Rozwój niemowlęcia to zjawisko niezwykłe. Każda mama i każdy tata nie może się nazachwycać postępom maluszka, który niemal każdego dnia zachwyca nową minką, gestem, reakcją. Pierwszy rok życia dziecka to prawdziwa eksplozja nowych umiejętności. Fizjoterapeutka Bożena Janecka-Marcinkowska wyjaśnia, jaki wpływ na trening ruchowy ma wpływ rodzicielska czułość.
Rozwój ruchowy niemowlęcia: nieustanny trening
Każdy rodzic z uwagą przygląda się zmianom zachodzącym w rozwoju ruchowym dziecka. Wielu z nas wie, jak ważne jest, by kłaść niemowlę na brzuszku. I jak ważną odgrywają różnego rodzaju zabawy, które pozwalają maleństwu odkrywać coraz to nowe możliwości ruchowe.
Około 3 miesiąca życia niemowlę uderza energicznie nóżkami o podłoże. Między 4. a 11. miesiącem - niemowlę już siedzi, by potem zacząć pełzać i raczkować, wstawać... Pierwszy krok w życiu dziecka to ogromne wydarzenie w życiu całej rodziny.
Rodzice często zastanawiają się, co jeszcze mogą zrobić, by zapewnić niemowlęciu możliwie harmonijny rozwój. Okazuje się, że jeśli często przytulają i całują swoją pociechę, a także nawiązują z dzieckiem kontakt wzrokowy - wspierają najbardziej. I wcale nie chodzi wyłącznie o rozwój emocjonalny. Ponieważ - jak zapewniają eksperci - rozwój ruchowy jest nierozerwalnie związany z rozwojem emocjonalno-społecznym.
Jak wspierać rozwój ruchowy niemowlęcia? Czułością!
Bożena Janecka-Marcinkowska jest fizjoterapeutką najmłodszych. Na Instagramie prowadzi profil @fizjowsparcie, gdzie dzieli się najważniejszymi z punktu widzenia fizjoterapeutki (i mamy) informacjami na temat rozwoju ruchowego.
Rozwój społeczny jest ściśle połączony z rozwojem ruchowym Twojego malucha. Aby zadbać o te dwa obszary pamiętaj o codziennym okazywaniu zainteresowania maluchowi po przez całowanie dziecka i patrzenie mu w oczy. Rodzic oferuje dziecku kontakt. Dziecko odpowiada na to naturalnie aktywizując swoje ciało i orientując je w kierunku rodzica.
- nie ma wątpliwości fizjoterapeutka.
Dokładnie widać to na filmiku - całowany maluszek reaguje na pieszczotę niemal całym ciałem. I rzeczywiście - przybiera pozycję ciała zorientowaną w kierunku całującego go taty.
Dlatego też jej rada dla rodziców, którym zależy na możliwie harmonijnym rozwoju maluszka brzmi:
Całuj, przytulaj, patrz w oczy swojego malucha w różnych sytuacjach każdego dnia.

Polecany artykuł: