Dla nowonarodzonych dzieci wszystko jest nowe, ciekawe, a czasem trochę straszne. Światła, muzyka, nowe głosy i inne dźwięki, zapachy - to wszystko może być dla malucha przytłaczające. Niemowlęta łatwo ulegają nadmiernej stymulacji, ale nie mogą powiedzieć: „Hej mamo, potrzebuję przerwy”. Warto mieć więc oko na oznaki nadmiernej stymulacji.
Sprawdź: Twój maluch płacze i nie wiesz dlaczego? Patrząc na jego oczy, rozpoznasz trzy najczęstsze przyczyny
Skąd się bierze przestymulowanie?
Chcąc prawidłowo rozszyfrować powody płaczu malucha, dobrze jest czasem wczuć się w jego położenie. Zatrzymaj się i pomyśl o świecie z perspektywy twojego dziecka, a to doprowadzi do lepszego zrozumienia, czy jest przytłoczone.
Niemowlę może wykazywać część z tych zachowań również z innych powodów. Ale jeśli rozważasz nadmierną stymulację jako jedną z przyczyn, będzie mniej prawdopodobne, że ją przegapisz. Przestymulowanie u małych dzieci występuje dość często. Czasami nawet same się do niego doprowadzają, bo ich ciekawość świata nie nadąża za dojrzałością systemu nerwowego.
Dowiedz sie: Najedzone czy głodne? Zwróć uwagę na rączki niemowlaka
Jak zachowuje się przestymulowane niemowlę?
Jeśli dziecko spełnia choć cześć z tych kryteriów, spróbuj zapewnić mu jak najwięcej spokoju. Pójdźcie do przyciemnionego, cichego pokoju, w którym będzie mogło się uspokoić i zasnąć. Z przestymulowania dziecko może mieć problemy ze snem, nawet jeśli jest bardzo zmęczone.
- nadpobudliwość - niemowlę wykonuje dużo gestów, macha rękoma, łapie za twarz, wygina się i wierci
- płacz dziecka jest głośny i bardzo emocjonalny
- zamyka, a nawet zaciska oczy
- jeśli otwiera oczy, to patrzy w dal, nie chce skupić na niczym wzroku
- wbija paznokcie w policzki
- w płaczu wygina się w łuk do tyłu
- lgnie do rodzica, wtulając się w niego
Sprawdź też: Poznaj 7 genialnych sposobów na łzy niemowlaka
Jak często przestymulowanie zdarza się twojemu niemowlakowi?