Chłopiec urodził się bez odbytu. Taka sytuacja zdarza się częściej niż myślisz

2023-10-11 12:51

Dziecko ze zrośniętym odbytem rodzi się raz na 5000 przypadków. Jest to wada wrodzona, której raczej nie ujawnia usg wykonywane na poszczególnych etapach ciąży. Stwierdza się ją już po narodzinach.

Chłopiec urodził się ze zrośniętym odbytem

i

Autor: Getty Images Chłopiec urodził się ze zrośniętym odbytem

Wrodzone zarośnięcie odbytu to wada, która może wystąpić w połączeniu z innymi wadami układu moczowego, serca i naczyń, kręgosłupa i rdzenia kręgowego czy układu pokarmowego. Może jednak być tzw. wadą izolowaną i wystąpić w braku odbytu lub niewłaściwe jego położenie.

Spis treści

  1. Dziecko urodziło się bez odbytu, jego mocz miał zielony kolor
  2. Brak odbytu - kiedy stwierdza się tę wadę?
Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Dziecko urodziło się bez odbytu, jego mocz miał zielony kolor

Jeśli jesteś mamą, z pewnością pamiętasz, że w szpitalu po urodzeniu lekarze podczas każdego obchodu dopytują, czy dziecko oddało już smółkę, czyli pierwszą kupkę. Ma ona ciemnozielony kolor i wyjątkowo kleistą konsystencję. Dziecko powinno wypróżnić się przed upływem 24 godzin od urodzenia.

W przypadku dziecka Vickie Thompson z West Sussex z Wielkiej Brytanii tak się nie stało. Kobieta z niepokojem obserwowała maluszka, który nie wypróżniał się, za to jego mocz miał zielony kolor.

Choć ciąża i poród przebiegły bez komplikacji, a lekarze nie dopatrzyli się niczego złego w trakcie pierwszego badania, intuicja i wnikliwa obserwacja dziecka przez mamę okazała się bardzo ważna. Kobieta bez problemu nakarmiła synka, jednak ten nie oddał smółki. Po upływie 10 godzin miała problem z dobudzeniem dziecka.

"Bałam się, że go stracę. Musieli go podłączyć do aparatury podtrzymującej życie, a ja ciągle myślałam, że umrze. Ciągle myślałam o najgorszym" - mówiła matka Charliego w rozmowie z brytyjskim "Daily Mail".

Dokładne badanie ujawniło, że dziecko nie ma otworu odbytu. Noworodek został przeniesiony na oddział intensywnej terapii, gdzie usunięto zalegające treści pokarmowe. Następnie chłopiec został przewieziony do innego szpitala, gdzie przeszedł zabieg wyłonienia stomii.

Okazało się, że czeka go jeszcze długie leczenie, ponieważ doszło do komplikacji. Urodzony 12 sierpnia 2022 roku Charlie ma za sobą już 4 operacje, w trakcie których usunięto dużą część jelit.

Czytaj też: Te objawy mogą wskazywać na tzw. nagłe stany noworodka. Wiesz, jak na nie reagować?

Brak odbytu - kiedy stwierdza się tę wadę?

Jest to nieprawidłowość wrodzona, jednak nie są znane jej dokładne przyczyny. Najprawdopodobniej ma związek z zaburzeniami rozwoju jelita grubego i dochodzi do niej w 7.-8. tygodniu życia płodowego. W nielicznych przypadkach obecność wady może sugerować widoczne w obrazie usg wielowodzie czy torbiel świadcząca o poszerzeniu jelita.

Nieznacznie częściej wada ta dotyczy chłopców. Rzadko, jednak zdarza się, że występuje rodzinnie.

Zarośnięcie odbytu u dziecka rozpoznaje się już po narodzinach, często w trakcie pierwszego badania noworodka. Jeśli badanie nie ujawni zarośnięcia odbytu, jednak dziecko ma wzdęty brzuszek, wymiotuje zieloną treścią jelitową i w ogóle się nie wypróżnia, wymaga natychmiastowych badań. Leczenie jest operacyjne.

Czytaj też: Wadę u 7-letniego Piotrka odkryto przez przypadek. „Obawy były, ale trzeba było działać"