Dziecko płacze w czasie szczepienia? Naukowcy odkryli, co zmniejszy jego ból

2022-11-03 14:16

Ukłucie igły wywołuje u maleństwa ból, dlatego szczepienie lub pobieranie krwi jest zawsze stresem zarówno dla niemowlęcia, jak i jego rodzica. Naukowcy odkryli sposób, który zmniejsza ból spowodowany ukłuciem, ale i każdy inny. Aż trudno uwierzyć, jakie to proste.

Mama głaszcząca płaczącego noworodka

i

Autor: Getty images Dziecko płacze w czasie szczepienia? Naukowcy odkryli, co zmniejszy jego ból

Pewnie nieraz głaskałaś swoje dziecko, aby się uspokoiło i przestało płakać. Sama też pewnie wielokrotnie masowałaś sobie kolano czy inne miejsce, w które się uderzyłaś. Takie odruchy są instynktowne, dlatego naukowcy postanowili sprawdzić, czy działają i są skuteczne.

Okazało się, że głaskanie zmniejsza ból, a ta prosta metoda jest idealna do wykorzystania u niemowląt, które potrzebują dotyku rodzica i które doskonale reagują na taka stymulację.

Głaskanie zmniejsza ból - potwierdzono to eksperymentem

Naukowcy postanowili zbadać, jak głaskanie wpływa na niemowlę, które ma pobieraną krew. W tym celu zebrali grupę 30 dzieci, które miały mieć wykonany taki zabieg. Część maluchów w czasie kłucia igłą była głaskana przez rodziców naturalnymi, instynktownymi ruchami, część szybkimi i dynamicznymi, a część - wcale nie była głaskana. 

W czasie eksperymentu badano aktywność mózgu niemowląt, obserwując ich reakcję na ból i na dotyk rodzica. Okazało się, że powolne głaskanie znacznie zmniejszyło ból odczuwany przez dzieci. Szybkie głaskanie nie dało tego efektu.

Monitorowanie mózgu pokazało, że reakcję na ból była niższa aż o 40 procent. Badania powtórzono kilka razy, co dało dowód, że uśmierzające działanie dotyku nie zmniejsza się, im częściej jest on wykonywany. 

To doświadczenie wykazało, że ​​głaskanie niemowląt może zmniejszyć ich ból, a także że ta prosta metoda jest skuteczna w czasie rutynowych zabiegów, jak obowiązkowe szczepienie czy pobieranie krwi, przez które przechodzi przecież każde niemowlę. 

Dlaczego głaskanie uśmierza ból niemowląt?

Dotyk jest pierwszym zmysłem, który "uruchamia się" tak naprawdę już w łonie matki, a rozwija w pierwszej kolejności zaraz po narodzinach (nawet przed słuchem i wzrokiem). Dzieje się tak dzięki stymulacji - dotykamy i przytulamy dziecko w kilka sekund po porodzie, kangurujemy je, a nasz dotyk zapewnia mu ciepło i poczucie bezpieczeństwa. 

Naukowe wyjaśnienie tego mechanizmu jest nieco bardziej skomplikowane. Okazuje się bowiem, że dotyk aktywuje nerwy w skórze, a ich stymulacja spowodowana głaskaniem, łagodzi odczucia bólowe. 

Szczepienia ochronne dzieci – przeciwwskazania