Krew w kale niemowlęcia nie musi być powodem do niepokoju, ale powinna zawsze być skonsultowana z Krew w kale niemowlęcia może świadczyć o problemie zdrowotnym, ale nie musi. Bardzo często krwawe smugi czy plamki w stolcu mają niegroźną przyczynę. Oto 5 najczęstszych powodów obecności krwi w kale dziecka.
Spis treści
- O czym świadczy czerwona kupka?
- Przyczyny obecności krwi w kale niemowlęcia
- Jakie badania może zlecić lekarz?
O czym świadczy czerwona kupka?
Dla każdego rodzica jest jasne, że wygląd i barwa stolca niemowlęcia może powiedzieć nam wiele o jego zdrowiu. Kupka niemowlęcia może mieć różne kolory i konsystencję, w zależności od rodzaju tego, czym jest karmione dziecko i w jakim jest wieku. Luźny stolec o noworodka na piersi nie jest niczym dziwnym, ale taki sam u starszego dziecka może świadczyć o biegunce.
Alarmujące są zawsze czerwone kupki, które świadczą o obecności krwi w kale niemowlęcia. Warto jednak wiedzieć, że czerwona kupa nie zawsze oznacza krew. Może być również spowodowana zjedzeniem przez dziecko buraczków.
Jeśli jednak w stolcu rzeczywiście pojawiła się krew, warto zgłosić to lekarzowi, aby ustalił przyczynę takiej sytuacji. Wskazówkę może być barwa krwi: krew pochodząca z okrężnicy lub odbytnicy jest zwykle jasno czerwona i pojawia się jedynie na zewnątrz stolca. Krew pochodząca z przewodu pokarmowego jest ciemniejsza, nawet bordowa (jest rozkładana w przewodzie pokarmowym przez bakterie jelitowe, które zmieniają kolor krwi) i jest w środku masy kałowej.
Czytaj również: Śluz w kupie niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie
Kłopoty z trawieniem u niemowląt: 7 najczęstszych problemów
Przyczyny obecności krwi w kale niemowlęcia
Bardzo często przyczyna pojawienia się krwi w kupce niemowlęcia jest trudna do oceny. Jeśli zdarzyło się to raz czy dwa, nie ma powodu do niepokoju. Zazwyczaj powodem takich sporadycznych krwawień mogą być zaparcia lub alergie.
Zaparcia
Zaparcia u niemowląt zdarzają sie zwykle u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, ale nie jest to regułą. Mogą być wynikiem alergii na białko mleka krowiego lub zmiany diety. Zaparcia charakteryzują się zbitym kałem, który przechodząc przez odbyt może powodować niewielkie urazy, tzw. szczeliny. Mogą być one przyczyną krwawienia.
Wówczas w pieluszce malca widać twarde fragmenty kału pokryte czerwonymi smugami jasnoczerwonej krwi. Większość takich urazów goi się samoistnie. Warto jednak przyjrzeć się przyczyna zaparć u dziecka, aby uniknąć kolejnego krwawienia.
Infekcje
Krwawy stolec dziecka może również sygnalizować pewne infekcje bakteryjne i pasożytnicze, w tym zapalenie żołądka i jelit, salmonellę czy gronkowce. Infekcje są często powodem pęknięć nabłonka jelita i krwawienia. Infekcje jelit często przebiegają z biegunką - krwawienie i częste oddawanie kału to powód do wizyty u lekarza. Konieczne jest bowiem leczenie infekcji.
Alergie pokarmowe
Zmiana diety czy rozszerzanie diety jest częstym powodem krwi w kale dziecka. Bardzo często ujawniają się wówczas alergie i nietolerancje, na które cierpi malec. Np. nietolerancja białka mleka lub białka sojowego jest częstą przyczyną alergicznego zapalenie jelita grubego. To stan zapalny wywołany przez alergeny i powodujący spływanie krwi do stolca.
Pęknięte brodawki mamy karmiącej piersią
Popękane brodawki są częstą dolegliwością w pierwszych tygodniach karmienia i mogą być powodem pojawienia się krwi w stolcu dziecka. W czasie ssania noworodek połyka niewielkie ilości krwi, którą wydala wraz z kupką.
To zwykle nie jest powodem do niepokoju, ale ze względu na matkę i dziecko warto zadbać o zagojenie się ranek lub o ich ochronę specjalnymi nakładkami.
Krwawienie z przewodu pokarmowego
Ciemnoczerwony lub czarny stolec może wskazywać na krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Może to być objaw choroby, dlatego ważne jest, aby natychmiast powiadomić o tym lekarza. Jedną z najczęstszych przyczyn krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego są wrzody.
Jakie badania może zlecić lekarz?
Jeśli obecność krwi w kale niemowlaka powtarza się, warto udać się do lekarza. Natychmiast trzeba to zrobić wtedy, gdy krew jest ciemna i może świadczyć o wspomnianym wyżej krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, badanie fizykalne (obejrzy między innymi odbyt dziecka) i ewentualnie zleci inne badania.
Mogą to być testy stolca, ocena próbki pod kątem obecności pasożytów lub bakterii, badania krwi czy kolonoskopia.