13 pytań do lekarza o katar u niemowlęcia

2020-03-17 12:31

Choć katar u niemowlaka nie zawsze zwiastuje poważną infekcję, to budzi u rodziców niepokój. A do tego katar jest dla takiego maluszka bardzo uciążliwą dolegliwością. Jak się rozprawić z katarem u małego dziecka – podpowiada Anna Jaworska, lekarka i mama 9-letniego Piotrusia.

Katar u niemowlaka pytania

i

Autor: _photos.com|photos.com Katar u niemowlaka: 13 pytań do lekarza o katar u niemowlęcia

Spis treści

  1. 1. Co robić, gdy katar u niemowlaka jest bardzo wodnisty, dziecku wręcz leje się z nosa?
  2. 2. Czy trzeba iść do lekarza z katarem u niemowlaka, jeśli dziecko często kicha w ciągu dnia?
  3. 3. Jak pozbyć się gęstego kataru, który zatyka nosek?
  4. 4. Jak ułatwić niemowlakowi z katarem oddychanie?
  5. 5. Jak długo można stosować krople do nosa u niemowląt?
  6. 6. Czy można wsunąć do noska dziecka kawałek ząbka czosnku?
  7. 7.Co zrobić, gdy dziecko sprawia wrażenie, że ma zatkany nos, lekko posapuje, ale nic nie leci mu z nosa?
  8. 8.Czym najlepiej oczyszczać nosek dziecka?
  9. 9.Czy można wyjść na spacer z niemowlakiem, który ma niewielki katar?
  10. 10.Jak układać zakatarzone niemowlę do spania?
  11. 11.Dlaczego katar czasem trwa kilka tygodni?
  12. 12.Czy katar może być groźny dla dziecka?
  13. 13.Jakie leki można samemu podać maluszkowi?

1. Co robić, gdy katar u niemowlaka jest bardzo wodnisty, dziecku wręcz leje się z nosa?

Malca trzeba układać tak, aby ułatwić odpływ wydzieliny i aby nie zalegała ona w gardle. Częste noszenie dziecka na rękach ułatwi oddychanie. Przed karmieniem najlepiej oczyścić delikatnie nosek z nadmiaru wydzieliny. Gdy katar u niemowlaka zakłóca sen, przed snem można podać niemowlęciu krople do nosa obkurczające naczynia krwionośne.

2. Czy trzeba iść do lekarza z katarem u niemowlaka, jeśli dziecko często kicha w ciągu dnia?

Niekoniecznie. Kichanie z reguły nie oznacza nic groźnego, pod warunkiem że niemowlę nie gorączkuje i nie kaszle. Małe dzieci w ten sposób po prostu oczyszczają nosek i drogi oddechowe.

Kichanie to odruch, który pozwala dziecku pozbyć się zanieczyszczeń i nadmiaru wydzieliny. Bywa, że częste kichanie zwiastuje katar. Warto więc malca obserwować. Dopiero gdy pojawią się inne niepokojące objawy, np. gorączka, brak apetytu, kaszel lub katar, brzydkie kupki, spuchnięte powieki – wtedy należy skonsultować się z lekarzem.

3. Jak pozbyć się gęstego kataru, który zatyka nosek?

Warto kilka razy dziennie zakrapiać do każdej dziurki roztwór soli hipertonicznej 3 proc., który można stosować od 1. dnia życia. Produkt rozrzedza wydzielinę, dzięki czemu po kilku minutach łatwiej ją usunąć. Czasem rodzice żalą się, że woda morska w aerozolu psika zbyt silnym strumieniem, a nie chcą podawać kropli do nosa. W takiej sytuacji wyjściem są roztwory soli hipertonicznej.

4. Jak ułatwić niemowlakowi z katarem oddychanie?

Warto nawilżać powietrze w pokoju malca. Można położyć mokry ręcznik na kaloryferze lub kupić profesjonalny nawilżacz. Ale uwaga: lepiej unikać nawilżania u małego alergika, zwłaszcza przy podejrzeniu uczulenia na pleśnie i roztocza kurzu.

5. Jak długo można stosować krople do nosa u niemowląt?

To zależy jakie krople. Roztwór soli hipertonicznej można stosować nawet przez kilka dni. Podobnie homeopatyczne krople. Natomiast krople obkurczające śluzówkę nosa – nie dłużej niż trzy dni, maksymalnie pięć, i to najlepiej po konsultacji z lekarzem. Nadużywane mogą podrażniać śluzówkę noska, a nawet ją uszkodzić.

