Dysfagia: zaburzenia połykania u niemowlaka. Przyczyny, objawy, leczenie dysfagii u dziecka

2015-09-11 12:04

Dysfagia to zaburzenia połykania u niemowlaka. Schorzenie to polega na trudności z przedostawaniem się pokarmu do przełyku lub żołądka dziecka. Dysfagia dzieli się na zaburzenia połykania ustne, gardłowe oraz przełykowe. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy dysfagii u niemowlaka oraz na czym polega leczenie.

Dysfagia, zaburzenia u niemowlaka

i

Autor: thinkstockphotos.com Dysfagia, czyli zaburzenia połykania u niemowlaka, często jest związana z rozszerzaniem diety.

Spis treści

  1. Dysfagia, zaburzenia połykania u niemowlaka: przyczyny
  2. Dysfagia, zaburzenia połykania u niemowlaka: objawy
  3. Dysfagia: jak rozpoznać u dziecka zaburzenia połykania?
  4.  Dysfagia: leczenie zaburzeń połykania u niemowlaka

Dysfagia, czyli zaburzenia połykania u niemowlaka, można rozpoznać u dziecka, gdy ma ono trudności z przyjmowaniem pokarmów. Niełatwo jest rozpoznać to schorzenie, ponieważ niektóre niemowlęta mogą mieć przejściowe zaburzenia połykania. Czym się charakteryzuje dysfagia?

Czytaj także: Dziecko nie chce jeść: jak skutecznie leczyć zaburzenia żywienia?

Dysfagia, zaburzenia połykania u niemowlaka: przyczyny

Dysfagia może wystąpić już u noworodków. Zdarza się to jednak rzadko, najczęściej zaburzenia połykania dotyczą niemowląt, które przechodzą z jednego rodzaju pokarmu na inny, np. z płynnego na stały. W takiej sytuacji mają one charakter czasowy i zwykle mijają samoistnie.

Ale dysfagia może również być symptomem choroby. Zaburzenia połykania u niemowlaka mogą oznaczać stany zapalne gardła i tchawicy, zmiany nowotworowe (guzy głowy, szyi, przełyku), choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby mięśni, kręgosłupa. Ze względu na to, że zaburzenia połykania u niemowlaka mogą być objawem wielu chorób, prawidłowe rozpoznanie przyczyny może zająć lekarzom wiele miesięcy. A nieleczona dysfagia może doprowadzić do zaburzeń odżywiania, a co za tym idzie - rozwoju dziecka.

Czytaj także: Jak sobie radzić z małym niejadkiem?

Dysfagia, zaburzenia połykania u niemowlaka: objawy

Wyróżnia się cztery rodzaje dysfagii: ustną przygotowawczą, ustną właściwą, gardłową oraz przełykową. Dysfagia może objawiać się ograniczeniem ruchomości języka (np. porażeniem nerwów) lub jego całkowitym unieruchomieniem. W przyszłości może to prowadzić do zaburzeń rozwoju mowy (np. seplenienie) czy wad zgryzu.

Dysfagia: jak rozpoznać u dziecka zaburzenia połykania?

Choć przyczynę dysfagii rozpoznać jest ciężko, to same zaburzenia połykania u niemowlaka są dla rodziców widoczne gołym okiem. Jak rozpoznać u dziecka zaburzenia połykania?

Czytaj także: Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka? Sprawdź, co radzą mamy na forum Mjakmama24.pl

 Dysfagia: leczenie zaburzeń połykania u niemowlaka

Jeśli niemowlę ma trudności z przełykaniem pokarmu, należy udać się z nim do lekarza. Nie można czekać aż problem sam minie, ponieważ jeśli fragment pokarmu utkwi w tchawicy dziecka, może sie ono udusić. Podobnie fragment może przedostać się do płuc.

Wizyta u pediatry nie wystarczy, konieczne będą m.in. konsultacje u gastrologa, neurologa, laryngologa oraz logopedy (logopeda pomaga również niemowlakom). Leczenie dysfagii zależy od rozpoznania podłoża problemu. Przeważnie polega na przeprowadzeniu szeregu badań endoskopowych i radiologicznych.