Ubranka dla noworodka: jaki rozmiar wybrać i ile ubranek kupić dla noworodka?

2012-10-09 18:17

Podczas kompletowania wyprawki dla niemowlaka czekają cię typowe dylematy: jaki rozmiar ubranek dla noworodka wybrać, ile ubranek dla dziecka kupić? I ta obawa: czy będę umiała ubrać moje dziecko? Zamiast się martwić, przeczytaj rady forumowiczek.

Ubranka dla noworodka jaki rozmiar wybrac i ile ubranek kupic dla noworodka?

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Ubranka dla noworodka - jaki rozmiar ubranek wybrać?
  2. Ubranka dla noworodka - lepiej ubierać dziecko w luźniejsze ciuszki?
  3. Zobacz, co polecamy:
  4. Ubranka dla noworodka - pora roku też jest ważna

Często w szale zakupów kupujemy za dużo ubranek dla noworodka albo w niewłaściwym rozmiarze. Jak uporać się z tym, skądinąd jednym z najprzyjemniejszych, problemów przyszłej mamy? Oto, co podpowiadają nasze czytelniczki na forum Mjakmama24.pl.

Zobacz również: Jak przyspieszyć naukę mówienia?

Ubranka dla noworodka - jaki rozmiar ubranek wybrać?

Do końca nie wiadomo, ile malec będzie mierzył centymetrów, jakiej będzie budowy i wagi. Internautki zwracają uwagę na fakt, że często dziecko bywa takie, jakie były one same oraz ich partnerzy w chwili narodzin. Cechy dziedziczne rzeczywiście odgrywają dużą rolę. „Rozważam raczej rozmiar 62, bo przy dwumetrowym wzroście mojego męża dzidziuś też może być długi” – pisze na forum Małgosia. Pomóc może oczywiście badanie USG, choć na pewnym etapie nie dowiemy się już, jakiej dokładnie wielkości będzie dziecko. Niektóre mamy szykują więc dwie opcje wyprawki dla niemowlaka. „Ja mam dwa zestawy startowe, body i pajace (uznałam je za najwygodniejsze dla takiego malucha). Ten na 62 cm jest skromniejszy. W pewnym momencie uświadomiłam sobie, że Iza nie ma po kim być dużym noworodkiem. Oboje z mężem ważyliśmy 2900 g” – przewidywała Asiawaw. Jak się okazało, miała rację – jej córeczka po urodzeniu mierzyła 53 cm i ważyła 3 kg, więc ciuszki w rozmiarze 56 były najodpowiedniejsze.

Dowiedz się dlaczego taniec dla niemowląt ma sens!

Ubranka dla noworodka - lepiej ubierać dziecko w luźniejsze ciuszki?

Wiele mam boi się, że ubranka dla niemowlaka w odpowiednim rozmiarze mogą być za ciasne i przy ich nakładaniu mogą niechcący zrobić dziecku krzywdę. Bez obaw! Mamy, które mają za sobą zajęcia w szkole rodzenia, wiedzą już, jak ubierać maleństwo. Ale jeśli macie wątpliwości, kupcie ubranka rozpinane na całej długości, czyli np. body kopertowe. „Polecam body i pajacyki rozpinane na brzuszku przez całą długość – kładzie się dziecko na ubranku i zapina” – radzi Kaha. Nasze czytelniczki przyznają jednak, że strach pozostaje i wolą włożyć dziecku ciuszki o rozmiar większe. „Z racji tego, że to pierwsze moje maleństwo, zakładałam mu od razu te na 62 cm, bo małe były takie w sam raz i bałam się, że go połamię. Teraz już jest lepiej, ale myślę, że małemu też jest wygodniej w ciut luźniejszych” – pisze Klara. „Ja kupiłam rozmiar 62, wolę podwinąć rękawek, niż ma być mały ściśnięty” – dodaje Karolina84.

Przeczytaj także o sprawności manualnej dziecka

Zobacz, co polecamy:

Ubranka dla noworodka - pora roku też jest ważna

Mamy, które rodzą wiosną, trochę zaoszczędzą, gdyż nie będą potrzebować kombinezonu zimowego dla noworodka. Bardziej przydadzą się body z krótkimi rękawkami i lżejsze bluzeczki. Jesienne i zimowe mamy czekają większe zakupy, ale nawet dysponując ograniczonym budżetem, można kupić wiele przydatnych rzeczy choćby w sklepach z używaną odzieżą. W Warszawie ubranka na wagę dla dzieci to koszt ok. 70 zł za kg. Pamiętajmy, żeby z wyprawką do szpitala nie przesadzić – wystarczą 3–4 body (z długim lub krótkim rękawkiem, zależnie od pory roku), 3–4 pajacyki i ewentualnie kombinezon, by maluszkowi było ciepło podczas podróży do domu. „My chyba zapolujemy na jakiś kombinezon polarowy. Mała planowo ma wyjść 1 marca, nie wiadomo, czy się pośpieszy, czy potrzyma w niepewności” – pisze Milunia28. Uwaga: wszystkie ubranka dla noworodka przed spakowaniem do torby do szpitala trzeba wyprać w odpowiednim dla dziecka proszku, dwukrotnie wypłukać i wyprasować.

Sprawdź też: Zabawy z rocznym dzieckiem: 5 zabaw stymulujących rozwój roczniaka

miesięcznik "M jak mama"