Chore niemowlę – czy można wyjść z nim na spacer lub je wykąpać?

2021-11-03 11:11

Chore niemowlę to nierzadko powód do niepokoju i wielu rozterek młodej mamy. Czy chore dziecko można wykąpać? Czy można je zabrać na spacer? Wiele zależy od rodzaju choroby, z jaką zmaga się niemowlę. Podpowiadamy, jak się zachowywać w przypadku najczęstszych chorób dotykających niemowlę.

Chore niemowlę – czy można wyjść z nim na spacer lub je wykąpać?

i

Autor: Getty images Chore niemowlę – czy można wyjść z nim na spacer lub je wykąpać?

Chore niemowlę, czyli dziecko do 12. miesiąca życia, może zachowywać się różnie. Dlatego postępowanie z chorym malcem może też być różne. Zacznijmy od tego, że nie każda choroba dyskwalifikuje malucha do spacerów czy kąpieli.

Poważne choroby, przebiegające z wysoką gorączką wymagają wizyty u pediatry, którego można zapytać o wszystko, co nas niepokoi, także o aspekty związane z pielęgnacją dziecka:, np. o to, czy z chorym niemowlęciem można wyjść z nim na spacer lub je wykąpać?

Spis treści

  1. Czy iść na spacer z zakatarzonym niemowlęciem?
  2. Czy wolno kąpać z zakatarzone niemowlę?
  3. Czy można spacerować i kąpać dziecko z gorączką?
  4. Czy wychodzić z domu z dzieckiem z biegunką?
  5. Czy wychodzić na spacer z dzieckiem, które bierze antybiotyk?
  6. Czyli kiedy można wychodzić na dwór?
  7. A co z kąpielą?
Kąpiel niemowlęcia

Czy iść na spacer z zakatarzonym niemowlęciem?

Jeśli dziecko ma „tylko” katar, bez gorączki i kaszlu, to nie ma potrzeby ograniczać jego aktywności – katar, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji, nie wyklucza spaceru czy kąpieli. Najważniejsze, aby zadbać o to, aby maluch miał w pełni drożny nos. W tym celu mama musi:

Nieleczony katar utrudnia dziecku życie (także jedzenie, maluch nie potrafi oddychać ustami, a w przypadku ssania piersi lub butelki nie może oddychać, a więc gorzej je), powoduje rozdrażnienie malucha, ale może prowadzić także do rozwoju poważniejszych schorzeń – np. zapalenia oskrzeli. Dlatego bezwzględnie należy katar leczyć.

Jednak przy katarze u dziecka można wyjść na spacer, który dobrze zrobi i mamie, i maluchowi. Można ułożyć dziecko w wózku na brzuchu, aby wydzielina lepiej spływała z nosa. Dotlenienie pozwoli także dziecku lepiej zasnąć, a chłodne i wilgotne powietrze obkurcza śluzówkę, co udrożnia nosek.

Warto wybrać na spacer miejsca, gdzie rośnie dużo sosen, bowiem specyficzny zapach tych drzew ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych. I ważna sprawa – wietrzmy mieszkanie! Świeże powietrze również korzystnie działa na drogi oddechowe dziecka.

Czytaj również: Jak długo żyją zarazki? Dezynfekcja mieszkania po chorobie dziecka

Jak dbać o chore dziecko? Opieka nad niemowlakiem z przeziębieniem, gorączką, biegunką

Czy wolno kąpać z zakatarzone niemowlę?

Co do kąpieli to również nie ma przeciwwskazań. Można nawet zrobić dziecku swoistą inhalację w łazience – na czas kąpieli wystarczy wstawić miskę z wrzącą wodą i kroplą olejku miętowego do łazienki. Para wodna udrożni nos.

Jeśli dziecko ma katar może także odwiedzać innych (lub inni mogą odwiedzać je). Katar może być objawem nie tyle infekcji, co alergii, a ta nie jest zaraźliwa. Faktem jest, że katar sugeruje obniżenie odporności u dziecka, więc lepiej, żeby goście byli zdrowi!

Czy można spacerować i kąpać dziecko z gorączką?

