Rożki dla niemowląt. Jak wybrać dobry rożek dla dziecka?

Rożki dla niemowląt powinny znaleźć się w każdej wyprawce dla noworodka. Są one niezastąpione, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Rożek dla dziecka możemy używać do karmienia niemowlaka, usypiania lub jako ciepły podkład, przydatny przy wykonywaniu codziennych czynności pielęgnacyjnych. Jakie są rodzaje rożków dla niemowląt? Czym kierować się przy wyborze rożka dla dziecka?

Rożki dla niemowląt

i

Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Rożki usztywniane czy miękkie?
  2. Rożki dla niemowląt zapinane na rzepy lub zawiązywane
  3. Rozmiar i grubość rożka dla niemowląt
  4. Z jakich tkanin powinien być wykonany rożek?
  5. Inne materiały, z których są wykonane rożki dla niemowląt
  6. Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci

Noworodki po urodzeniu potrzebują ciepła i bliskości, dlatego idealnie sprawdzają się rożki dla niemowląt, kocyki dla dzieci i otulacze, które cieszą się coraz większą popularnością. Wszystkie te akcesoria dla dzieci mają za zadanie pomóc w adaptacji malucha do nowych warunków. Niemowlę otulone kocykiem czy zawinięte w rożek czuje się bezpieczne, lepiej śpi, szybciej się uspokaja i co najważniejsze jest mu ciepło. Warto pamiętać, że dziecko w brzuchu mamy było ciasno otulone, a temperatura wynosiła 36,6 stopni C, dlatego noworodki tak lubią być zawijane, daje im to namiastę warunków do których były przyzwyczajone przez 9 miesięcy ciąży.

Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>

Rożki usztywniane czy miękkie?

Rożki dla niemowląt dzielą się na kilka kategorii. Najpopularniejszy podział to rożki miękkie lub usztywniane. Rożki usztywniane z tyłu mają uszytą specjalną kieszonkę, w której znajduje się wkładka kokosowa lub wkład z pianki. Takie rozwiązanie sprawia, że dziecko jest bezpieczniejsze, a rodzice odczuwają większy komport przy noszeniu. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy rodzice nie czują się pewnie i boją się nosić dziecko bez asekuracji. Wkład kokosowy lub piankowy ułatwiają prawidłowe trzymanie noworodka. Wybierając rożek z wkładem kokosowym warto zwrócić uwagę, aby nie był bardzo sztywny, ponieważ może się okazać, że otulenie dziecka nie będzie możliwe. Rożki miękkie równią się tym, że nie posiadają usztywnianego wkładu i zazwyczaj są tańsze.

Przeczytaj również: Kocyki, otulacze, śpiworki dla niemowlaka

Rożki dla niemowląt zapinane na rzepy lub zawiązywane

W sklepach z artykułami dziecięcymi mamy do wyboru rożki zawiązywane na kokardę, zapinane na zatrzaski lub na rzepy. Kupując rożek dla pierwszego dziecka nie wiemy, które z tych rozwiązań będzie najpraktyczniejsze. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze zapięcia. Rożki zapinane na szeroki rzep sprawiają, że szybko możemy odwinąć lub zawinąć niemowlaka, a dodatkowo mamy możliwość regulacji. Zapinanie na zatrzaski jest trochę bardziej czasochłonne. Z kolei rożki zawiązywane, co prawda mają możliwość regulacji, dzięki czemu dziecko jest dobrze otulone, ale dokładne obwiązanie rożka zabiera sporo czasu. Przy noworodku, którego często przebieramy jest to rozwiązanie mało praktyczne.

Rozmiar i grubość rożka dla niemowląt

Rożki dla niemowląt są produkowane zazwyczaj w dwóch rozmiarach, mniejsze 75x75 i większe 100x100. Oczywiście możemy też kupić rożek szyty na zamówienie, wtedy jego rozmiar jest dopasowany indywidualnie do naszych potrzeb. Mniejsze rożki dla dzieci są najpopularniejsze, a dodatkowo mogą one służyć jako kołderka do wózka. Grubość rożka z kolei zależy głównie od pory roku. Ciensze są przeznaczne na wiosnę i lato, oraz używane w domu. Rożki z większą ilością wypełnienia to tzw. zimowe. Warto pamiętać, że nawet w okresie zimowym, jeśli dziecko przebywa w ogrzewanym mieszkaniu nie ma potrzeby kupowania grubszego rożka. Dziecko musi mieć optymalną temperaturę, nie może być przegrzewane. 

Przeczytaj również: Jaki wybrać materac dla niemowlaka?

Z jakich tkanin powinien być wykonany rożek?

Rożki czy kocyki bawełniane są bardzo popularnymi produktami na rynku dziecięcym. To dlatego, że właściwości tego materiału są wyjątkowe. Bawełna, uzyskiwana z włókien otaczających nasiona tej rośliny, jest bardzo przyjazna dla skóry, niealergizująca, delikatna i przewiewna. Szczególnie polecana dla najmłodszych dzieci jest tzw. bawełna organiczna, która nie jest modyfikowana genetycznie, rośnie bez użycia środków chemicznych i jest nawożona wyłącznie naturalnymi substancjami.

Coraz popularniejsze są również rożki dla dzieci z tkaniny minky. Jest to miękka i miła w dotyku dzianina, ale wykonana ze sztucznych materiałów, a co za tym idzie nie przepuszcza powietrza. Używanie tego typu tkaniny w sezonie letnim może prowadzić nawet do przegrzania niemowlaka. Dlatego warto wybierać rożki, które od wewnątrz wykonane są z bawełny, a tkanina minky znajduje się na zewnętrzej stronie.

Ale coraz częściej w sklepach z artykułami dla niemowląt spotkać można kocyki, ręczniki i pieluszki z zupełnie nowych tkanin, wykonanych z nieznanych lub mało popularnych w Polsce surowców. Warto się do nich przekonać, ponieważ są naturalne jak bawełna, a dodatkowo mają właściwości prozdrowotne.

Przeczytaj również: Kiedy wyjść na pierwszy spacer z niemowlakiem?

Inne materiały, z których są wykonane rożki dla niemowląt

Przykładem takiego materiału jest tkanina bambusowa. Ma ona właściwości termoregulacyjne, dlatego latem daje uczucie chłodu, a zimą grzeje. Tkaniny bambusowe wykorzystywane są do produkcji ręczników i rożków kąpielowych dla najmłodszych, sprawdzają się też jako pościel. Popularne wśród ekomam są również superchłonne bambusowe wkłady do pieluszek wielorazowych.

Algi, czyli glony morskie, były dotąd znane głównie jako produkt spożywczy i kosmetyczny. Tymczasem obecnie wykorzystywane są również w dziecięcym przemyśle tekstylnym. Tkaniny z dodatkiem sproszkowanych alg są delikatne, wyjątkowo miękkie i dobrze wpływają na kondycję skóry niemowlęcia: pielęgnują ją i regenerują, a także skutecznie nawilżają. Nie wywołują podrażnień, a nawet sprzyjają gojeniu się tych, które powstały np. pod wpływem pieluszkowych odparzeń czy alergii. Wszystko to dzięki właściwościom minerałów zawartych w glonach, które oddziałują na ciało w trakcie kontaktu z tkaniną. W Polsce kupić już można wielorazowe pieluszki, kocyki, otulacze czy rożki wykonane z materiałów z dodatkiem alg morskich.

Polecamy wideo: Zdrowe przekąski dla dzieci