Kolka czy alergia? Sprawdź, jak rozpoznać przyczynę bólu brzuszka u niemowlęcia

2022-03-29 15:17

Kolka to częsta dolegliwość niemowlaków. Gdy młodzi rodzice usłyszą dziecięcy rozdzierający płacz, to szybko przypisują go właśnie jej atakowi. Czy jednak słusznie? Czy powodem płaczu dziecka może być też alergia? Wyjaśniamy, jak odróżnić kolkę od alergii.

Kolka czy alergia? Jak rozpoznać przyczynę bólu brzuszka u niemowlęcia

i

Autor: Getty images Kolka czy alergia? Jak rozpoznać przyczynę bólu brzuszka u niemowlęcia

Rozpoznanie przyczyny płaczu u małego dziecka bywa bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Sam płacz może oznaczać wszystko: głód, dyskomfort, pełną pieluszkę czy potrzebę bliskości.

Kiedy jednak płacz jest nagły i przejmujący, mimo tego, że dziecko ma zaspokojone wszystkie potrzeby – podejrzenie pada na dziecięcą kolkę. Specjaliści przekonują jednak, że ból brzuszka to nie zawsze kolka niemowlęca, bo podobnie objawy daje niekiedy alergia. 

Spis treści

  1. Co to jest kolka niemowlęca?
  2. Co ją powoduje kolkę?
  3. Czy alergia może wywołać kolkę?
  4. Jak rozpoznać, na co dziecko ma alergię?
Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia

Co to jest kolka niemowlęca?

Kolka jelitowa u dziecka to ostre, napadowe bóle brzucha spowodowane skurczem jelit, którym może towarzyszyć wzdęty brzuszek. Płacz dziecka jest w tej chwili bardzo głośny, wręcz histeryczny, a dziecko podkurcza przy tym nóżki.

Kolka pojawia się u dzieci powyżej 1 miesiąca i zazwyczaj trwa tylko do 3. miesiąca życia. Ataki występują w porach popołudniowych bądź wieczornych i trwają od kilku minut do nawet kilku godzin.

Czytaj równieżFakty i mity na temat kolki niemowlęcej. Znasz je wszystkie?

Dyschezja u niemowlaka - jak odróżnić ją od kolki i pomóc dziecku?

Co ją powoduje kolkę?

Niemowlęcą kolkę wywołuje niedojrzały system trawienny u dziecka, który jeszcze nie potrafi w pełni radzić sobie z pokarmem – zarówno sztucznym, jak i naturalnym.

Przyczyną kolki może być też niewłaściwa technika karmienia, która może spowodować połykanie przez dziecko powietrza. Mówi się też o przyczynach natury psychologicznej – gdy atakom sprzyja zmęczenie czy nagromadzenie bodźców wokół dziecka.

Czy alergia może wywołać kolkę?

Alergia pokarmowa może być przyczyną ataków kolki jelitowej. Alergeny mogą być zawarte w mleku modyfikowanym lub mleku pochodzącym od mamy, jeśli ta ma nieodpowiednią dietę. Najczęstszym alergenem jest białko mleka krowiego, choć może to być i cukier mleczny, którego dziecko nie potrafi właściwie strawić.

Jeśli kolka jest spowodowana alergią pokarmową, oprócz ataków bólu dochodzą też inne wyraźne symptomy alergii takie jak: kał z domieszką śluzu, częste wymioty i ulewanie, wzdęcia, katar, a w późniejszym okresie również zmiany skórne w okolicach zgięć łokciowych, kolanowych, na buzi czy łydkach. Skóra w tych miejscach staje się sucha i zaczerwieniona.

Czytaj równieżJak komponować dietę dziecka z alergią na mleko, jajka lub gluten?

Czy najlepsza dieta dla kobiety karmiącej piersią to dieta eliminacyjna?

Jak rozpoznać, na co dziecko ma alergię?

Rozpoznanie alergenu bywa trudne, szczególnie gdy dziecko jest karmione naturalnie. Eliminacja bardziej alergizujących potraw oraz równoczesna obserwacja reakcji dziecka pozwala odnaleźć przyczynę kolki.

Błędem jest całkowite wyjałowienie diety przez matkę i monotonne jedzenie tych samych kilku produktów. To nie służy ani mamie, ani dziecku, które musi otrzymać pełnowartościowy pokarm. Zazwyczaj dziecko wyrasta z alergii do trzeciego roku życia, choć może nastąpić to wcześniej.

TEST: Sprawdź, co wiesz o kolce

Pytanie 1 z 9
Czy kolka to częsta dolegliwość?