Gazy u niemowlaka wywołuje nadmiar powietrza w jelitach. Wzdęcia u dziecka objawiają się m.in. płaczem po jedzeniu, prężeniem się i przykurczaniem nóżek. Przyczyny gazów jelitowych u niemowlaka mogą być różne, począwszy od kolki jelitowej, poprzez niestrawność, pasożyty układu pokarmowego, uchyłkowatość jelit aż po stres.
Spis treści
- Czym są gazy u niemowlaka?
- Objawy gazów i wzdęć u niemowlaka
- Przyczyny gazów i wzdęć u niemowląt
- Kiedy gazy u niemowlaka powinny niepokoić?
- Co na wzdęcia u niemowlaka?
Czym są gazy u niemowlaka?
Gazy u niemowlaka składają się zazwyczaj z dwutlenku węgla, wodoru, azotu i metanu, które powstają w wyniku rozkładu węglowodanów złożonych. Połknięte przez dziecko powietrze dostarcza do tej mieszanki tlenu.
Gdy nieprzyswojone składniki pożywienia ulegają utlenieniu, powstają gazy jelitowe o nieprzyjemnej woni. To dlatego u dzieci, które w czasie jedzenia połykają duże ilości powietrza, dochodzi do wytworzenia większej niż normalnie ilości gazów.
Gazy w jelitach u niemowlaka to całkiem naturalne zjawisko. Jeśli są w odpowiedniej ilości i nie mają nieprzyjemnego zapachu, nie stanowią powodów do zmartwień. Wręcz przeciwnie, usprawniają perystaltykę jelit. Ale są sytuacje, gdy zaczynają stanowić prawdziwy problem.
Objawy gazów i wzdęć u niemowlaka
Gazy jelitowe kojarzą się rodzicom przede wszystkim z kolką jelitową. Dziecko ma wzdęty brzuszek i często mu się odbija, często puszcza gazy o nieprzyjemnym zapachu, czemu może towarzyszyć wypróżnianie się.
Do głównych objawów gazów u niemowląt zalicza się: wzdęcia brzucha, bóle brzucha, odbijanie gazów przez jamę ustną, ulewanie, oddawanie gazów.
Objawy, które powinny wzbudzić niepokój rodziców to silne bóle brzucha, słyszalne przelewania w jamie brzusznej, biegunka i spadek masy ciała.
Czytaj: Masaż antykolkowy: sposób na kolki. Jak zrobić masaż niemowlaka
Majeranek na katar i trawienie
Kłopoty z trawieniem u niemowląt: 7 najczęstszych problemów
Przyczyny gazów i wzdęć u niemowląt
Za powstawanie gazów jelitowych odpowiada przede wszystkim kolka jelitowa, ale nie tylko. Powodem mogą być także:
- nieprawidłowe karmienie piersią,
- pospieszne i łapczywe ssanie piersi przez dziecko, co sprzyja łykaniu powietrza,
- pokarmy wzdymające w diecie matki karmiącej piersią (niektóre dzieci mogą reagować na to, co je ich mama)
- nieprawidłowości w rozszerzaniu diety niemowlaka,
- uwarunkowania genetyczne,
- pasożyty w przewodzie pokarmowym dziecka,
- uchyłkowatość jelit,
- zespół jelita drażliwego,
- nieżyt żołądka,
- niestrawność pokarmowa,
- nietolerancja niektórych składników pokarmowych, np. nietolerancja laktozy,
- choroba trzewna, czyli celiakia,
- nadmierne ilości witaminy C (powyżej 500 mg dziennie)stres i nadmierne pobudzenie nerwowe.
Kiedy gazy u niemowlaka powinny niepokoić?
Kiedy gazy u niemowlaka są bardzo uporczywe i nie przechodzą, mimo stosowania różnych metod, jeśli brzuch jest twardy i dziecko ma problemy z wypróżnianiem - w takiej sytuacji warto udać się do pediatry. By znaleźć przyczynę nadmiaru gazu w jelitach lekarz zleci badania diagnostyczne: morfologię krwi, posiew kału, USG przewodu pokarmowego, a w niektórych przypadkach również badanie endoskopowe.
Gdy okaże się, że przyczyną problemów jest choroba układu pokarmowego u niemowlaka, konieczne będzie specjalistyczne leczenie.
Co na wzdęcia u niemowlaka?
- Możesz podawać dziecku herbatkę z kopru włoskiego (ułatwia oddawanie gazów) i rumianku (pomaga w wypróżnianiu się), ale uważaj - nadmiar kopru w diecie szkodzi, a rumianku - może wywołać alergię).
- Obserwuj dziecko i eliminuj z jego diety pokarmy, po których nasilają się gazy i wzdęcia. Ogólnie przyjmuje się, że należą do nich m.in.: fasola, zielony groszek, groch, soczewica, kiełki pszenicy, otręby, kapusta, kalafior, szpinak, brokuły, brukselka, bakłażan, cebula, seler, marchewka, rodzynki, morele, śliwki.
- Pilnuj by dziecko jadło regularnie, nie było głodne (potem zbyt łapczywie je i połyka powietrze) ani przekarmione (perystaltyka przeciążonych jelit jest wolniejsza).Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, skonsultuj z lekarzem jej zmianę na taką o obniżonej zawartości laktozy.
- Masuj brzuszek dziecka kolistymi ruchami, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara. Możesz użyć do masaży oliwki. Przyciśnięcie nóżek dziecka do brzuszka i położenie niemowlaka na brzuszku przyspieszają wydalanie gazów.