Spis treści
- Kiedy zaczyna się kolka?
- Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?
- Co robić, kiedy dziecko boli brzuch?
- Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia
Kiedy zaczyna się kolka?
Dolegliwości związane z kolką pojawiają się zwykle po południu i trwają około godziny. Dziecko w tym czasie płacze niemal non stop i nic nie jest w stanie go ukoić: ani przystawianie do piersi, ani tulenie, ani wożenie w wózku. Choć jest to trudne, w czasie kolki trzeba starać się zachować spokój.
Dowiedz się więcej o kłopotach z trawieniem u niemowląt
Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka?
Najczęstsze objawy kolki to twardy brzuszek. Po kilkudziesięciu minutach dziecko się uspokaja, a dolegliwości i płacz mijają jak ręką odjął - aż do następnego razu.
Kolka u niemowlaka nie objawia się chwilowym kwileniem. Nie trwa też cały dzień. Jeżeli u dziecka obserwuje się właśnie takie objawy, prawdopodobnie dokuczają mu gazy w jelitach, a nie typowa kolka niemowlęca. Gazy są nieprzyjemne, dlatego dzieci mogą marudzić. W czasie kolki płacz jest intensywny, ale nie trwa długo.
Dowiedz się co jeść w czasie karmienia piersią
Co robić, kiedy dziecko boli brzuch?
Zawsze warto zrobić masaż brzuszka dziecka kilka razy dziennie kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Aby nie podrażniać delikatnej skóry dziecka, najlepiej użyć do masażu kilku kropli oliwki dla niemowląt. „Odgazowaniu niemowlaka” sprzyja też układanie dziecka na brzuszku wtedy, kiedy nie śpi. Wkrótce zapewne dolegliwości same ustąpią.
Kolka u dzieci: sposoby łagodzenia
Kolka u dziecka spędza rodzicom sen z powiek: dosłownie i w przenośni. Niemowlę odczuwa bardzo silny ból i jedyną możliwością sygnalizowania go jest głośny krzyk i płacz. Kiedyś uważano, że kolkę należy po prostu przeczekać, że jest to normalne zjawisko, na które nie ma żadnej metody. Jest jednak kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić bóle brzucha spowodowane kolką. O sposoby na kolkę niemowlęcą zapytaliśmy pediatrę.