Katar alergiczny u dziecka: aspirator i preparaty do oczyszczania noska

2013-04-04 14:28

Katar alergiczny u dziecka, podobnie jak ten spowodowany infekcją, zatyka nosek i może mieć poważne konsekwencje: zalegająca wydzielina może powodować zapalenie zatok przynosowych i zapalenie ucha. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie nosa. Robimy przegląd sprzętów do udrażniania nosa i preparatów do rozrzedzania wydzieliny dostępnych na rynku. Które są najlepsze?

katar alergiczny u dziecka sprzety do oczyszczania noska

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1.  Urządzenia do udrażniania na katar alergiczny u dziecka 
  2. Katar alergiczny - preparaty do rozrzedzania wydzieliny
  3. Katar u niemowląt

Katar alergiczny u dziecka sprawia, że malec ma kłopoty z oddychaniem, sapie, męczy się, gorzej je i śpi, ciągle jest rozdrażniony. Czasem katar alergiczny może się utrzymywać tygodniami. Konieczne jest regularne oczyszczanie noska. Urządzeniem, które najsprawniej usuwa rozrzedzoną wydzielinę, jest aspirator do nosa. To następca gumowej gruszki, która jeszcze kilka lat temu wiodła prym w tej dziedzinie. Tym mianem określa się obecnie wszystkie aparaty służące do oczyszczania noska. Ale aspirator aspiratorowi nierówny: w sklepach i aptekach są modele, które przypominają gruszkę (i działają na podobnej zasadzie) i są takie, które wyglądają i działają zupełnie inaczej.

 Urządzenia do udrażniania na katar alergiczny u dziecka 

  • Gruszka-aspirator z wymiennymi końcowkami. Wygląda jak gruszka, ale nie zrobiono go z gumy, tylko z tworzywa przypominającego plastik. Trudniej się odkształca pod wpływem ucisku i jego siła ssąca nie jest tak duża jak w przypadku gumowej gruszki, dlatego jest od niej znacznie bezpieczniejszy.
  • Gruszka elektroniczna. Wygląda podobnie jak gruszka–aspirator, ale ma baterie i miniaturowy silniczek. Odsysa zalegającą wydzielinę, wykorzystując podciśnienie. Siłę ssania można regulować. Urządzenie ma także wbudowaną pozytywkę, która zajmuje uwagę malca podczas przeprowadzania zabiegu.
  • Aspirator z filtrem. To plastikowy pojemniczek w kształcie tulejki. Jego węższy koniec wkłada się do noska. Na drugi, szerszy, trzeba nałożyć specjalną rurkę, a następnie zasysać przez nią powietrze. Silny ciąg powietrza wysysa zalegającą wydzielinę. Do aspiratora założone są specjalne filtry z gąbki, które uniemożliwiają przedostanie się wydzieliny do rurki zasysającej powietrze.
  • Aspirator na baterie. Działa podobnie jak aspirator wysysający wydzielinę, tyle że rodzica zastępuje tu zasilany bateriami lub prądem miniaturowy kompresor. Z wyglądu przypomina termometr douszny. Jego końcówkę trzeba włożyć do dziurki w nosku i nacisnąć przycisk start – mały silniczek, znajdujący się w rączce przyrządu, zaczyna wówczas wytwarzać podciśnienie, które wyciąga z noska wydzielinę. Aparat ma dodatkowo funkcję nawilżania błon śluzowych nosa mgiełką wody morskiej lub soli fizjologicznej.

Katar alergiczny - preparaty do rozrzedzania wydzieliny

Aspiratory sprawdzają się, jeśli wydzielina w nosku maluszka jest rzadka. Jeśli jednak tak nie jest, trzeba ją rozrzedzić – do tego niezbędne będą preparaty soli fizjologicznej albo spraye z wodą morską.

  • Woda morska w ampułkach. Zasada jej działania jest podobna jak soli fizjologicznej. Skład – nieco inny, gdyż prócz chlorku sodu w ampułkach zawiera również oczyszczony, sterylny roztwór wody morskiej oraz pierwiastki śladowe, m.in. miedź. Nie tylko ułatwia  rozpuszczenie wydzieliny kataralnej, ale również wypłukuje z noska zalegające w nim zanieczyszczenia i alergeny.
  • Sól fizjologiczna. To roztwór chlorku sodu o stężeniu 0,9 proc., czyli takim, jakie ma stężenie płynów ustrojowych w naszym organizmie. Sól fizjologiczna, wpuszczona do noska, rozpuszcza zaschniętą wydzielinę.
  • Roztwór wody morskiej w sprayu. Inaczej mówiąc, zamknięta w próżniowym opakowaniu woda morska. Wpuszczona do noska, rozpuszcza wydzielinę i nawilża błony śluzowe. Woda jest bardzo czysta, pozbawiona zanieczyszczeń, jakie mogą znajdować się w wodach przybrzeżnych, pobierana jest bowiem wiele kilometrów od brzegu – mimo to jest dla bezpieczeństwa dodatkowo oczyszczana. W aptekach są różne rodzaje takich preparatów. Najczęściej różnią się składem. Niektóre wody wzbogacane są dodatkowo manganem, który ma właściwości antyalergiczne, inne manganem w duecie z miedzią. Różne są też właściwości takiej wody. Preparaty opisane jako „izotoniczne” oczyszczają i nawilżają śluzówki, z kolei te „hipertoniczne” obkurczają również błony śluzowe, co jest bardzo korzystne podczas kataru, bo ułatwia oddychanie. Niektóre preparaty wody morskiej można stosować już od urodzenia, inne dopiero od trzeciego miesiąca życia, jeszcze inne zaś dopiero po ukończeniu 18. miesiąca życia.

Katar u niemowląt

Katar u niemowląt wymaga reakcji i działania. Katar u małych dzieci katar trwa 3 tygodnie. Wynika to z niedojrzałego układu odpornościowego, który nie potrafi sprawnie zwalczyć zapalenia i przyczyny kataru. Zapytaliśmy eksperta jak zwalczyć katar u niemowlaka, jak ułatwić dziecku oddychanie, jak udrożnić nos niemowlaka oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Więcej o oczyszczaniu i higienie nosa czytaj: Jak oczyszczać nos dziecku?

miesięcznik "M jak mama"