowagą malucha? W takim wypadku, dobrym pomysłem będzie wybranie się na wspólne zakupy i wypróbowanie różnych opcji, aby znaleźć tą, która najlepiej podpasuje małemu użytkownikowi.
Polecamy: Rowerek biegowy dla dziecka: jaki wybrać?
Koła – to im trzeba przyjrzeć się najbardziej
Koła w każdym rowerze są niezbędnym elementem, ale w rowerku trójkołowym, tym bardziej należy się im przyjrzeć. Decydują nie tylko o komforcie jazdy i prowadzenia rowerka, ale także o praktyczności i bezpieczeństwie użytkowania. Jakie wybrać?
- Opony gumowe – koła z gumowymi oponami będą dużo łatwiejsze w prowadzeniu. Pokonają każdą przeszkodę nawierzchni, zamortyzują nierówności, będą też o wiele cichsze. Na rynku jest sporo modeli, ze zwykłymi plastikowymi kołami, które zdecydowanie obniżają komfort użytkowania, a wbrew pozorom nie obniżają cen, jakie proponują za nie producenci.
- „Wolne koło” – to funkcja niezbędna dla najmłodszych. Dzięki niej pedały nie obracają się wraz z kręcącym się przednim kołem i nie będą uderzać dziecka.
- Blokada kół – tak jak w wózkach, blokada kół to bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu dziecko nie zjedzie w dół, gdy stoimy na wzniesieniu, nie odjedzie, gdy robimy zakupy itp.
Przeczytaj: Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?
Przydatne funkcje i akcesoria w rowerku trójkołowym
Rowerki trójkołowe mają tak wiele różnych funkcji, że producenci deklarują często, że nadają się aż na 6 etapów rozwoju małego dziecka. Poszczególne części można odejmować lub dodawać wraz z wiekiem malucha. Jest to więc sprzęt do wykorzystania na lata warto, by był maksymalnie praktyczny. Jakie funkcje się przydadzą?
- Składanie – wiele rowerków trójkołowych składa się na płasko, niektóre nawet w formę walizki, która ułatwia transport samochodem, czy samolotem. To jedna z najważniejszych funkcji rowerka, bo jeśli dziecko polubi swój pojazd, będziecie go zabierać w każdą podróż czy wycieczkę.
- Modyfikacje siedziska - dla niemowląt koniecznością będą 5 punktowe pasy bezpieczeństwa i obręcz dookoła siedziska, ale starszakowi będą już przeszkadzać, warto więc by fotelowe siedzenie zamieniało się w siodełko do jazdy. Bardzo przydatna będzie możliwość zmiany kąta nachylenia oparcia. Niemowlęta będą mogły wygodnie spać podczas spaceru. Z tego samego względu dobrą opcją jest też fotel obrotowy, tak by dziecko mogło jechać przodem, ale też tyłem do kierunku jazdy, widząc prowadzącego je opiekuna.
- Ochrona przeciwsłoneczna – niektóre modele posiadają zwykłe proste daszki, inne mają bardziej chroniące budki, jak te w wózkach. Warto też zwrócić uwagę na materiał zadaszenia. Najlepsze modele posiadają daszki z materiałów z ochroną UV.
- Dodatkowe torby, koszyki – jeśli rowerek będzie miał momentami zastępować wózek, to torby, saszetki, bagażniki będą bardzo praktycznymi elementami wyposażenia pojazdu. Im pojemniejsze, tym lepiej.
Rowerek trójkołowy – nasz przegląd 2022
Nasza redakcja wybrała 5 modeli rowerków, które posłużą wam przez lata. Oto one:
Dostosowany do dzieci już od 9 miesiąca. Ma gumowe koła z blokadą, siedzisko z modyfikacjami (w tym możliwość jechania przodem do osoby prowadzącej). Do tego bardzo przydatna funkcja składania.
Polecany od 9 miesiąca życia, ma 5 punktowe pasy bezpieczeństwa, daszek z filtrem UV, obrotowe siedzisko i regulację oparcia do pozycji półleżącej. Rączka do prowadzenia z regulowaną długością.
Błyskawicznie składany rowerek. Oparcie obracane, z możliwością zmiany kąta nachylenia. Ogromny plus za dużą torbę z tyłu wózka i gumowe opony z bieżnikiem zapewniające doskonałą przyczepność.
Produkt dla dzieci od 10 miesiąca. Opatentowany system rozkładania za pomocą jednej ręki. Niewielkie kształty po złożeniu. W zestawie torba do transportowania. Ma daszek z ochroną UV i gumowe koła.
Rowerek już od 8 miesiąca życia. Ma funkcję wolnego koła i „wolnej” kierownicy. Obrotowe siedzisko z regulacją oparcia. Tylne koła z możliwością blokady. Dostępny w wielu wersjach kolorystycznych.