Sprawę opisał portal gniezno.naszemiasto.pl, który śledzi ją od początku – od kwietnia 2022 roku. Wtedy to jedna z mieszkanek Gniezna poinformowała, że jej miesięczny synek w przychodni przy ulicy Orcholskiej został zaszczepiony przeterminowaną szczepionką przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby.
W sprawie zostało wszczęte dochodzenie. Teraz dziennik dotarł do postanowienia o jego umorzeniu. Wydane zostało z końcem ubiegłego roku - 27 grudnia.
Przeterminowana szczepionka dla dzieci
Postanowienie o umorzeniu wydała Komenda Powiatowa Policji w Gnieźnie, zatwierdziła je też prokuratura. Organy ścigania powołują się w nim na następujący zapis kodeksu postępowania karnego:
Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa.
W uzasadnieniu postanowienia napisano zaś:
Skuteczność działania [szczepionki - przyp. red.] nie różniła się od skuteczności podania w terminie ważności produktu.
Szczepionka miała więc spełniać wymagania co do jej mocy.
Swojego rozczarowania tokiem sprawy nie kryje mama chłopca, który został zaszczepiony przeterminowanym preparatem.
– My, jako rodzice, nie możemy zrozumieć, dlaczego pielęgniarka, która podała naszym dzieciom przeterminowane szczepionki, zostaje bez winy. Wróci do pracy i bez żadnych konsekwencji ponownie będzie miała do czynienia z pacjentami. Nie wykonała należycie swoich obowiązków, a my mamy prawo żądać, aby odpowiedziała za swój czyn - aby nie zostało to puszczone w niepamięć – powiedziała rozżalona w rozmowie z portalem gniezno.naszemiasto.pl.
Mimo umorzenia postępowania karnego, planowane jest postępowanie na gruncie cywilnym.
14 dzieci zaszczepionych przeterminowaną szczepionką
Gdy sprawa wyszła na jaw, przychodna rodzinna przy ul. Orcholskiej przeszła szereg kontroli. 7 kwietnia swoje dochodzenie przeprowadził też na miejscu Sanepid. Stwierdzono nieprawidłowości dotyczące podania przeterminowanej szczepionki oraz przechowywanie w lodówce czterech dawek tego preparatu, które również był już po terminie.
Kontrola kart uodpornienia dzieci placówki wykazała też, że przeterminowaną szczepionkę otrzymało ogółem czternaścioro dzieci w wieku od 6 tygodni do 7 miesięcy. Na przychodnię nałożono kary i wezwano do wycofania przeterminowanych szczepionek.
Co teraz z dziećmi zaszczepionymi złą szczepionką?
Mama, która zaalarmowała o całej sytuacji, musiała wykonać synkowi badania na przeciwciała. Wykazały one, że dziecko musi być jeszcze raz zaszczepione.
Sanepid wysłał też do niej pismo, w którym jest proszona o udanie się z dzieckiem do poradni chorób zakaźnych w celu ustalenia dalszego postępowania.
Źródła:
- gniezno.naszemiasto.pl
- gloswielkopolski.pl