Tego nie kupuj małemu dziecku. Logopedka podaje czarną listę zabawek

2022-12-01 11:28

Wybór prezentu dla małego dziecka nie jest łatwy i dla jego rodziców i rodziny, która pragnie sprawić mu niespodziankę. Na rynku jest bowiem wiele zabawek i akcesoriów dla maluszków, które zamiast pomagać dziecku dobrze się rozwijać, przeszkadzają mu w tym. Specjalną listę zakazanych prezentów mają logopedzi. Zanim wpadniecie w szał świątecznych zakupów, koniecznie się z nią zapoznajcie.

Tego nie kupuj małemu dziecku. Logopedka podaje czarną listę zabawek, które robią więcej szkody niż pożytku

i

Autor: Getty images Tego nie kupuj małemu dziecku. Logopedka podaje czarną listę zabawek, które robią więcej szkody niż pożytku

Listę tę warto podesłać też babciom, dziadkom, ciociom i wujkom, którzy zamierzają sprawić prezent naszej pociesze. Oni mogą nawet nie podejrzewać, że zabawki/akcesoria dopuszczone do sprzedaży, mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój dziecka – w tym jego mowy.

Przeczytaj: Zabawki dla niemowląt na każdy miesiąc: proste i nie wyszukane, które rozwijają umiejętności maluszka

Co kupić dziecku, które wszystko ma?

Logopedka podaje czarną listę zabawek

Paulina Mistal, logopedka, która prowadzi instagramowy profil @panilogopedyczna w jednym ze swoich ostatnich wpisów przygotowała specjalny zakupowy poradnik. Radzi w nim, jak w szale przedświątecznych zakupów nie dać się omamić producentom gadżetów dla dzieci. Przygotowała specjalną listę zabawek i akcesoriów, które należy omijać szerokim łukiem, ponieważ mogą zaburzać rozwój mowy u dzieci. Radzi, aby nie kupować:

1. Zabawek niedostosowanych do wieku dziecka. Małe dziecko podczas zabawy chociażby misiem, może chcieć go rozłożyć na części pierwsze i chociażby oderwać guziczki lub inne ozdobne elementy, a następnie wziąć do buzi.

2. Gadżet typu smartfon czy tablet nie są przeznaczone dla dzieci. Ograniczają rozwój mowy i rozwój społeczny. Zabawki elektroniczne odcinają od życia społecznego rodziny i zamykają dziecko w nierealnym świecie. Nie pozwólmy, by kiedyś dzieci wspominały święta jako czas spędzony z telefonem, a nie z najbliższymi.

3. Zabawki grające (podobnie jak telewizor, tablet czy smartfon) stymulują prawą półkulę mózgu dziecka, która zajmuje się odbiorem i przetwarzaniem bodźców obrazowych i dźwiękowych (niejęzykowych), a tym samym „wyłącza” lewą półkulę, która odpowiedzialna jest za mówienie. Przestymulowanie prawej półkuli mózgu przyczyniać się min. do opóźnionego rozwoju mowy, trudności w nauce i kłopotów z zasypianiem.

4. Chodziki - wykazano bardzo dużą urazowość (urazy czaszkowo – mózgowe) wśród dzieci, które kształtowały chód za pomocą chodzika. Chodzenie takie pozbawia możliwości kształtowania orientacji przestrzennej, schematu ciała, planowania, koordynacji wzrokowo – ruchowej, równowagi ciała. Rozwija się nieprawidłowy wzorzec chodu (…). Dlaczego należy zrezygnować z używania chodzików? Odpowiedź jest prosta, ponieważ rozwój psychoruchowy jest bardzo powiązany z rozwojem mowy. Komunikacja językowa i motoryka to funkcje wyższych czynności mózgowych, które są od siebie zależne.

5. Kubki niekapki. Myślę, że z uwagi na ich atrakcyjny wygląd, niektóre babcie czy ciocie mogą pokusić się o zakup tego typu „gadżetu”. Tymczasem niekapki są szkodliwe dla dzieci, które nabywają jeszcze mowę (poniżej ok. 7 roku życia) i mogą przyczyniać się do powstawania zgryzu otwartego, którego konsekwencją są zaburzenia artykulacyjne w postaci międzyzębowej realizacji głosek.

A co warto kupować małym dzieciom na prezent, by wpierać jego rozwój mowy? Logopedka wymienia mnóstwo propozycji m.in.: zestawy zabawek do odgrywania funkcji społecznych, zabawki do nawlekania i sznurowania, układanki, sortery, klocki, gry memo, instrumenty czy ciastolinę.

Przeczytaj: Prezent na Mikołajki dla niemowlaka. 7 upominków do 50 zł, które wyglądają na znacznie droższe