Stan, w którym dziecko ma gorączkę, wymaga konsultacji z lekarzem. Gorączka świadczy o infekcji, zazwyczaj ą to infekcje wirusowe. Jeśli dziecko ma gorączkę, poci się, to nie ma sensu zabierać go na spacer, zwłaszcza w chłodne dni.

W lecie, w trakcie upałów, lepiej, aby maluch był w cieniu. Należy go wtedy odpowiednio nawadniać, aby nie doszło do odwodnienia. Gorączka nie wyklucza jednak kąpieli – jeśli dziecko jest aktywne, gorączka mu nie przeszkadza, to można je wykąpać wedle jego wieczornego rytuału.

Jednak jeśli maluch jest senny, nie współpracuje, lepiej pozwolić mu się dobrze wyspać. Co do zasady gorączkującego dziecka nie powinno się zabierać w odwiedziny. Osoby dorosłe, o ile są zdrowe, mogą malucha odwiedzić.

Czy wychodzić z domu z dzieckiem z biegunką?

W przypadku zatrucia pokarmowego lub biegunki dziecko powinno zostać w domu. Po pierwsze może dojść do incydentu na spacerze, a po drugie biegunki rotawirusowe (lub ogólnie spowodowane wirusami) są bardzo zaraźliwe. Lepiej, żeby dziecko nie przyjmowało gości.

Jeśli chodzi o kąpiel – na pewno dobrze zrobi maluchowi. Warto je przynajmniej podmywać, bowiem w przypadku intensywnych biegunek łatwo o odparzenia. Trzeba zadbać o higienę małej pupki.

Czy wychodzić na spacer z dzieckiem, które bierze antybiotyk?

Lekarze zalecają, aby przy poważnych infekcjach dziecko pozostało w domu do końca antybiotykoterapii. Nawet, jeśli nie gorączkuje i czuje się dobrze. W przypadku antybiotykoterapii organizm jest osłabiony i łatwo o kolejne infekcje, dlatego lepiej zostać z dzieckiem przez ten czas w domu i pilnować, aby brało leki.

W czasie antybiotykoterapii może dojść także do powikłań związanych z przyjmowaniem leku – np. biegunek poantybiotykowych. To dodatkowy stres dla rodziców. Warto wdrożyć probiotyki oraz obserwować dziecko. Po zakończonej antybiotykoterapii można już wychodzić bez przeszkód.

W przypadku kąpieli nie ma przeciwwskazań do jej przeprowadzenia, o ile dziecko nie jest zmęczone i leżące. Zawsze lepiej pozwolić małemu organizmowi na sen, wszak ten to zdrowie.

Co do odwiedzin, to tutaj wiele zależy od choroby. Są choroby, które mogą być zaraźliwe nawet w trakcie antybiotykoterapii. Zawsze lepiej dopytać lekarza o to, kiedy dziecko przestanie zarażać. Wtedy z czystym sumieniem będzie można przyjąć gości.

Czytaj również:  Chore niemowlę: czy zawsze trzeba iść do lekarza?

Jak ochronić dziecko przed infekcją, gdy domownicy chorują?

Czyli kiedy można wychodzić na dwór?

Zawsze w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Nawet, jeśli maluch ma zapalenie oskrzeli 20 minut na dworze (przy dobrej pogodzie) mu nie zaszkodzi, a wręcz pomoże.

Warto także wietrzyć dobrze pomieszczenia i dbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Świeże powietrze w domu „wymiata” wirusy i kurz. Lekarze często zalecają, aby maluchy spały w dobrze przewietrzonych pomieszczeniach, bowiem mniej w nich alergenów.

Chore niemowlę zawsze jest ogromnym stresem dla mamy, jednak słuchajmy intuicji. Jeśli ta podpowiada nam, że spacer lub kąpiel zrobi dziecku dobrze, to warto spróbować. I pamiętajmy – z wizytą u lekarza nie ma co zwlekać!

A co z kąpielą?

Kąpiel nie jest szkodliwa, pod warunkiem, że dziecko jest myte letnią wodą w ciepłym pomieszczeniu. Czasem warto mierzyć własną miarą – jeśli my poczujemy się lepiej, jeśli po całym dniu pod kocem i w spoconej koszulce umyjemy się, to warto wtedy także wykąpać niemowlę.