6. Czy można wsunąć do noska dziecka kawałek ząbka czosnku?

Zdecydowanie nie! Czosnek może ulokować się głębiej i aby go wyjąć, niezbędna będzie pomoc laryngologa na ostrym dyżurze. Poza tym dziecko może się zadławić czosnkiem. To po prostu niebezpieczne.

7.Co zrobić, gdy dziecko sprawia wrażenie, że ma zatkany nos, lekko posapuje, ale nic nie leci mu z nosa?

To zapewne sapka, czyli miejscowy obrzęk błony śluzowej noska, który prowadzi do niedrożności sugerującej katar. Sapka zdarza się zwykle u noworodków lub starszych niemowląt. Bywa uciążliwa, choć jest niegroźna. Na nic zda się aspirator, bo z nosa nie ma czego usuwać.

Pomóc może właściwa pielęgnacja: nawilżanie powietrza w mieszkaniu, codzienne spacery, podawanie do noska kropli soli fizjologicznej lub roztworu wody morskiej. Temperatura w pokoju malca nie powinna przekraczać 21–22ºC.

8.Czym najlepiej oczyszczać nosek dziecka?

Podobno tradycyjna gruszka się do tego nie nadaje. Tradycyjna gruszka może uszkodzać delikatną śluzówkę nosa dziecka. Odpowiednia jest gruszka z szeroką końcówką. Przykłada się ją do dziurki nosa, ale nie wkłada do wnętrza, bo jej rozmiar na to nie pozwala.

Najlepsze, bo najbezpieczniejsze, są specjalne aspiratory do nosa dla niemowląt. Oczyszczają nosek delikatnie i skutecznie.

Podpowiadamy: Jaki aspirator do noska wybrać?

9.Czy można wyjść na spacer z niemowlakiem, który ma niewielki katar?

Jeśli dziecko ma tylko łagodny katar, nie kaszle, nie dokucza mu gorączka, chętnie je i jest spokojne, spacer w ładny dzień może mu tylko pomóc. Malca trzeba jednak ubrać stosownie do aury, aby nie zmarzł ani się nie spocił. Niewskazane są spacery w wietrzny dzień lub gdy za oknem jest plucha.

Sprawdź: Czy z chorym dzieckiem można wychodzić na dwór?

10.Jak układać zakatarzone niemowlę do spania?

Nie zaleca się, aby niemowlęta spały na brzuchu. Do snu najlepiej układać malca z główką wyżej od reszty ciała, np. na boku. Pod materac wystarczy wsunąć zwinięty w rulon ręcznik lub koc albo pod nogi łóżeczka podłożyć kilka książek.

Gdy malec nie śpi, warto jak najczęściej układać go na brzuszku. Dzięki temu wydzielina będzie sama wypływała. Do karmienia lepiej trzymać zakatarzonego smyka bardziej w pionie. Mama, która karmi piersią, może nawet położyć dziecko na swoim brzuchu.

To naturalne, że malec robi dłuższe przerwy podczas karmienia. Z powodu kataru szybciej się męczy, a poza tym ssanie z zatkanym nosem to trudna sztuka.

11.Dlaczego katar czasem trwa kilka tygodni?

Taki katar może świadczyć o alergii. Co prawda u niemowląt katar alergiczny nie jest częsty, ale nie można go wykluczyć. Najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zbada dziecko. W razie potrzeby zapisze leki przeciwalergiczne w kropelkach lub wypisze skierowanie do alergologa.

12.Czy katar może być groźny dla dziecka?

Katar, choć uciążliwy, nie zagraża zdrowiu dziecka. Jednak jego skutkiem bywa zapalenie ucha środkowego. Z zaniedbanego kataru może rozwinąć się zapalenie zatok. Poza tym katar może być objawem infekcji, która osłabia dziecko, męczy je, zakłóca sen i pogarsza apetyt. Dlatego zakatarzone niemowlę zawsze powinien zbadać lekarz.

Sprawdź: Katar u dziecka - co oznacza zielony katar, a co żółty katar?

13.Jakie leki można samemu podać maluszkowi?

Bez obaw można podać witaminę C w kropelkach, a do noska – roztwór wody morskiej czy krople soli fizjologicznej. W razie gorączki niezbędne jest podanie leków na bazie paracetamolu lub ibuprofenu w czopku lub zawiesinie. Z kroplami obkurczającymi śluzówkę nosa lepiej natomiast wstrzymać się do czasu, aż dziecko zbada lekarz.

Czytaj: Co na gorączkę u dziecka - leki na bazie ibuprofenu czy paracetamolu?

miesięcznik "M jak mama"