Kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu. Pediatra wymienia 3 sytuacje, gdy warto ją zastosować

2024-10-11 14:33

Nadmanganian potasu to środek odkażający stosowany przez mamy i babcie od lat. W dobie dostępności różnych innych środków o podobnym działaniu, zaczynamy o nim jednak zapominać. Znany w sieci pediatra przypomniał ostatnio, kiedy dobrze go stosować i jak przygotowywać kąpiel z jego dodatkiem, by pomogła, a nie zaszkodziła.

Kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu. Pediatra wymienia 3 sytuacje, gdy warto ją zastosować

i

Autor: Instagram @tatapediata/ Getty Image Kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu. Pediatra wymienia 3 sytuacje, gdy warto ją zastosować

Nadmanganian potasu dostępny jest w aptekach bez recepty w postaci stałej – proszku lub tabletek, które rozpuszcza się w wodzie. Dlaczego w ogóle po niego sięgamy? Ponieważ ma szerokie dobroczynne działanie - utleniające, odkażające, bakteriobójcze, grzybobójcze, a także ściągające. Łukasz Grzywacz znany w sieci jako Tata Pediatra w ostatnim poście wyjaśnił, w jakich sytuacjach warto stosować kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu.

Problemy skórne u niemowląt - Plac Zabaw odc. 7

Kiedy warto stosować kąpiel z nadmanganianem potasu?

Lekarz wymienia trzy sytuacje, w których jemu jako pediatrze najczęściej zdarza się zlecić tego typu kąpiele swoim małym pacjentom.

Osobiście najczęściej stosuję go w trakcie ospy, kiedy dzieciaki mają na swoim ciele krostki, które chcemy odkazić, bo właśnie nadmanganian potasu ma działanie antyseptyczne, a także w niektórych zapaleniach okołopieluszkowych i przy zapaleniu ujścia cewki moczowej

- tłumaczy.

W komentarzach pod postem Internauci wymieniali jeszcze wiele innych sytuacji, kiedy lekarze zalecili im takie kąpiele.

My mieliśmy zalecane przy atopowym zapaleniu skóry.

My teraz używamy przy bostonce.

Nam pomógł przy łojotokowym zapaleniu skóry

– pisali.

Jak bezpiecznie przygotować kąpiel z nadmanganianu potasu?

W dalszej części nagrania lekarz przestrzega jednak, by uważać z ilością nadmanganianu potasu dodawanego do kąpieli. By nie być gołosłownym pokazuje, jak krok po kroku przygotować taką kąpiel przy użyciu nadmanganianu potasu w proszku.

Pierwsze, co musimy zrobić, to otwieramy saszetkę, nie wsypujemy jej bezpośrednio do wanienki, ale do szklanki, żeby uzyskać stężony roztwór nadmanganianu potasu. Uważajcie, bo taki stężony może być dla dziecka potencjalnie drażniący. Mieszamy dokładnie i tak przygotowany stężony roztwór nadmanganianu potasu po troszeczku wlewamy do naszej wanienki (…). Chcę wam pokazać, że ten roztwór ma być delikatny – jasnoróżowy. Uważajcie, bo zbyt duże stężenie może zadziałać podrażniająco

- wyjaśnia.

Zalecany przez specjalistę czas kąpieli to 10-15 minut.

Czy potrafisz rozpoznać, co dolega twojemu dziecku?

Pytanie 1 z 10
Twoje dziecko nie chce ssać piersi, zaczyna się ślinić i płacze. Nagle ssie palce i wkłada do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce. Objawy sugerują: