Życzymy ci, aby twoje dziecko było okazem zdrowia. Mimo to radzimy, aby mieć pod ręką dobrze skompletowaną apteczkę dla niemowlęcia. Na co zwrócić uwagę, kupując lekarstwa do apteczki niemowlęcia? Które można podać malcowi bez konsultacji z lekarzem?
Taka wiedza, może okazać się bardzo przydatna, zwłaszcza że właściwy dobór i zastosowanie leków ma duże znaczenie dla efektów leczenia.
Dlatego lepiej zawczasu zaopatrzyć domową apteczkę w zestaw leków pierwszej potrzeby. Podpowiadamy, jakie lekarstwa wybrać, w jakiej dawce je podawać i kiedy można to zrobić na własną rękę, a w jakich sytuacjach niezbędna jest porada lekarska.
Spis treści:
- Domowa apteczka
- Leki dla niemowlęcia - na receptę
- Leki dla niemowlęcia - bez recepty
- Czytaj ulotki leków, które podajesz niemowlęciu
Domowa apteczka?
Dobrze zaopatrzona i przygotowana – może okazać się bezcenna. Dlatego warto robić raz w miesiącu przegląd: leków przeterminowanych należy się pozbyć bez żalu, najlepiej zostawiając je w aptece, w specjalnym pojemniku.
W domowej apteczce powinny się znaleźć:
- leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – paracetamol lub ibuprofen
- woda morska do nosa
- sól fizjologiczna w ampułkach
- witamina C w kropelkach
- woda utleniona, plastry, gaziki jałowe
- soda oczyszczona, aby przygotować okład po szczepieniu
- kremy lub maści na odparzenia
- probiotyki, czyli dobre bakterie
- doustne płyny nawadniające
- na kolki i wzdęcia
Apteczka powinna być przechowywana z dala od dziecięcych rączek. Dzieci są naprawdę pomysłowe i potrafią zaskakiwać. Dlatego umieszczenie apteczki w szafce łazienkowej może być niewystarczające, jeśli w domu jest raczkujący malec.
Leki dla niemowlęcia - na receptę
Leki, które można podać niemowlęciu wyłącznie na zlecenie lekarza, dostępne są tylko na receptę. Należą do nich oczywiście antybiotyki, leki przeciwwirusowe i niektóre leki na kaszel. Podawanie ich na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Zdecydowanie nie należy więc podawać dziecku preparatu, który został z poprzedniej kuracji. Dotyczy to także zawiesin antybiotyków, które po kuracji trzeba po prostu wyrzucić. Lepiej poczekać na badanie dziecka i zalecenia lekarza.
Pediatra dobierze właściwą dawkę leku (uzależniona jest od wagi niemowlęcia), która może się różnić od porcji tego samego specyfiku, podawanego dziecku przed kilkoma miesiącami. Zbyt mała dawka nie będzie skutecznie zwalczać dolegliwości, a jednocześnie niepotrzebnie obciąży organizm dziecka.
Poza tym większość infekcji u niemowląt nie wymaga podawania antybiotyku, a zastosowanie go bez porozumienia z lekarzem może osłabić malca i przedłużyć czas trwania infekcji wirusowej, na którą antybiotyki nie działają.
Czytaj: Leki dla dzieci: jak bezpiecznie stosować leki bez recepty u dzieci? [WYWIAD]
Jak podawać dziecku leki [Wywiad z farmaceutą]
Leki dla niemowlęcia - bez recepty
Oprócz antybiotyków i innych farmaceutyków wydawanych tylko na receptę, w aptece są również leki, które powinny znaleźć się w każdym domu. Należą do nich przede wszystkim środki zwalczające gorączkę i ból.
Oczywiście dla niemowląt nie nadają się leki w tabletkach. Najlepiej kupić lek w postaci, która umożliwi jego podanie doustnie lub doodbytniczo.
Pierwsza grupa leków dostępna jest w formie zawiesin i od niedawna (wreszcie!) kropli. Druga to oczywiście czopki. Najmłodszym niemowlętom najlepiej podać lek właśnie w tej formie.
Jeśli jednak niemowlęciu dokucza biegunka lub podawanie czopków budzi niechęć rodziców (niesłusznie, bo jest to dobry i bezpieczny dla niemowląt sposób aplikowania leków), bardziej odpowiednie będą lekarstwa w postaci zawiesiny lub kropli.
Czytaj ulotki leków, które podajesz niemowlęciu
W aptekach dostępne są dwa główne rodzaje preparatów łagodzących ból i obniżających gorączkę: zawierające paracetamol oraz ibuprofen.
Ibuprofen ma dodatkowe działanie przeciwzapalne, co jest szczególnie przydatne podczas infekcji, zwłaszcza zapalenia ucha środkowego. Kupując lek przeciwgorączkowy, warto pamiętać, że jedna substancja chemiczna (czyli paracetamol lub ibuprofen) może być dostępna w aptece pod różnymi nazwami.
To ważne, ponieważ podanie dziecku dwukrotnie tego samego leku, spowoduje przedawkowanie leku, a to jak wiadomo bywa szkodliwe (zwłaszcza jeśli zdarza się kilkakrotnie).
Zawsze przed podaniem dziecku leku należy dokładnie przeczytać ulotkę informacyjną i upewnić się, jaki preparat malec dostanie i czy na pewno jest on przeznaczony dla dzieci. Dostępne są bowiem leki o tej samej nazwie, ale w różnych stężeniach. Te największe stężenia są zwykle nieodpowiednie dla niemowląt.
Przykładem mogą być krople do nosa na katar – dla niemowląt przeznaczone są te o najniższym stężeniu, czyli 0,01 proc. Ważne! Niemowlętom i małym dzieciom w żadnym wypadku nie wolno podawać leków zawierających aspirynę.
miesięcznik "M jak mama"