Spis treści
Bolesne ząbkowanie może rozgrywać się na dwóch płaszczyznach. Przede wszystkim dziecko może cierpieć z powodu obrzmienia i bólu dziąseł oraz ślinienia - to objawy miejscowe. Ale w rzeczywistości większość dzieci odczuwa też bardziej uogólnione dolegliwości - bolesne ząbkowanie pozbawia je apetytu, wywołuje stan podgorączkowy (niekiedy nawet gorączkę) oraz jest przyczyną biegunek.
Ząbkowanie niestety trwa kilka-kilkanaście miesięcy, aż do momentu, gdy wszystkie ząbki ujrzą światło dzienne. Im bardziej wyrzynanie się zębów jest zaawansowane, tym więcej bólu doświadcza dziecko.
Sprawdź również kalendarz rozwoju dziecka >>
Domowe sposoby łagodzenia bólu przy ząbkowaniu
- Gryzaczek na bolesne ząbkowanie to dobry pomysł. Jego skuteczność wzrośnie, gdy będzie miał chropowatą powierzchnię wypełnioną żelem i zostanie przed podaniem schłodzony w lodówce.
- Gdy ząbkowanie jest bolesne, to nawet jeśli twoje dziecko je już stałe pokarmy, możesz wrócić do miksowania potraw. Zrezygnuj z podawania ciepłych potraw, nic się nie stanie, jeśli będą chłodniejsze niż zwykle.
- Jeśli karmisz dziecko naturalnie, przystawiaj je częściej do piersi, jeśli karmisz je butelką - podawaj mu więcej napojów (oczywiście najlepiej wody)
- Przy bolesnym ząbkowaniu, tak jak i w wielu innych sytuacjach, sprawdza się czesto odwracanie uwagi dziecka - goście, wycieczka na basen czy fascynujące widoki na spacerze mogą tak zająć dziecko, że zapomni choć na chwilę o bólu.
Przeczytaj również: Kalendarz ząbkowania
Pomoc z apteki przy bolesnym ząbkowaniu
Jeśli domowe sposoby nie przynoszą pożądanego efektu i dziecko wyraźnie cierpi, warto skorzystać z pomocy farmaceutycznej. Pamiętaj jednak, że zanim podasz dziecku jakiś preparat, powinnaś się skonsultować ze swoim lekarzem pediatrą.
- Gdy niemowlę gorączkuje możesz podać mu jeden z preparatów przeciwgorączkowych odpowiednich dla niemowląt w jego wieku, dawkując go zgodnie z zaleceniami podanymi w dołączonej doń ulotce.
- Możesz też posmarować bolące dziąsła dziecka jednym z kilku dostępnych w aptece żeli, które zawierają substancje czynne o działaniu przeciwbólowym i znieczulającym - benzokainę i lidokainę.
Jeśli dziecko bardzo cierpi i żaden z powyższych sposobów nie przynosi mu ulgi, skonsultuj się szybko z lekarzem - być może dziecko powinno otrzymać mocniejsze środki przeciwbólowe lub też uzyskać specjalistyczną pomoc.